Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu apelacja. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące apelacja.
„Rozwód kościelny” – kiedy apelacja nie jest możliwa?
Aktualizacja: 23.05.2019
W przypadku kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa, potocznie nazywanego „rozwodem kościelnym” istnieją sytuacje, w których apelacja jest niemożliwa. Jak tę kwestię reguluje prawo kanoniczne? »
Apelacja w sprawie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego
Aktualizacja: 26.04.2019
W sprawie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego możliwe jest wniesienie apelacji. W praktyce to ostateczny moment na merytoryczne podejście do swojej małżeńskiej sprawy, na potraktowanie jej z całą powagą. »
Aktualizacja: 24.10.2018
Terminowe opłacenie apelacji we właściwej kwocie jest jednym z podstawowych obowiązków skarżącego. Jakie skutki spowoduje nieopłacenie apelacji? »
Wyrok w postępowaniu cywilnym - co dalej?
Aktualizacja: 10.09.2018
Co należy zrobić po wydaniu wyroku przez sąd w postępowaniu cywilnym? W jaki sposób ubiegać się o uzasadnienie wyroku, sprostowanie czy uzupełnienie? »
Zmiana dłużnika, wierzyciela – ciekawostki z wokandy
Aktualizacja: 29.05.2015
Często się zdarza, że w toku postępowania sądowego nasz dłużnik sprzedaje rzecz, której jesteśmy właścicielami. Przyczyną takiego postępowania jest chęć uniknięcia odpowiedzialności. Wyobraźmy sobie też taką sytuację, że postępowanie trwa już 2 lata i sąd pierwszej instancji uznał nasze roszczenie przyznając, że jesteśmy właścicielami samochodu, w którego posiadaniu był dłużnik. W wydanym wyroku zobowiązał naszego dłużnika do zwrotu pojazdu. Dłużnik wniósł apelację i w toku postępowania sprzedał samochód. »
Zaskarżenie uchylenia wyroku w apelacji
Aktualizacja: 20.05.2012
Zmiany kodeksu postępowania cywilnego, które weszły w życie 3 maja wprowadzają możliwość zaskarżenia orzeczenia sądu odwoławczego, który uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje je do ponownego rozpoznania. »
Czy mogę odwołać się od wyroku w sprawie karnoskarbowej?
Aktualizacja: 12.04.2012
W postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego, jeżeli przepisy niniejszego kodeksu karnego skarbowego nie stanowią inaczej. Oznacza to, iż reguły obowiązujące w postępowaniu odwoławczym o przestępstwa i wykroczenia skarbowe, poza kilkoma wyjątkami, są zasadniczo zbieżne z regułami ogólnymi procedury karnej. »
Naruszenie prawa procesowego i prawa materialnego jako zarzuty w apelacji
Aktualizacja: 02.04.2014
Warto przeczytać uzasadnienie wyroku sądu I instancji, który chcemy zaskarżyć, aby później prawidłowo uzasadnić zarzuty w apelacji. Zarzuty w apelacji mogą dotyczyć zarówno uchybień prawno-materialnych, jak i procesowych. »
Dowód z radaru można zakwestionować
Aktualizacja: 09.02.2012
W postępowaniu o wykroczenie drogowe również obowiązuje zasada domniemania niewinności. »
Skutki nieodebrania wyroku sądu pierwszej instancji
Aktualizacja: 30.09.2011
Nieodebranie wyroku sądu pierwszej instancji przez stronę, która sama uprzednio złożyła wniosek o jego doręczenie wraz z uzasadnieniem, jest sytuacją zdarzającą się w procesie karnym. Zdarzenie takie może mieć bardzo poważne skutki prawne. »
Apelacja od postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku
Aktualizacja: 23.02.2013
Apelacja od postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku powinna być złożona w terminie trzytygodniowym od ogłoszenia sentencji. Gdy żaden z uczestników apelacji nie wniesie, postanowienie się uprawomacnia. »
Postępowanie odwoławcze w przedmiocie ustanowienia separacji w Kościele
Aktualizacja: 23.05.2011
Prawo do apelowania wynika z naturalnego uprawnienia człowieka do obrony przed niesprawiedliwością i jego celem jest weryfikacja i ponowne rozpatrzenie sprawy. »
„Unieważnienie małżeństwa kościelnego”- apelacja
Aktualizacja: 17.05.2011
Proces małżeński ma charakter pisemny i nie jest jawny. Nie ma zatem, tak jak w sądzie cywilnym, publicznych rozpraw, konfrontacji obojga stron wobec sędziego i świadków. »
Kiedy apelacja, kiedy zażalenie?
Aktualizacja: 22.08.2011
Każda ze stron postępowania ma prawo do skorzystania ze środków odwoławczych. Zanim zdecydujesz się na złożenie apelacji, powinieneś najpierw wystąpić do sądu o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia. »
Dwuinstancyjność postępowania - jak z niego skorzystać?
Aktualizacja: 28.03.2011
Aby zaskarżyć orzeczenie, co do zasady musisz występować w roli strony postępowania. Podejrzany i pokrzywdzony są stronami postępowania przed prokuratorem, oskarżony i obwiniony są stronami postępowania przed sądem – mogą zatem zaskarżać orzeczenia. »