| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Kara orzeczona przez zagraniczny sąd może być obniżona

Kara orzeczona przez zagraniczny sąd może być obniżona

Jeżeli polski obywatel zostanie skazany przez sąd innego kraju UE na karę pozbawienia wolności wyższą niż przewiduje prawo krajowe, polski sąd będzie zobowiązany do jej obniżenia.

Od 22 marca 2011 roku sądy, które orzekają o wykonaniu kary pozbawienia wolności w oparciu o europejskie nakazy aresztowania (ENA), muszą stosować się do nowej procedury.

Zgodnie z kodeksem postępowania karnego nie można wykonywać ENA wydanego w celu wykonania kary więzienia lub innego środka polegającego na pozbawieniu wolności, jeżeli skazany jest Polakiem lub obcokrajowcem korzystającym z azylu i nie wyrazi on zgody na przekazanie. Odmawiając przekazania skazańca innemu krajowi UE, sąd musi orzec o wykonaniu kary lub środka w Polsce.

Zobacz serwis: Sprawy karne

W orzeczeniu tym sąd musiał dotychczas określić tylko kwalifikację prawną czynu według prawa polskiego. Teraz będzie dodatkowo związany wymiarem orzeczonej kary. Gdy kara lub środek orzeczone przez państwo, które wydało ENA, przekroczy górną granicę ustawowego zagrożenia przewidzianą w polskim kodeksie karnym, sąd musi teraz określić sankcję na poziomie górnej granicy przewidzianego w polskim prawie. Do kary musi zaliczyć okres pozbawienia wolności za granicą oraz wykonaną tam karę lub środek karny. W rezultacie sąd polski, orzekający w kwestii uznania i wykonania ENA, nie jest bezwzględnie związany wymiarem kary orzeczonej przez sąd zagraniczny. Uniemożliwia to pogorszenie sytuacji procesowej skazanego na skutek dostosowania orzeczenia do prawa polskiego.

Zobacz: Przestępstwa popełnione za granicą

Zmiany w kodeksie postępowania karnego czynią zadość wymogom, jakie wynikają z decyzji ramowej Rady 2008/675/WSiSW z 24 lipca 2008 r. w sprawie uwzględniania w nowym postępowaniu karnym wyroków skazujących zapadłych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (dalej jako decyzja ramowa 2008/675/WSiSW).
Wznowienie postępowania

Pełny tekst: Można już obniżyć karę więzienia orzeczoną przez zagraniczny sąd

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »