W siedem miesięcy zapadło blisko 11 tys. wyroków w sprawach frankowych
12 paź 2022
Jak wynika z danych 45 sądów okręgowych, w pierwszych siedmiu miesiącach br. zakończono w nich łącznie ponad 10,5 tys. tzw. spraw frankowych. Wydano w sumie blisko 8,3 tys. wyroków.
Doręczanie pism w sprawach przed sądami administracyjnymi na skrytkę pocztową
08 lip 2022
7 lipca 2022 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy przewidującą umożliwienie doręczania pism na adres skrytki pocztowej w postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
System szybkich rekompensat dla pacjentów poszkodowanych w wyniku błędów lekarskich - twają nad nim prace
10 cze 2022
System szybkich rekompensat dla pacjentów poszkodowanych w wyniku błędów lekarskich - usprawnienie dochodzenia rekompensat z tytułu różnego rodzaju błędów medycznych jest jednym z celów procedowanej w Ministerstwie Zdrowia ustawy o jakości w ochronie zdrowia. Z pierwszych, przedstawionych w ubiegłym roku propozycji resortu wynikało, że obecne wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych ma zastąpić system obsługiwany przez Rzecznika Praw Pacjenta i specjalny fundusz kompensacyjny. – Bardzo ważne byłoby także, żeby w ustawie znalazły się zapisy wprowadzające system no blame, czyli niewinienia osób, które uczestniczyły w zdarzeniach niepożądanych, po to, żebyśmy mogli je analizować, podejmować działania zapobiegawcze i uczyć się na nich – mówi Michał Bedlicki, zastępca dyrektora Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?
07 cze 2021
Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.
Postępowania frankowe w pigułce – co warto wiedzieć?
27 maja 2021
Jak wygląda postępowanie frankowe? Kto ma szanse na uzyskanie korzystnego dla siebie rozstrzygnięcia?
Terminy sądowe znowu płyną… ale jak?
26 maja 2020
W ostatniej Tarczy antykryzysowej znajduje się zapis zgodnie z którym zawieszone terminy (oraz te, których bieg nie rozpoczął się) biegną dalej (lub rozpoczynają swój bieg). Ustawa weszła w życie 16 maja br., a więc terminy zaczęły biec od 23 maja. W niektórych publikacjach podawane są jednak inne daty: 22 maja albo 24 maja. Rozbieżności te wywołują negatywne skutki procesowe - niezachowanie terminów może spowodować nawet brak możliwości zaskarżenia orzeczenia sądowego.
Tarcza antykryzysowa 3.0 odwiesza terminy procesowe i sądowe!
22 maja 2020
W dniu 16 maja 2020 roku weszła w życie tzw. Tarcza antykryzysowa 3.0., czyli ustawa z dnia 14 maja 2020 roku o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Co niesie ze sobą w zakresie terminów procesowych? Odpowiedź przedstawiamy poniżej.
„Odmrażanie” pracy sądów - co się zmienia?
19 maja 2020
Stopniowe „odmrażanie” pracy sądów wprowadzają przepisy tzw. Tarczy antykryzysowej 3.0. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 15 maja 2020 r. W sądach ponownie mogą być przeprowadzane wszystkie postępowania jawne, takie jak przykładowo sprawy rozwodowe.
Postępowanie sądowe w dobie koronawirusa
08 kwi 2020
W pierwszej wersji tzw. specustawy koronowirusowej ustawodawca nie odniósł się w żaden sposób do kwestii toczących się postępowań sądowych, przygotowawczych czy innych, jak również nie dokonał żadnych zmian w przedmiocie chociażby doręczeń, co wzbudziło ogromny niepokój, nie tylko wśród pełnomocników procesowych. Niemniej, w Ustawie z dnia 31.03.2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw kwestie te zostały już wzięte pod uwagę. Czy zatem postępowanie sądowe toczy się dalej dotychczasowym torem? Czy strony są obowiązane do składania pism procesowych i stawiennictwa na rozprawach w wyznaczonych terminach ? A co w przypadku przebywania na obowiązkowej kwarantannie lub w izolacji?
Wstrzymanie i zawieszenie terminów procesowych nie działa wstecz
03 kwi 2020
Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie z 3 kwietnia 2020 r. (w odpowiedzi na liczne pytania i komentarze) wyjaśniło, że przepisy stanowiące część „Tarczy antykryzysowej” dotyczące wstrzymania nierozpoczętego i zawieszenia rozpoczętego biegu terminu procesowego nie mają mocy wstecznej.
Sąd będzie mógł uchylić decyzję ZUS – zmiany w kpc ważne dla ubezpieczonych
04 lis 2019
Wchodzące w życie 7 listopada 2019 r. zmiany kodeksu postępowania cywilnego zasadniczo zmienią uprawnienia w zakresie spraw dotyczących sporów z ZUS. Sąd I instancji będzie mógł: uchylić decyzję, przekazać sprawę do rozpoznania do ZUS oraz umorzyć postępowanie. Przykładowo, jeśli ZUS wyda decyzję o braku prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy i po wydaniu decyzji pojawią się nowe okoliczności co do stanu zdrowia, Sąd będzie mógł uchylić decyzję i przekazać ją do ponownego rozpoznania do ZUS.
Problem legitymacji biernej dłużnika w procesie ze skargi pauliańskiej przy umowie darowizny z oświadczeniem o ustanowieniu służebności
04 lip 2019
Skarga pauliańska jako instrument prawnej ochrony dłużnika jest stosowana od wieków. W związku jednak ze zmieniającymi się realiami dla swej skuteczności wymaga doprecyzowania istniejących przepisów. Jakkolwiek umowa darowizny z jednoczesnym ustanowieniem służebności na rzecz darczyńcy zawarta z pokrzywdzeniem wierzyciela może być uznana za bezskuteczną na podst. art. 527-534 Kodeksu cywilnego to jednak fragmentaryczne uregulowanie kodeksowe w połączeniu z niejednolitym orzecznictwem stwarza liczne problemy praktyczne.
Jakie cechy musi mieć własnoręczny podpis?
16 paź 2018
Jakie cechy musi mieć własnoręczny podpis i kiedy znak graficzny może zostać uznany za podpis? Na takie pytania próbował odpowiedzieć Sąd Okręgowy w Częstochowie. Sąd uznał, że znak graficzny nie jest podpisem, jeśli nie pozwala na identyfikacje osoby, od której pochodzi.
Stawki wynagrodzenia za czynności doradcy podatkowego - od 18 września 2018 r.
07 wrz 2018
Minister sprawiedliwości określił nowe stawki wynagrodzenia za czynności doradcy podatkowego w postępowaniu przed sądami administracyjnymi w sprawach obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami stanowiące podstawę do zasądzania przez sąd kosztów zastępstwa prawnego. Nowe, znacznie wyższe niż dotychczas stawki wynagrodzenia zaczną obowiązywać od 18 września 2018 r.
Dowód z opinii biegłego z dziedziny rachunkowości w sądzie
25 lip 2018
Zakończył się właśnie organizowany w siedzibach sądów apelacyjnych cykl szkoleń poświęconych dowodowi z opinii biegłego z dziedziny rachunkowości. Dla Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury zorganizowało je Centrum Edukacji Polskiej Izby Biegłych Rewidentów (PIBR), a uczestniczyło w nich ponad 300 sędziów, prokuratorów, aplikantów i asystentów sędziów. Założenia tego przedsięwzięcia przybliża Regina Frąckowiak, członkini komisji Krajowej Rady Biegłych Rewidentów ds. szkoleń i autorka tego programu.
Czy dziecko może samodzielnie działać w sądzie?
23 paź 2014
Dziecko, będące pokrzywdzonym, nie może samodzielnie działać ani w sądzie ani nawet przed prokuratorem. Za małoletnich pokrzywdzonych (tj. osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia) najczęściej działa w sądzie rodzic, opiekun lub kurator.
Portal Informacyjny jako ułatwienie dostępu do spraw sądowych
15 paź 2014
Portal Informacyjny, rewolucyjne rozwiązania Ministerstwa Sprawiedliwości, stanowi istotne ułatwienie dostępu do spraw sądowych. Kto i na jakich zasadach może korzystać z Portalu Informacyjnego?
Skład sądu w procesie kościelnym
08 paź 2014
Pisma kierowane do stron postępowania nierzadko zawierają określenie osobowego składu sądu, który będzie prowadził ich proces. Różni się on znacznie od sądów powszechnych, gdyż w składzie sądu znajdują się zarówno osoby świeckie, jak i duchowne.
Jak zachować się na rozprawie sądowej?
30 wrz 2014
Stosowne zachowanie się w sądzie, na rozprawie sądowej budzi wiele wątpliwości. Problematyczne są takie kwestie jak: właściwy ubiór, czas zabrania głosu. Poniżej przedstawimy kilka podstawowych porad, jak prawidłowo zachować się na sali sądowej.
Jak zachować się w sądzie, czyli sądowy savoir-vivre
30 wrz 2014
Otrzymanie wezwania do sądu bywa nie tylko stresujące ale i problematyczne. Oprócz rozważań nad meritum procesu, w głowach wielu osób pojawiają się wątpliwości: w co się ubrać, jak zachować się w sądzie, a nawet najdalej idące dylematy czy w ogóle iść. Poniżej przedstawiamy 11 zasad sądowego savoir-vivre, które pozwolą Państwu jak najlepiej zachować się przed sądem, a także wybrnąć z klasą z ewentualnego „faux pas”.
Alimenty w trakcie postępowania sądowego
19 wrz 2014
Zabezpieczenie alimentów, kontaktów z dzieckiem czy miejsca zamieszkania dziecka na czas toczącego się postępowania sądowego to gwarancja bezpieczeństwa finansowego dziecka. Pozwala ono na uzyskania alimentów jeszcze przed wyrokiem sądowym, w trakcie postępowania.
Dopuszczenie dowodu z opinii biegłego
10 cze 2013
Biegły sądowy powołany zostaje do wypowiedzenia się w kwestiach z zakresu wiedzy specjalistycznej i może żądać wynagrodzenia za wykonaną pracę. Jako dowód można dopuścić również łączną opinię kilku biegłych.
Jak wyegzekwować dług?
27 lut 2013
Gdy dłużnik unika kontaktu, nie stosuje się do ponawianych wezwań do zapłaty, a kolejne monity nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wtedy koniecznym jest wejście na drogę sądową. Celem postępowania sądowego jest bezwzględne uzyskanie tytułu egzekucyjnego, stanowiącego podstawę do dalszego ubiegania się o zwrot długu.
Postępowania grupowe przeciwko gigantom
07 sie 2012
Grupy poszkodowanych mogą pozwać zarówno małe firmy, jak i wielkie korporacje. Bez względu na wielkość i zasięg każdy bowiem podmiot powinien powinien postępować zgodnie z prawem.
Pozew w postępowaniu grupowym - formalności
07 sie 2012
Pozew w postępowaniu grupowy powinien spełniać warunki przewidziane w Kodeksie postępowania cywilnego oraz w ustawie o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.
Pozew zbiorowy vademecum
07 sie 2012
Pozew zbiorowy to forma prawna, mająca zastosowanie w postępowaniu cywilnym, na mocy której grupa poszkodowanych dochodzi roszczeń. Warunkiem jego wystosowania jest odpowiednia liczebność grupy - nie może być ona mniejsza jak 10 osób.
Mediacja w postępowaniu grupowym
07 sie 2012
Mediacja w postępowaniu grupowym jest dobrowolna. Może doprowadzić do ugody największe spory.
Kaucja w postępowaniu grupowym
07 sie 2012
Sąd może zobowiązać powoda do wniesienia kaucji na żądanie pozwanego. Kaucja ta ma stanowić zabezpieczenie kosztów procesu.
Pozwy zbiorowe - historia
07 sie 2012
Chociaż największa popularność pozwów zbiorowych przypada na czasy obecne, to ich ich historia rozpoczyna się już w średniowieczu.
Jakie są koszty postępowania grupowego?
03 sie 2012
Koszty postępowania grupowego rozkładają się na wszystkich członków grupy. Największym wydatkiem może okazać się opłacenie profesjonalnego pełnomocnika.
Postępowanie grupowe krok po kroku
03 sie 2012
Postępowanie grupowe może zostać wszczęte przez grupę co najmniej dziesięciu poszkodowanych. Pierwszym krokiem jest złożenie zbiorowego pozwu.
Pozwy zbiorowe najpopularniejsze w USA
02 sie 2012
Stany Zjednoczone to ojczyzna pozwów zbiorowych. To właśnie tam do sądu wpływają rekordowe ilości takich powództw.
Sprawa o alimenty krok po kroku
19 cze 2012
W sprawie o alimenty sąd zasądzi je, uwzględniając usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego. Jeżeli dziecko jest pełnoletnie występuje w sprawie samodzielnie, w przeciwnym razie powództwo w jego imieniu wnosi rodzic.
Prokurator
02 kwi 2012
Prokurator to funkcjonariusz publiczny, powoływany do wyodrębnionego pionu organów państwowych- prokuratury. Najważniejsze zadania jakie realizuje w ramach swej działalności to strzeżenie praworządności oraz czuwanie nad ściganiem przestępstw.
Naruszenie prawa procesowego i prawa materialnego jako zarzuty w apelacji
15 mar 2012
Warto przeczytać uzasadnienie wyroku sądu I instancji, który chcemy zaskarżyć, aby później prawidłowo uzasadnić zarzuty w apelacji. Zarzuty w apelacji mogą dotyczyć zarówno uchybień prawno-materialnych, jak i procesowych.
Skarga na złe funkcjonowanie sądu lub sędziego
14 mar 2012
Z dniem 28 marca 2012 r. wejdą w życie zmienione przepisy ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz innych ustaw, które określają zasady składania skarg i wniosków na funkcjonowanie sądów w Polsce.
Rośnie zainteresowanie sądami polubownymi
15 lut 2012
Rośnie zainteresowanie sądownictwem polubownym. Jedną z przyczyn jest jego sprawność, fachowość, poufność i tempo rozpoznawania spraw – zalety szczególnie istotne dla przedsiębiorców. Zbyt rzadko jednak korzystają oni z możliwości, jakie daje arbitraż.
Dowód z radaru można zakwestionować
09 lut 2012
W postępowaniu o wykroczenie drogowe również obowiązuje zasada domniemania niewinności.
Ministerstwo Sprawiedliwości planuje reorganizację sądów rejonowych
31 sty 2012
Przekształcenie najmniejszych sądów w wydziały zamiejscowe większych. Takie zmiany proponuje Minister Sprawiedliwości.
Upadłość konsumencka - kiedy sąd oddali wniosek?
30 sty 2012
W pewnych sytuacjach ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez dłużnika będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej jest niemożliwe. I to już na etapie składania samego wniosku.
Dochodzenie drobnych należności w sprawach gospodarczych
30 sty 2012
Przepisy postępowania gospodarczego mogą się krzyżować z innymi trybami procedowania. To istotna wiadomość zwłaszcza w sytuacji dochodzenia drobnych należności pomiędzy przedsiębiorcami.
Elektroniczne postępowanie upominawcze
05 sty 2012
Z dniem 1 stycznia 2010 r. weszły w życie przepisy regulujące elektroniczne postępowanie upominawcze. Tzw. e-sąd pozwolił na odciążenie sądu od orzekania w sprawach drobnych. Komunikacja pomiędzy sądem elektronicznym a powodem odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, co znacząco obniża koszty korespondencji.
Wniosek o dostarczenie wyroku z uzasadnieniem
30 gru 2011
Strona postępowania sądowego powinna zapoznać się z treścią wyroku. Najłatwiejszym sposobem jest obecność na odczytaniu wyroku, jednak nie zawsze jest to możliwe. Jak dowiedzieć się, co zawiera treść orzeczonego wyroku?
Kiedy można ubiegać się o adwokata z urzędu w sądzie pracowniczym i rodzinnym?
30 gru 2011
Wiele osób prowadzących spór w sądzie nie może pozwolić sobie na opłacenie adwokata czy radcy prawnego. Osoby takie, które spełniają odpowiednie warunki mogą ubiegać się o przyznanie im adwokata z urzędu. Kiedy możliwie jest przyznanie adwokata z urzędu w sprawach rodzinnych i pracowniczych?
Do jakiego sądu pozew o zapłatę?
30 gru 2011
Aby powództwo było ważne należy składać je do właściwego sądu. Właściwość sądu jest kluczową sprawą w każdym postępowaniu sądowym. Jaki sąd jest właściwy do rozpatrywania spraw związanych z roszczeniami o zapłatę?
Jak usprawiedliwić nieobecność świadka w sądzie?
30 gru 2011
Często zdarza się, że osoba, która jest świadkiem w sprawie nie może stawić się w wyznaczonym terminie przed sądem. Czy można usprawiedliwić nieobecność świadka oraz jakie okoliczności usprawiedliwiają nieobecność świadka w sądzie?
Prawa i obowiązki świadka w sądzie
30 gru 2011
Świadkowie w rozprawach sądowych posiadają wiele obowiązków, które muszą koniecznie wypełnić. Ale oprócz nałożonych na nich obowiązków istnieje również szereg praw przysługujących świadkom sadowym. Jakie prawa i obowiązki posiada świadek w sądzie?
Co zrobić gdy do wyroku sądu zakradł się błąd?
20 gru 2011
Niekiedy w treści samej sentencji wyroku, jak też w jego uzasadnieniu mogą znaleźć się widoczne błędy pisarskie albo rachunkowe. Mogą one mieć istotne znaczenie dla powoda i pozwanego. Co z nimi zrobić?
Trybunał Obrachunkowy
30 lis 2011
Trybunał Obrachunkowy sprawuje kontrolę rachunków Unii.
Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa
24 lis 2011
Wysoki przedstawiciel prowadzi wspólną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa Unii. Przyczynia się, poprzez swoje propozycje, do opracowania tej polityki i realizuje ją działając z upoważnienia Rady. Dotyczy to także wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Wysoki przedstawiciel przewodniczy Radzie do Spraw Zagranicznych.