REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Apelację możemy złożyć tylko w konkretnym terminie, jeżeli go przekroczymy- apelacja nie będzie rozpatrzona.
Apelację możemy złożyć tylko w konkretnym terminie, jeżeli go przekroczymy- apelacja nie będzie rozpatrzona.

REKLAMA

REKLAMA

Sąd wydał w mojej sprawie niekorzystny dla mnie wyrok. Moim zdaniem jest on całkowicie błędny. Mam świadomość, że mogę wnieść apelację tylko nie bardzo wiem, jak to zrobić.

Apelacja dla każdego

W każdej sprawie, która jest rozstrzygana w I instancji stronie przysługuje prawo do ponownego rozpatrzenia istoty sprawy. Wynika to z konstytucyjnej zasady dwuinstancyjności postępowania sądowego. W przypadku wyroków zasada ta realizowana jest poprzez apelację.

REKLAMA

Procedura wniesienia apelacji składa się z kilku kroków, których trzeba dokonać w określonych terminach.

Nie wszystkie z nich są bezwzględnie wymagane, ale trzeba uważać. Jeżeli naruszymy choćby termin do wniesienia apelacji, to nie zostanie ona rozpatrzona.

O tym jednak, czy w danej sprawie będziemy wnosić apelację, czy też zażalenie decyduje rodzaj orzeczenia, którym sąd zakończył naszą sprawę. Często niekorzystnym rozstrzygnięciem w odczuciu strony może być odrzucenie pozwu z przyczyn braków formalnych, czy też umorzenie postępowania. Następuje to jednak w formie postanowienia, a zatem jest zaskarżalne zażaleniem, nie apelacją.

Wniosek o uzasadnienie

Po pierwsze, aby wnieść apelację należy najpierw wnieść do sądu pismo, zawierające wniosek o uzasadnienie wyroku i doręczenie go wraz z uzasadnieniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 328 Kodeksu postępowania cywilnego taki wniosek należy złożyć w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku. Jeżeli nie zmieścimy się w terminie wtedy też sąd odrzuci nasze żądanie i wyroku nie uzasadni.

Samo uzasadnienie wyroku jest o tyle istotne, że w większości spraw jest niezbędne dla sporządzenia apelacji. Trzeba w niej bowiem wskazać zarzuty, jakie strona podnosi w stosunku do wyroku sądu I instancji, a często bez uzasadnienia poprawne sformułowanie zarzutu nie jest możliwe.

Niemniej jednak samo uzasadnienie jest niezbędne, by móc wnieść apelację.

Sporządzenie i wniesienie apelacji

Po otrzymaniu wyroku wraz z uzasadnieniem można przystąpić do sporządzenia apelacji. Musi ona spełniać warunki pisma procesowego.

Zobacz również serwis: W sądzie

Oprócz tego konieczne będzie również wskazanie skarżonego wyroku oraz oznaczenie, czy jest on skarżony w całości, czy też w części.

Innym niezbędnym składnikiem apelacji będzie również przedstawienie zarzutów i ich uzasadnienie (w tym celu przyda nam się uzasadnienie skarżonego wyroku). Nie jest to jednak czynność która wymaga głębokiej wiedzy prawniczej. Zarzuty mogą być sformułowane w sposób ogólny, nie jest wymagane również przedstawienie ich w języku prawniczym. Nie trzeba również wskazywać konkretnych przepisów prawa, które naszym zdaniem zostały naruszone.

Zarzuty sformułowane w apelacji nie muszą być poparte wskazaniem przepisów prawa, które zdaniem skarżącego zostały naruszone. Mogą być one określone w sposób ogólny.

Oprócz tego apelacja powinna zawierać również inne składniki.

Zobacz również: Treść pisma procesowego

Gdzie wnieść apelację

Tak sporządzoną apelację należy wnieść w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia wyroku z uzasadnieniem. Co istotne nie należy czynić tego bezpośrednio do sądu, który będzie ją rozpatrywał. Apelację wnosi się bowiem za pośrednictwem sądu, który wydał skarżony wyrok. Zatem apelacja, która będzie rozstrzygana przez sąd okręgowy, powinna być wysłana na adres sądu rejonowego, w którym toczyła się sprawa.

Apelacja powinna być wniesiona przykładowo do sądu okręgowego, za pośrednictwem sądu rejonowego.

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA