Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przebieg postępowania uproszczonego

Katarzyna Wilimborek

REKLAMA

REKLAMA

Dostałem wezwanie na rozprawę w postępowaniu uproszczonym. Jak przebiega takie postępowanie? Czym różni się od zwykłego trybu procesowego?  

Postępowanie uproszczone zostało wprowadzone do kodeksu postępowania cywilnego w roku 2000, jego celem jest przyspieszenie pracy sądów i ułatwienie stronom dochodzenia roszczeń w procesie.

REKLAMA

Cechą postępowania uproszczonego jest sformalizowanie czynności procesowych stron postępowania czego wyrazem jest np. obowiązek wniesienia pozwu, odpowiedzi na pozew na specjalnie do tego przeznaczonych formularzach zamieszczonym na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W tym trybie rozpoznawane są sprawy o mniejszej wadze, należące do właściwości sądu rejonowego

Różnice między zwykłym trybem procesowym a trybem uproszczonym

Wprowadzenie trybu uproszczonego ma na celu umożliwienie rozpoznania sprawy na pierwszej rozprawie, w związku z czym kodeks wprowadził szereg ograniczeń, umożliwiających sprawne poprowadzenie postępowania. Należą do nich

- zakaz kumulacji roszczeń, jeżeli nie wynikają ona z tej samej umowy lub umów tego samego rodzaju,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

-zakaz zmiany powództwa,

-zakaz przeprowadzania dowodu z opinii biegłego.

Natomiast w toku postępowania ( do zamknięcia pierwszej rozprawy) można zgłosić powództwo wzajemne oraz zarzut potrącenia, jeżeli roszczenia te nadają się do rozpoznania w postępowaniu uproszczonym.

Ponadto art. 505(5) kpc nakazuje zgłoszenie wszystkich okoliczności faktycznych , zarzutów i wniosków dowodowych w pozwie, odpowiedzi na pozew, na pierwszym posiedzeniu przeznaczonym na rozprawę lub w sprzeciwie od wyroku zaocznego.

REKLAMA

W przeciwnym razie strony, chcące powoływać się na nowe okoliczności, będą musiały wykazać, iż ich wcześniejsze przytoczenie nie było możliwe lub potrzeba ich powołania wynikła później. Jednakże powód może przytoczyć nowe okoliczności faktyczne i wnioski dowodowe najdalej w terminie tygodniowym od dnia doręczenia mu odpowiedzi na pozew lub sprzeciwu od wyroku zaocznego.

W odróżnieniu od postępowania zwykłego, sąd w postępowaniu uproszczonym może dokonywać wezwań stron, świadków i innych osób w sposób który uzna za najbardziej celowy, jeżeli uzna to za niezbędne dla przyspieszenia rozpoznania sprawy ( np. wezwanie telefoniczne).

Ponadto jeżeli sąd uzna daną sprawę za szczególnie zawiłą lub jej rozstrzygnięcie wymaga wiadomości specjalnych, powinien rozpoznać ją w dalszym ciągu w zwykłym trybie procesowym.

W celu przyspieszenia postępowania strona może:

 • zgłosić do protokołu wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku, bezpośrednio po jego ogłoszeniu;
 • zrzec się doręczenia wyroku, gdyż w tej sytuacji termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia ogłoszenia wyroku;
 • zrzec się prawa do wniesienia apelacji na posiedzeniu, na którym ogłoszono wyrok, co skutkuje prawomocnością wyroku

Apelacja w sprawach toczących się w postępowaniu uproszczonym

Natomiast apelacja od wyroku wydanego w postępowaniu uproszczonym może być oparta jedynie na zarzutach:

 • naruszenia prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie;
 • naruszenia przepisów postępowania, o ile mogły mieć wpływ na wynik sprawy;

Sąd drugiej instancji może rozpoznać apelację na posiedzeniu niejawnym( bez przeprowadzenia rozprawy). Ponadto nie przeprowadza on postępowania dowodowego z wyjątkiem dowodu z dokumentu.

Kpc stanowi również, iż w sprawach rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym nie przysługuje skarga kasacyjna.

Podstawa prawna: art. 505(1) – 505(14) kodeksu postępowania cywilnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Intercyza. 42 proc. młodych małżonków decyduje się na rozdzielność majątkową

  Na rozdzielność majątkową decyduje się 42 proc. małżonków pomiędzy 18. a 29. rokiem życia – wynika z raportu „Związek a finanse”. Natomiast wśród seniorów powyżej 60. roku rozdzielność dóbr nabytych w trakcie trwania związku ma 4–5 proc. respondentów.

  Greedflation

  Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

  Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

  REKLAMA

  Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

  Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

  Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

  W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

  Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

  Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

  Uchwała SN: Osoba prawna (np. spółka) może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie – wynika uchwały Sądu Najwyższego podjętej 3 października 2023 r.

  REKLAMA

  Nowy wykaz szczepień zalecanych już obowiązuje. Na liście – szczepienie przeciw COVID-19

  Wykaz zalecanych szczepień ochronnych został rozszerzony o szczepienia przeciw czterem chorobom zakaźnym. Minister Zdrowia wydała rozporządzenie określające nowy wykaz szczepień zalecanych. Szczepienia przeciwko jakim chorobom są w nowym wykazie? Odpowiadamy.

  Jakie szczepienia są obowiązkowe. Nowe rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie

  Obowiązkowe szczepienia zostały uregulowane w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Określa ono wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Kogo dotyczy obowiązek poddawania się szczepieniom? Jakie choroby będą objęte obowiązkiem szczepień? Wyjaśniamy.

  REKLAMA