reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Postępowanie wykroczeniowe > Zaskarżenie wyroku sądu pierwszej instancji

Zaskarżenie wyroku sądu pierwszej instancji

Zgodnie z konstytucyjną zasadą postępowanie wykroczeniowe, podobnie jak postępowanie karne jest dwuinstancyjne. Powyższe oznacza, iż strona ma uprawnienie (nie obowiązek) do zaskarżenia wyroku sądu pierwszej instancji i tym samym poddania tego wyroku merytorycznej kontroli sądu drugiej instancji. Standardowo odbywa się to na drodze wniesienia apelacji w terminie 7 dni od doręczenia wyroku z uzasadnieniem, ale ustawa przewiduje również inne sytuacje.

Zaskarżenie wyroku sądu pierwszej instancji zasadniczo odbywa się na drodze wniesienia apelacji, wyjątkiem jest jedynie postępowanie nakazowe, gdzie wnosi się sprzeciw.

W odniesieniu do terminu wnoszenia apelacji należy wskazać, iż jest on zasadniczo powiązany z zagadnieniem doręczenia stronie wyroku z uzasadnieniem. Strona w w większości przypadków musi złożyć wniosek o jego sporządzenie i doręczenie ( jeżeli uzasadnienie jest sporządzane z urzędu tylko o jego doręczenie).

Standardowo termin do złożenia środka odwoławczego to termin 7 dni od otrzymania wyroku sądu pierwszej instancji z uzasadnieniem. Dotyczy to również wyroku zaocznego. Terminy te są tzw. zawite, tj. ich przekroczenie powoduje brak skuteczności prawnej wniesionego środka.

Zobacz również: Jak wnieść apelację

Wyjątki od powyższej reguły występują w :

  1. postępowaniu nakazowym – tutaj wyrok zaskarża się nie apelacją, a sprzeciwem w ciągu 7 dni od jego doręczenia;
  2. postępowaniu przyśpieszonym – apelację wnosi się w ciągu 3 dni od doręczenia stronie wyroku (gdy wcześniej zgłosiła stosowny wniosek o jego doręczenie).

Co napisać w treści apelacji

W treści apelacji należy wskazać sąd, który wydał zaskarżony wyrok, wskazać precyzyjnie wyrok lub zakres wyroku jaki jest zaskarżony i podać sygnaturę sprawy. Strona w apelacji musi sformułować tzw. zarzuty, czyli określić jakie błędy jej zdaniem popełnił sąd wydając wyrok pierwszej instancji oraz na końcu pisma zgłosić tzw. wniosek końcowy, tj. przedstawić czego ostatecznie się domaga:  uniewinnienia, zmiany wysokości kary, przekazania sprawy do ponownego rozpoznania czy też w ogóle umorzenia postępowania.

W odniesieniu do sprzeciwu, poza wymogami formalnymi dotyczącymi oznaczenia sygnatury sprawy, zaskarżonego orzeczenia i sądu, który je wydał przepisy kodeksu postępowań w sprawach o wykroczenia, wymagają jedynie precyzyjnego określenia, iż strona nie zgadza się z wydanym wyrokiem, neguje jego treść. Wówczas następuje ponowne rozpoznanie sprawy przez sąd pierwszej instancji, oznacza to, że postępowanie jest prowadzone od początku.

Zobacz serwis: Postępowanie wykroczeniowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zaskarżenie wyroku sądu pierwszej instancji odbywa się w drodze apalacji.
Zaskarżenie wyroku sądu pierwszej instancji odbywa się w drodze apalacji.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gałęski

Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama