REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wykonać można tylko orzeczenie opatrzone klauzulą wykonalności. Natomiast klauzulę wykonalności, co do zasady można nadać orzeczeniu prawomocnemu. Warto zatem wiedzieć kiedy wyrok sądu jest prawomocny.

Rodzaje orzeczeń

Polskie prawo wymienia kilka typów orzeczeń jakie może wydawać sąd w trakcie procesu. Sąd wydaje przede wszystkim wyroki. Wyrok jest bowiem orzeczeniem, które merytorycznie kończy sprawę. Innym orzeczeniem jakie może zapaść w trakcie sprawy sądowej jest postanowienie. Postanowienia rozstrzygają wiele kwestii pobocznych.
Z innych orzeczeń warto wymienić nakazy zapłaty.

REKLAMA

Prawomocność

Prawomocnym orzeczeniem jest takie od którego nie przysługuje zwyczajny środek zaskarżenia. Do takich środków zalicza się apelację, zażalenie, sprzeciw, zarzuty.

Apelacja

REKLAMA

Apelację wnosi się od wyroków. Zaskarżyć można orzeczenie wydane przez sąd pierwszej instancji. Apelację wnosi się do sądu drugiej instancji za pośrednictwem sadu pierwszej instancji. Termin na wniesienie apelacji wynosi 14 dni od dnia doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem.

O sporządzenie uzasadnienia wnosi natomiast strona w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia sentencji wyroku albo doręczenia wyroku. Jeżeli natomiast strona nie złożyła wniosku o uzasadnienie wtedy ma 3 tygodnie na wniesienie apelacji.

Inne środki zaskarżenia

Innym środkiem zaskarżenia jest zażalenie. Zażalenie wnosi się na postanowienia. Ale nie na wszystkie. Zaskarżyć bowiem można tylko postanowienia wymienione w art. 394 kodeksu postępowania cywilnego jak również te, które podlegają zaskarżeniu na mocy szczególnych przepisów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zażalenie podobnie jak apelację wnosi się do sądu wyższej instancji za pośrednictwem sądu, który wydał postanowienie. Termin na wniesienie zażalenia wynosi 7 dni.

REKLAMA

Nakazy zapłaty wydane w postępowaniu upominawczym skarży się za pomocą sprzeciwu. Sprzeciw należy wnieść do sądu, który wydał nakaz zapłaty w przeciągu 14 dni od dnia otrzymania nakazu zapłaty wraz z pozwem. W wypadku nie wniesienia sprzeciwu. Nakaz zapłaty się uprawomocnia.

Środkiem odwoławczym od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym są zarzuty. Podobnie jak sprzeciw wnosi się je w terminie 14 dni od dnia doręczenia nakazu i pozwu. Zarzuty wnosi się do sądu który wydał nakaz zapłaty.

Skutki nie wniesienia

Jeżeli strona nie zaskarży orzeczenia w przewidzianym do tego terminie wtedy orzeczenie staje się prawomocne. Prawomocne orzeczenie natomiast zaopatrzone w klauzulę wykonalności może być podstawą egzekucji komorniczej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czujnik czadu i czujnik dymu. Gdzie zamontować w mieszkaniu? Będzie obowiązek montażu czujek?

Tlenek węgla (CO) zwany potocznie czadem to silnie trujący gaz, który w każdym sezonie grzewczym zabija wiele osób. Jest bezbarwny i bezwonny, a na dodatek łatwo się miesza z powietrzem (jest od niego nieco lżejszy) i dlatego jest nazywany cichym zabójcą. Przedstawiamy szereg zaleceń Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, których wdrożenie zabezpieczy nas przez zatruciem tym gazem a nawet śmiercią. Jednym z najskuteczniejszych zabezpieczeń jest czujnik czadu. Warto wiedzieć, gdzie i jak go najlepiej zamontować. Jednocześnie Państwowa Straż Pożarna złożyła w MSWiA propozycję zmian w przepisach, by montaż czujek dymu i czadu w mieszkaniach był obowiązkowy. Bo oprócz czujek czadu są też czujki dymu, które najszybciej mogą ostrzec przed pożarem.

Ważne! Już można składać wnioski o nowe świadczenie. Komu przysługuje, co zawiera wniosek, wysokość świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie interwencyjne. Jest to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wnioski można składać przez Internet, w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym.

Ministerstwo Rodziny o KDR. Liczba dzieci. Śmierć. Alimenty. Ulgi. Małżeństwo. Konkubinat [Przykłady]

Ministerstwo Rodziny odpowiada na pytania o Kartę Dużej Rodziny. Ministerstwo odnosi się do coraz popularniejszego sytemu ulg związanych z tą kartą. I wskazuje, że zniżki na kartę mogą przyznawać instytucje prywatne i publiczne (o zniżkach na końcu prezentowanego artykułu).

Zamiast 500 plus na psa i kota będzie PESEL i obowiązkowa rejestracja. Zapłacą właściciele. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

PESEL dla zwierząt – to nowy projekt rządu. Zapłacą właściciele psów i kotów. Z jakimi kosztami muszą się liczyć i od kiedy? Baza będzie nazywała się KROPiK, a rejestracją w niej będzie obowiązkowa. Po co to wszystko?

REKLAMA

Nowy dodatek do wynagrodzenia: 2 tys. złotych dla określonej grupy pracowników. Ustawa już obowiązuje

Mowa o jednorazowym dodatku do wynagrodzenia w wysokości 2 tys. zł dla pracowników socjalnych, którzy przeprowadzają rodzinne wywiady środowiskowe na terenach dotkniętych powodzią we wrześniu 2024 r. Specustawa powodziowa wprowadzająca powyższy dodatek, weszła w życie w minioną sobotę (tj. 5 października br.). 

MRiRW: Ruszyły konsultacje publiczne ws. sprzedaży niektórych alkoholi. Będą ograniczenia. Co z napojami spirytusowymi do 200 ml?

MRiRW: Ruszyły konsultacje publiczne ws. sprzedaży niektórych alkoholi. Będą ograniczenia. Co z napojami spirytusowymi do 200 ml? Resort rolnictwa czeka na opinie i uwagi dotyczące projektu rozporządzenia do poniedziałku, 7 października.

Ile dni urlopu na żądanie w roku 2025?

Ile dni urlopu na żądanie w roku 2025? W ciągu roku zdarzają się takie sytuacje, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, że nie możemy pojawić się w pracy. Jak wystąpić o urlop na żądanie? Kiedy należy powiadomić pracodawcę? Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2025 r.?

Dostęp do alkoholu zostanie w Polsce istotnie ograniczony. Cztery najważniejsze punkty rewolucji w sprzedaży alkoholu

W związku z pojawieniem się, w ostatnim czasie, w sprzedaży alkoholu w tubkach łudząco przypominających musy owocowe dla dzieci (tj. w tzw. alkotubkach) oraz systematycznie wzrastającą dostępnością ekonomiczną alkoholu w Polsce – rynek napojów alkoholowych w Polsce czeka prawdziwa rewolucja. Rząd zapowiada cztery duże zmiany w zakresie ograniczenia dostępu do napojów alkoholowych, mających na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi

REKLAMA

Szkoły zamknięte w Dzień Nauczyciela, 14 października 2024 r. – czy to zgodne z prawem i co z opieką nad dziećmi?

W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Czy w tym dniu szkoły mogą być zamknięte i co, w takiej sytuacji, z opieką nad dziećmi? To ważne informacje dla wszystkich pracujących rodziców. 

Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

REKLAMA