Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu postępowanie sądowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące postępowanie sądowe.
Aktualizacja: 08.07.2019
Skarga pauliańska jako instrument prawnej ochrony dłużnika jest stosowana od wieków. W związku jednak ze zmieniającymi się realiami dla swej skuteczności wymaga doprecyzowania istniejących przepisów. Jakkolwiek umowa darowizny z jednoczesnym ustanowieniem służebności na rzecz darczyńcy zawarta z pokrzywdzeniem wierzyciela może być uznana za bezskuteczną na podst. art. 527-534 Kodeksu cywilnego to jednak fragmentaryczne uregulowanie kodeksowe w połączeniu z niejednolitym orzecznictwem stwarza liczne problemy praktyczne. »
Jakie cechy musi mieć własnoręczny podpis?
Aktualizacja: 16.10.2018
Jakie cechy musi mieć własnoręczny podpis i kiedy znak graficzny może zostać uznany za podpis? Na takie pytania próbował odpowiedzieć Sąd Okręgowy w Częstochowie. Sąd uznał, że znak graficzny nie jest podpisem, jeśli nie pozwala na identyfikacje osoby, od której pochodzi. »
Stawki wynagrodzenia za czynności doradcy podatkowego - od 18 września 2018 r.
Aktualizacja: 07.09.2018
Minister sprawiedliwości określił nowe stawki wynagrodzenia za czynności doradcy podatkowego w postępowaniu przed sądami administracyjnymi w sprawach obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami stanowiące podstawę do zasądzania przez sąd kosztów zastępstwa prawnego. Nowe, znacznie wyższe niż dotychczas stawki wynagrodzenia zaczną obowiązywać od 18 września 2018 r. »
Czy dziecko może samodzielnie działać w sądzie?
Aktualizacja: 23.10.2014
Dziecko, będące pokrzywdzonym, nie może samodzielnie działać ani w sądzie ani nawet przed prokuratorem. Za małoletnich pokrzywdzonych (tj. osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia) najczęściej działa w sądzie rodzic, opiekun lub kurator. »
Portal Informacyjny jako ułatwienie dostępu do spraw sądowych
Aktualizacja: 15.10.2014
Portal Informacyjny, rewolucyjne rozwiązania Ministerstwa Sprawiedliwości, stanowi istotne ułatwienie dostępu do spraw sądowych. Kto i na jakich zasadach może korzystać z Portalu Informacyjnego? »
Skład sądu w procesie kościelnym
Aktualizacja: 16.10.2014
Pisma kierowane do stron postępowania nierzadko zawierają określenie osobowego składu sądu, który będzie prowadził ich proces. Różni się on znacznie od sądów powszechnych, gdyż w składzie sądu znajdują się zarówno osoby świeckie, jak i duchowne. »
Alimenty w trakcie postępowania sądowego
Aktualizacja: 02.10.2014
Zabezpieczenie alimentów, kontaktów z dzieckiem czy miejsca zamieszkania dziecka na czas toczącego się postępowania sądowego to gwarancja bezpieczeństwa finansowego dziecka. Pozwala ono na uzyskania alimentów jeszcze przed wyrokiem sądowym, w trakcie postępowania. »
Dopuszczenie dowodu z opinii biegłego
Aktualizacja: 10.06.2013
Biegły sądowy powołany zostaje do wypowiedzenia się w kwestiach z zakresu wiedzy specjalistycznej i może żądać wynagrodzenia za wykonaną pracę. Jako dowód można dopuścić również łączną opinię kilku biegłych. »
Aktualizacja: 04.03.2013
Gdy dłużnik unika kontaktu, nie stosuje się do ponawianych wezwań do zapłaty, a kolejne monity nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wtedy koniecznym jest wejście na drogę sądową. Celem postępowania sądowego jest bezwzględne uzyskanie tytułu egzekucyjnego, stanowiącego podstawę do dalszego ubiegania się o zwrot długu. »
Postępowania grupowe przeciwko gigantom
Aktualizacja: 07.08.2012
Grupy poszkodowanych mogą pozwać zarówno małe firmy, jak i wielkie korporacje. Bez względu na wielkość i zasięg każdy bowiem podmiot powinien powinien postępować zgodnie z prawem. »
Pozew w postępowaniu grupowym - formalności
Aktualizacja: 07.08.2012
Pozew w postępowaniu grupowy powinien spełniać warunki przewidziane w Kodeksie postępowania cywilnego oraz w ustawie o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. »
Aktualizacja: 07.08.2012
Pozew zbiorowy to forma prawna, mająca zastosowanie w postępowaniu cywilnym, na mocy której grupa poszkodowanych dochodzi roszczeń. Warunkiem jego wystosowania jest odpowiednia liczebność grupy - nie może być ona mniejsza jak 10 osób. »
Mediacja w postępowaniu grupowym
Aktualizacja: 07.08.2012
Mediacja w postępowaniu grupowym jest dobrowolna. Może doprowadzić do ugody największe spory. »
Kaucja w postępowaniu grupowym
Aktualizacja: 07.08.2012
Sąd może zobowiązać powoda do wniesienia kaucji na żądanie pozwanego. Kaucja ta ma stanowić zabezpieczenie kosztów procesu. »
Aktualizacja: 07.08.2012
Chociaż największa popularność pozwów zbiorowych przypada na czasy obecne, to ich ich historia rozpoczyna się już w średniowieczu. »