reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Pozwy zbiorowe już od lipca

Pozwy zbiorowe już od lipca

Od 19 lipca 2010 r. będzie można dochodzić swoich roszczeń w pozwach grupowych. Pierwszą dużą sprawą mogą być roszczenia odszkodowawcze poszkodowanych i rodzin ofiar, które ucierpiały zawalonej hali Międzynarodowych Targów Katowickich – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Taką możliwość da pokrzywdzonym ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, która zacznie obowiązywać właśnie od 19 lipca. Dzięki niej większa liczba osób będzie mogła dochodzić roszczeń w jednym postępowaniu.

Oprócz ofiar tragedii w Katowicach z 2006 r. pozew grupowy rozważają również rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej – wskazuje „DGP”.

Postępowanie grupowe nie będzie jednak dla wszystkich. W nim będzie można dochodzić roszczeń jedynie z tytułu ochrony konsumentów, odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz odpowiedzialności za szkody wyrządzone czynami niedozwolonymi. Z zakresu ustawy wyłączone zostały roszczenia o ochronę dóbr osobistych.

Pozew grupowy może złożyć co najmniej 10 osób. Ich roszczenia będą musiały mieć wspólną podstawę faktyczną.

Zobacz również serwis: W sądzie

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Więcej: Pierwsze pozwy zbiorowe będą gotowe już w lipcu

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama