REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność za wykroczenia

Łukasz Matys
Na sprawcę wykroczenia poza karami może zostać nałożony środek karny.
Na sprawcę wykroczenia poza karami może zostać nałożony środek karny.

REKLAMA

REKLAMA

O odpowiedzialności za wykroczenia decydują te same elementy, które stanowią o istocie przestępstwa, czyli przede wszystkim wina i bezprawność czynu. Wykroczenie jest jednak w stosunku do przestępstw traktowane zdecydowanie łagodniej, o czym świadczą nawet same kary, są mniej surowe.

Najprościej mówiąc wykroczeniem jest czyn zabroniony o mniejszym ładunku społecznej szkodliwości niż przestępstwo. Niektóre z przestępstw nazywane są nawet „przestępstwami przepołowionymi”, a to dlatego, że mają swoje odpowiedniki w kodeksie wykroczeń.

REKLAMA

O tym czy w konkretnej sytuacji dany czyn jest przestępstwem czy wykroczeniem decyduje wysokość wyrządzonej szkody, tak więc np. kradzież rzeczy w wartości do 250 zł jest wykroczeniem, natomiast o wartości 251 zł przestępstwem.

Odpowiedzialność przed sądem

REKLAMA

Za wykroczenie odpowiada się przed sądem wówczas gdy odmówi się przyjęcia mandatu wystawionego przez Policję. Wówczas nawet w przypadku dosyć błahego wykroczenia jak jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, sprawa musi zostać skierowana przez Policję do sądu z wnioskiem o ukaranie.

Należy podkreślić, że w przypadku skierowania sprawy do sądu nie jest on związany ustaleniami dokonanymi przez Policję, które będą oceniane zgodnie z zasadą swobodnej oceny dowodów tak jak inne dowody, w tym i nasze wyjaśnienia.

W momencie odmowy przyjęcia mandatu Policja lub inny do tego uprawniony organ (np. straż miejska, straż graniczna) kieruje wniosek o ukaranie nas do sądu grodzkiego. Postępowanie przed sądem grodzkim, a ściślej przed sądem rejonowym - wydział grodzki, jest w każdym przypadku normalnym następstwem każdorazowej odmowy przyjęcia mandatu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściwy do rozpoznania sprawy o wykroczenie jest sąd rejonowy, w którego okręgu popełniono wykroczenie. Sąd rozstrzygnie sprawę na podstawie całokształtu zgromadzonego materiału dowodowego, biorąc oczywiście pod uwagę nasze wyjaśnienia, zeznania świadków, szkodliwość społeczną czynu i inne okoliczności, które mogą pomóc w wyjaśnieniu sprawy.

Zobacz: Charakterystyka wykroczeń

REKLAMA

Sąd na pewno z góry nie wymierzy kary, tylko orzeknie na podstawie własnego przekonania, biorąc pod uwagę nasze twierdzenia. Poza tym rozpoznając sprawę, sąd nie jest związany ani wysokością grzywny określonej w mandacie, ani oceną funkcjonariusza, czy zarzucany czyn został w ogóle popełniony.

Oskarżycielem publicznym w sprawie może wykroczenia może być prokurator. Jednak sytuacja gdy prokurator podejmuje się roli oskarżycie publicznego w sprawie o wykroczenie jest wyjątkowa i zależy od osobistej decyzji prokuratora. Wobec tego najczęściej w roli oskarżyciela występuje policjant.

Kary i środki karne

Kodeks wykroczeń wymienia cztery kary. Są to:

 • Nagana,
 • Grzywna (do 5.000 zł)
 • Ograniczenie wolności (w wymiarze jednego miesiąca)
 • Areszt

W wydziale grodzkim może zostać wobec nas orzeczona kara aresztu w wymiarze od 5 do 30 dni. Kara ta jednak stosowana jest rzadko, wyłącznie za popełnienie wykroczenia umyślnego, gdy przemawia za tym uprzednia karalność sprawcy, waga czynu oraz okoliczności jego popełnienia wskazujące na demoralizację sprawcy.

Zaznaczyć należy, że kary aresztu nie orzeka się gdy warunki osobiste ( choroba, opieka nad małoletnimi dziećmi, osobą starszą itp.) sprawcy uniemożliwiają odbycie kary aresztu. Ponadto karę aresztu można również orzec w przypadku orzeczenia przez sąd kary grzywny w wymiarze powyżej 500 zł, która nie została uiszczona i nie ma możliwości jej egzekucji z majątku sprawcy.

Na sprawcę wykroczenia poza karami może zostać nałożony środek karny. Środkami karnymi są:

 • zakaz prowadzenia pojazdów,
 • przepadek przedmiotów,
 • nawiązka,
 • obowiązek naprawienia szkody,
 • podanie orzeczenia o ukaraniu do publicznej wiadomości w szczególny sposób
 • inne środki karne określone przez ustawę.

Zakaz prowadzenia pojazdów orzeka się na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Przepadek przedmiotów obejmuje narzędzia lub inne przedmioty, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia wykroczenia, a czasami także przedmioty pochodzące bezpośrednio lub pośrednio z wykroczenia. Podanie orzeczenia o ukaraniu do publicznej wiadomości orzeka się tylko wtedy, gdy może mieć to znaczenie wychowawcze.

Apelacja

W związku z faktem, że wydział grodzki jest wydziałem sądu rejonowego, dla którego sądem wyższej instancji jest sąd okręgowy- apelację od wyroku wydziału grodzkiego również należy złożyć do sądu okręgowego właściwego miejscowo dla danego sądu rejonowego.

Zasady złożenia apelacji od wyroku zapadłego w wydziale grodzkim są takie same jak w przypadku odwoływania się od wyroku zapadłego w wydziale karnym. W terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyroku należy złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku, a następnie w terminie 14 dni od daty doręczenia nam wyroku wraz z uzasadnieniem należy złożyć apelację do sądu okręgowego, przy czym składa się ją za pośrednictwem wydziału grodzkiego.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wybory 2024 (samorządowe). Kto i jak może zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? [Komunikat PKW]

  Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i trybu wzięcia udziału w wyborach samorządowych w 2024 roku jako członek obwodowej komisji wyborczej. Kto może zostać członkiem takiej komisji? Jakie wynagrodzenie przysługuje za pracę w komisji wyborczej?

  Czy choroba zawsze chroni przed rozwiązaniem umowy? Sprawdź, jakie są zasady. Czasami pracownik może czuć się bezpiecznie, ale nie zawsze.

  Istnieją przypadki, w których rozwiązanie umowy z nieobecnym, chorym pracownikiem jest dopuszczalne i zgodne z prawem. Muszą jednak zostać spełnione określone warunki, a pracodawca musi przestrzegać zasad.

  Dyrektywa Omnibus działa od ponad roku, a niektóre sklepy wciąż oszukują klientów

  Dyrektywa Omnibus funkcjonuje już od ponad roku, ale jak się okazuje zjawisko oszukiwania klientów nadal może obejmować nawet 10-15% e-handlu. Na szczęście Polacy są czujni, blisko 70% z nich sprawdza historyczne ceny przecenianych produktów w sieci.

  Podwyżki wynagrodzeń nauczycieli - rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw

  W Dzienniku Ustaw, pod poz. 234, zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Edukacji z 19 lutego 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

  REKLAMA

  ZNP: Wyrównań podwyżek 30% i 33% nie można pomniejszać kosztem nauczycieli. Kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł

  Najmniej zarabiający nauczyciele otrzymają nie tylko wyrównanie do podwyżek 30% i 33% licząc od 1 stycznia 2024 r. Otrzymali już dodatki wyrównawcze do poziomu 4242 zł brutto (pensja minimalna) za styczeń i luty 2024 r. Nie wolno im zabierać równowartości tego dodatku z kwot wyrównania podwyżek 30% i 33%.  

  Zakaz używania smartfonów w placówkach oświatowych od 1 września 2024 r.? Jest apel o wprowadzenie tego zakazu

  Zakaz używania smartfonów w placówkach oświatowych od 1 września 2024 r.? Jest apel Instytutu Spraw Obywatelskich o wprowadzenie zakazu.

  Od 500 do 1000 zł dopłaty do kukurydzy. Wnioski o pomoc do 29 lutego 2024 r.

  Od 500 do 1000 zł dopłaty do kukurydzy. Wnioski o pomoc do 29 lutego 2024 r. Biura Powiatowe ARiMR przyjmują wnioski od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

  Od 250 zł do 1000 zł dla rolników. Wnioski o pomoc suszową można składać od 29.02.2024 r. do 15.03.2024 r.

  Nabór wniosków o pomoc suszową. Najbardziej poszkodowani rolnicy mogą liczyć na wsparcie w wysokości 1000 zł na ha uprawy.

  REKLAMA

  Soczewki kontaktowe. Czy można zrefundować ich zakup, gdy lekarz zalecił używanie okularów? Sprawdź, jakie są zasady.

  Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza. Jednak co to znaczy? Czy pracownikowi, któremu lekarz zaleca używanie okularów korygujących wzrok, pracodawca można zapewnić soczewki kontaktowe?

  Uprawnienia dla Ukraińców w Polsce wydłużone do połowy 2024 roku. Planowane jest kolejne przedłużenie. Co obywatele Ukrainy przebywający w Polsce powinni wiedzieć?

  Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Ustawa ta została już opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie 22 lutego 2024 r. Zakłada ona w szczególności przedłużenie uprawnień dla uchodźców wojennych z Ukrainy w Polsce do 30 czerwca 2024 roku. 

  REKLAMA