reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > TK: opłata od apelacji zgodna z Konstytucją

TK: opłata od apelacji zgodna z Konstytucją

Osoba zwolniona od kosztów sądowych jest zobowiązana do uiszczenia opłaty podstawowej od apelacji. Trybunał Konstytucyjny oddalił skargę konstytucyjną na przepisy dotyczące kosztów sądowych.

TK zajął się sprawą na skutek skargi konstytucyjnej osoby, której apelacja została odrzucona z powodu nieuiszczenia opłaty. Trybunał rozpoznawał skargę w oparciu o nieaktualny już stan prawny, zgodnie z którym osoba zwolniona od kosztów sądowych na mocy postanowienia sądu była obligowana do wniesienia opłaty podstawowej m.in. od apelacji.

Takiego obowiązku nie miały osoby ustawowo zwolnione od kosztów. Skarżący zarzucał m.in. naruszenie przepisów Konstytucji dotyczących równości oraz prawa do sądu.

Tego poglądu nie podzielił TK. Zdaniem sędziów sytuacja podmiotów zwolnionych od kosztów sądowych na mocy postanowienia sądu oraz osób zwolnionych od kosztów sądu z mocy ustawy nie jest podobna, gdyż tym instytucjom przyświecają inne cele.

W pierwszym wypadku – zwolnienie od kosztów sądowych jest motywowane stanem finansowym strony. W drugim wyższymi wartościami, jak dobro rodziny.

Zobacz również: Sprawy rodzinne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama