| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > "Rozwód kościelny": czy potrzebny adwokat?

"Rozwód kościelny": czy potrzebny adwokat?

Zgodnie z ogólną zasadą, osoba posiadająca zdolność procesową może osobiście występować w sądzie jako strona procesowa w postępowaniu o nieważność małżeństwa i bronić swoich praw, robi to wówczas na własne ryzyko i na własną odpowiedzialność w sytuacji, kiedy domniemywa się nieznajomość prawa u tej osoby. Aby zapobiec działaniu na własną szkodę, strona może ustanowić sobie w tym celu adwokata.

Zgodnie z art. 102 ( Dignitas Connubii -instrukcja procesowa); jeśli obydwoje małżonkowie proszą o stwierdzenie nieważności małżeństwa, mogą powołać sobie wspólnego adwokata. Ustanowienie przez małżonków wspólnego adwokata w sytuacji, kiedy obydwoje proszę o stwierdzenie nieważności ich małżeństwa, może być bardzo pożyteczne, ze względu na ekonomię procesową.

Zadaniem adwokata jest reprezentowanie strony w procesie o nieważność małżeństwa, jednak należy pamiętać, że nie jest to sytuacja analogiczna do procesu świeckiego, gdzie występuje instytucja zastępstwa procesowego.

W procesie małżeńskim osobiste stawiennictwo strony w momencie wezwania na przesłuchanie jest obowiązkowe.

Zgodnie z art. 104 § 1Dignitas Connubii -instrukcja procesowa); Adwokat jest zobowiązany na mocy swojego zlecenia bronić praw stron i zachować tajemnicę urzędową.

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

Ustawodawca kościelny wymaga, aby osoby pełniące zadania adwokata posiadały określone przymioty moralne i religijne oraz kwalifikacje potrzebne do właściwego wykonywania swoich obowiązków. Pomoc prawna udzielna przez adwokata, może występować w formie właściwej jedynie przy uwzględnieniu posiadanych przez niego kwalifikacji, mianowicie według ustawodawcy kościelnego jest to osoba, która posiada dyplom z prawa kanonicznego i przynajmniej rozpoczęła studia doktoranckie z kierunku prawo kanoniczne.

Według kodeksu prawa kanonicznego adwokat musi być osobą biegłą w prawie kanonicznym tzn. na przykładzie własnej osoby, której biegłość potwierdziła władza kościelna, mogę zaznaczyć, że otrzymanie dyplomu magisterskiego z prawa kanonicznego a także z kierunku prawo, również ukończenie studiów podyplomowych a także studia doktoranckie z kierunku prawo kanoniczne są gwarancją tego, że strona procesowa uzyska właściwą pomoc prawną.

Strona procesowa może dokonać wyboru adwokata bez względu na zamieszkiwaną przez niego diecezję, tzn. adwokat z diecezji katowickiej może reprezentować osobę z diecezji warszawskiej itp. 

Zobacz również: Kto i gdzie może wnieść skargę a ważność małżeństwa?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »