Jakie są zasady składania apelacji od wyroku?
REKLAMA
REKLAMA
Od wyroku mogą odwołać się
REKLAMA
- strony
- osoba, co do której stwierdzono, iż uzyskała korzyść majątkową z przestępstwa popełnionego przez inną osobę (art. 52 kodeksu karnego).
- Pokrzywdzony (ale tylko co do wyroku warunkowo umarzającego postępowanie).
Każdy z powyższych podmiotów może wnieść apelację do sądu wyższej instancji.
POLECAMY PRODUKT: Kodeks karny wykonawczy Komentarz
W odwołaniu można zaskarżyć tylko to rozstrzygnięcie, które narusza uprawnienia lub szkodzi interesom skarżącego np. oskarżony może zaskarżyć uznanie go winnym, czy wymiar kary.
Uzasadnienie
Przed wniesieniem apelacji, powinno się wystąpić z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia wyroku.
Wniosek składa się w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku- sam nie wymaga żadnego uzasadnienia, ani nie podlega opłacie.
Zobacz: Śledztwo i dochodzenie
Sąd jest zobowiązany w terminie 14 dni sporządzić uzasadnienie i doręczyć wyrok wraz z uzasadnieniem wnioskodawcy.
W terminie 14 dni od doręczenia wyroku strona może wnieść apelację. Należy pamiętać, że w tym terminie apelację może wnieść tylko ten podmiot, który złożyła wniosek o sporządzenie uzasadnienia.
Jeśli jednak strona wniesienie apelację w terminie przewidzianym na złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia (7 dni od ogłoszenia wyroku) to apelacja zostanie rozpatrzona.
Apelację wnosi się do sądu, który wydał wyrok w I instancji. Sąd ten przekaże apelację sądowi odwoławczemu. Warto pamiętać, że wniesienie apelacji nie podlega opłacie
Jeśli apelację wnosi się od wyroku sądu okręgowego to musi zostać podpisana przez adwokata (rzadko radcę prawnego).
w jaki sposób Sąd odwoławczy może zmienić wyrok ?
Sąd odwoławczy może:
- utrzymać wyrok w mocy jeśli uzna, że apelacja jest nieuzasadniona
- zmienić wyrok sądu I instancji jeśli pozwalają mu na to zebrane dowody i orzec odmiennie niż sąd I instancji,
- uchylić wyrok i przekazać sprawę sądowi I instancji do ponownego rozpoznania jeśli uznaje apelację za słuszną ale nie może zmienić wyroku
- uchylić wyrok i umorzyć postępowanie jeśli stwierdzi niedopuszczalność postępowania
Sądowi odwoławczemu nie wolno skazać oskarżonego, jeśli sąd I instancji uniewinnił go, warunkowo umorzył postępowanie lub umorzył postępowanie.
Jeśli sąd dostrzega podstawy do zmiany wyroku w takim kierunku, powinien uchylić wyrok i przekazać sprawę sądowi I instancji do ponownego rozpoznania.
Podobnie nie wolno sądowi odwoławczemu zaostrzać kary poprzez wymierzenie dożywotniego pozbawienia wolności ani orzekać surowszej kary pozbawienia wolności jeśli zmienia ustalenia faktyczne.
Zobacz serwis: Prawo karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat