REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Apelacja, Postępowanie sądowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Formalne wymogi aktu oskarżenia

Wniesienie aktu oskarżenia to czynność procesowa kończąca postępowanie przygotowawcze i uruchamiające kolejny etap postępowania karnego – postępowanie sądowe. Jest to wyraz procesowego żądania oskarżyciela aby skazać osobę oskarżoną za przypisane jej w akcie oskarżenia czyny. Każdy akt oskarżenia musi spełniać kilka podstawowych warunków formalnych.

Krótszy czas oczekiwania na orzeczenia sądu

Od początku sierpnia w życie wejdą zmiany mające na celu skrócenie czasu oczekiwania na orzeczenia sądu. Minister Sprawiedliwości podpisał już w tej sprawie rozporządzenie.

Jak wnieść apelację

Sąd wydał w mojej sprawie niekorzystny dla mnie wyrok. Moim zdaniem jest on całkowicie błędny. Mam świadomość, że mogę wnieść apelację tylko nie bardzo wiem, jak to zrobić.

Pozwy zbiorowe już od lipca

Od 19 lipca 2010 r. będzie można dochodzić swoich roszczeń w pozwach grupowych. Pierwszą dużą sprawą mogą być roszczenia odszkodowawcze poszkodowanych i rodzin ofiar, które ucierpiały zawalonej hali Międzynarodowych Targów Katowickich – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

REKLAMA

Treść pisma procesowego

Pismo procesowe powinno zawierać szereg określonych elementów. Pominięcie jednego z nich może powodować brak formalny oraz konieczność jego uzupełnienia.

Jak napisać apelację?

Apelacja to środek odwoławczy, który przysługuje od wyroku sądu pierwszej instancji do sądu drugiej instancji. Apelację rozpoznaje sąd wyższej instancji, zatem jeżeli wnosimy apelację od wyroku sądu rejonowego – rozpozna ją sąd okręgowy, a jeśli będziemy odwoływać się od wyroku sądu okręgowego, który orzekał w sprawie w pierwszej instancji – sprawa apelacyjna będzie toczyć się przed sądem apelacyjnym.

Wstrzymanie wykonania orzeczeń sądu II instancji

Wyrok sądu II instancji uprawomocnia się dopiero z upływem terminu wniesienia skargi kasacyjnej. Wyrok ten jest jednak w zasadzie natychmiast wykonalny. Pozwany może jednak złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania takiego wyroku.

Postanowienie odmawiające wykluczenia sędziego musi być zawsze zaskarżalne

Postanowienie o odmowie wykluczenia sędziego w II instancji zgodnie z obowiązującym prawem nie jest zaskarżalne. Wkrótce to jednak się zmieni, gdyż zdaniem Trybunału Konstytucyjnego takie rozwiązanie jest niekonstytucyjne.

REKLAMA

UOKiK wygrywa apelację w sprawie opłat za transakcje kartami płatniczymi

Banki mogły naruszyć prawo ustalając wspólnie wysokość opłat pobieranych za transakcje dokonywane kartami płatniczymi Visa i MasterCard. Sąd Apelacyjny podzielił argumenty UOKiK i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia

Skarga kasacyjna w postępowaniu cywilnym

Skarga kasacyjna to środek zaskarżenia przysługujący stronie od wyroku lub postanowienia, wydanych przez sąd II instancji i kończących postępowanie w sprawie.

TK: opłata od apelacji zgodna z Konstytucją

Osoba zwolniona od kosztów sądowych jest zobowiązana do uiszczenia opłaty podstawowej od apelacji. Trybunał Konstytucyjny oddalił skargę konstytucyjną na przepisy dotyczące kosztów sądowych.

Warunki przeprowadzenia dowodu na odległość

Od 23 marca 2010 r. obowiązuje rozporządzenie ministra sprawiedliwości, które reguluje sposób przeprowadzenia dowodów na odległość w postępowaniu cywilnym.

Protokół elektroniczny wkrótce pojawi się w sądach

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Gdy zmiany wejdą w życie w postępowaniu przed sądem pojawi się protokół elektroniczny.

W jakim składzie orzekają sądy pracy


Sprawy pracownicze w pierwszej instancji są rozpatrywane przez jednego sędziego zawodowego oraz dwóch ławników. W drugiej instancji co do zasady orzekają 3-osobowe składy sędziowskie.

Małoletni w sądach będą obsługiwani poza kolejnością

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzić zmiany w prawie, aby sprawy małoletnich którzy padli ofiarami przestępstw były rozpatrywane poza kolejnością.

Sądy działają coraz lepiej

Statystyki pokazują że sądy w 2009 r. działały lepiej i sprawniej niż w poprzednim roku. W 2009 r. w sądach powszechnych załatwiono (merytorycznie lub formalnie) 12 080 tys. spraw. Natomiast w roku 2008 r. było ich (11 155 tys.) co oznacza wzrost o 924 tys. tj. o 8,2%.

Przywrócenie terminu na złożenie apelacji

Jeśli nie uda nam się złożyć apelacji w terminie przewidzianym w kodeksie postępowania cywilnego- możemy starać się o jego przywrócenie. Należy jednak we wstępie wskazać, że nie zawsze jest to możliwe.

Sąd odrzuci każdą nieopłaconą apelację

Od pierwszego lipca 2009 r. przestały obowiązywać paragrafy 3 i 4 art. 1302 Kodeksu postępowania cywilnego. Uchylenie wspomnianych przepisów miało zmniejszyć formalizm wnoszenia pism procesowych w postępowaniu cywilnym, w tym apelacji. Wydaje się jednak, że skutek wprowadzonych zmian w procedurze cywilnej może być odwrotny od zamierzonego.

Zaskarżenie wyroku sądu pierwszej instancji

Zgodnie z konstytucyjną zasadą postępowanie wykroczeniowe, podobnie jak postępowanie karne jest dwuinstancyjne. Powyższe oznacza, iż strona ma uprawnienie (nie obowiązek) do zaskarżenia wyroku sądu pierwszej instancji i tym samym poddania tego wyroku merytorycznej kontroli sądu drugiej instancji. Standardowo odbywa się to na drodze wniesienia apelacji w terminie 7 dni od doręczenia wyroku z uzasadnieniem, ale ustawa przewiduje również inne sytuacje.

Kiedy wnosi się apelację?

Jedną z konstytucyjnych zasad jest dwuinstancyjność postępowania. Inaczej mówiąc, każdy ma prawo odwołać się od orzeczenia sądowego.

Skład sądu w sprawie cywilnej

Sprawy cywilne rozpatrywane są przez sądy powszechne. Warto jednak wiedzieć jaki musi być skład sądu w danej sprawie. Niewłaściwy skład sądu skutkuje nieważnością całego postępowania.

Apelacja w postępowaniu cywilnym

Apelacja jest zwyczajnym środkiem odwoławczym w postępowaniu cywilnym. Wnosi się ją od wyroków, nie zaś od postanowień. Termin na wniesienie apelacji wynosi 14 dni i jest liczony od dnia otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem

Prawomocność orzeczeń

Wykonać można tylko orzeczenie opatrzone klauzulą wykonalności. Natomiast klauzulę wykonalności, co do zasady można nadać orzeczeniu prawomocnemu. Warto zatem wiedzieć kiedy wyrok sądu jest prawomocny.

Adwokat z urzędu w postępowaniu karnym

Jednym z podstawowych praw oskarżonego w procesie karnym jest prawo do obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy obrońcy. Każdy ma możliwość ustanowienia adwokata na własną rękę i korzystania z jego pomocy we wszystkich stadiach procesu karnego. Istnieją jednak szczególne wypadki, kiedy sąd powinien wyznaczyć oskarżonemu obrońcę z urzędu, w przeciwnym razie wydane w sprawie orzeczenie będzie wadliwe.

Przebieg postępowania uproszczonego

Dostałem wezwanie na rozprawę w postępowaniu uproszczonym. Jak przebiega takie postępowanie? Czym różni się od zwykłego trybu procesowego?  

Wzory pism

 

Odpowiedzialność za wykroczenia

O odpowiedzialności za wykroczenia decydują te same elementy, które stanowią o istocie przestępstwa, czyli przede wszystkim wina i bezprawność czynu. Wykroczenie jest jednak w stosunku do przestępstw traktowane zdecydowanie łagodniej, o czym świadczą nawet same kary, są mniej surowe.

Jakie są zasady składania apelacji od wyroku?

Od każdego wyroku sądu I instancji można wnieść apelację- należy jednak pilnować zarówno terminu, jak i innych istotnych kwestii formalnych.

Apelacja

  Apelacja jest zwyczajnym środkiem odwoławczym, od nieprawomocnych wyroków sądów I instancji.

Apelacja

  Apelacja jest zwyczajnym środkiem odwoławczym, od nieprawomocnych wyroków sądów I instancji.

REKLAMA