reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > "Rozwód kościelny": czy potrzebny adwokat?

"Rozwód kościelny": czy potrzebny adwokat?

Zgodnie z ogólną zasadą, osoba posiadająca zdolność procesową może osobiście występować w sądzie jako strona procesowa w postępowaniu o nieważność małżeństwa i bronić swoich praw, robi to wówczas na własne ryzyko i na własną odpowiedzialność w sytuacji, kiedy domniemywa się nieznajomość prawa u tej osoby. Aby zapobiec działaniu na własną szkodę, strona może ustanowić sobie w tym celu adwokata.

Zgodnie z art. 102 ( Dignitas Connubii -instrukcja procesowa); jeśli obydwoje małżonkowie proszą o stwierdzenie nieważności małżeństwa, mogą powołać sobie wspólnego adwokata. Ustanowienie przez małżonków wspólnego adwokata w sytuacji, kiedy obydwoje proszę o stwierdzenie nieważności ich małżeństwa, może być bardzo pożyteczne, ze względu na ekonomię procesową.

Zadaniem adwokata jest reprezentowanie strony w procesie o nieważność małżeństwa, jednak należy pamiętać, że nie jest to sytuacja analogiczna do procesu świeckiego, gdzie występuje instytucja zastępstwa procesowego.

W procesie małżeńskim osobiste stawiennictwo strony w momencie wezwania na przesłuchanie jest obowiązkowe.

Zgodnie z art. 104 § 1Dignitas Connubii -instrukcja procesowa); Adwokat jest zobowiązany na mocy swojego zlecenia bronić praw stron i zachować tajemnicę urzędową.

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

Ustawodawca kościelny wymaga, aby osoby pełniące zadania adwokata posiadały określone przymioty moralne i religijne oraz kwalifikacje potrzebne do właściwego wykonywania swoich obowiązków. Pomoc prawna udzielna przez adwokata, może występować w formie właściwej jedynie przy uwzględnieniu posiadanych przez niego kwalifikacji, mianowicie według ustawodawcy kościelnego jest to osoba, która posiada dyplom z prawa kanonicznego i przynajmniej rozpoczęła studia doktoranckie z kierunku prawo kanoniczne.

Według kodeksu prawa kanonicznego adwokat musi być osobą biegłą w prawie kanonicznym tzn. na przykładzie własnej osoby, której biegłość potwierdziła władza kościelna, mogę zaznaczyć, że otrzymanie dyplomu magisterskiego z prawa kanonicznego a także z kierunku prawo, również ukończenie studiów podyplomowych a także studia doktoranckie z kierunku prawo kanoniczne są gwarancją tego, że strona procesowa uzyska właściwą pomoc prawną.

Strona procesowa może dokonać wyboru adwokata bez względu na zamieszkiwaną przez niego diecezję, tzn. adwokat z diecezji katowickiej może reprezentować osobę z diecezji warszawskiej itp. 

Zobacz również: Kto i gdzie może wnieść skargę a ważność małżeństwa?

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama