reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Jak wnieść apelację

Jak wnieść apelację

Sąd wydał w mojej sprawie niekorzystny dla mnie wyrok. Moim zdaniem jest on całkowicie błędny. Mam świadomość, że mogę wnieść apelację tylko nie bardzo wiem, jak to zrobić.

Apelacja dla każdego

W każdej sprawie, która jest rozstrzygana w I instancji stronie przysługuje prawo do ponownego rozpatrzenia istoty sprawy. Wynika to z konstytucyjnej zasady dwuinstancyjności postępowania sądowego. W przypadku wyroków zasada ta realizowana jest poprzez apelację.

Procedura wniesienia apelacji składa się z kilku kroków, których trzeba dokonać w określonych terminach.

Nie wszystkie z nich są bezwzględnie wymagane, ale trzeba uważać. Jeżeli naruszymy choćby termin do wniesienia apelacji, to nie zostanie ona rozpatrzona.

O tym jednak, czy w danej sprawie będziemy wnosić apelację, czy też zażalenie decyduje rodzaj orzeczenia, którym sąd zakończył naszą sprawę. Często niekorzystnym rozstrzygnięciem w odczuciu strony może być odrzucenie pozwu z przyczyn braków formalnych, czy też umorzenie postępowania. Następuje to jednak w formie postanowienia, a zatem jest zaskarżalne zażaleniem, nie apelacją.

Wniosek o uzasadnienie

Po pierwsze, aby wnieść apelację należy najpierw wnieść do sądu pismo, zawierające wniosek o uzasadnienie wyroku i doręczenie go wraz z uzasadnieniem.

Zgodnie z art. 328 Kodeksu postępowania cywilnego taki wniosek należy złożyć w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku. Jeżeli nie zmieścimy się w terminie wtedy też sąd odrzuci nasze żądanie i wyroku nie uzasadni.

Samo uzasadnienie wyroku jest o tyle istotne, że w większości spraw jest niezbędne dla sporządzenia apelacji. Trzeba w niej bowiem wskazać zarzuty, jakie strona podnosi w stosunku do wyroku sądu I instancji, a często bez uzasadnienia poprawne sformułowanie zarzutu nie jest możliwe.

Niemniej jednak samo uzasadnienie jest niezbędne, by móc wnieść apelację.

Sporządzenie i wniesienie apelacji

Po otrzymaniu wyroku wraz z uzasadnieniem można przystąpić do sporządzenia apelacji. Musi ona spełniać warunki pisma procesowego.

Zobacz również serwis: W sądzie

Oprócz tego konieczne będzie również wskazanie skarżonego wyroku oraz oznaczenie, czy jest on skarżony w całości, czy też w części.

Innym niezbędnym składnikiem apelacji będzie również przedstawienie zarzutów i ich uzasadnienie (w tym celu przyda nam się uzasadnienie skarżonego wyroku). Nie jest to jednak czynność która wymaga głębokiej wiedzy prawniczej. Zarzuty mogą być sformułowane w sposób ogólny, nie jest wymagane również przedstawienie ich w języku prawniczym. Nie trzeba również wskazywać konkretnych przepisów prawa, które naszym zdaniem zostały naruszone.

Zarzuty sformułowane w apelacji nie muszą być poparte wskazaniem przepisów prawa, które zdaniem skarżącego zostały naruszone. Mogą być one określone w sposób ogólny.

Oprócz tego apelacja powinna zawierać również inne składniki.

Zobacz również: Treść pisma procesowego

Gdzie wnieść apelację

Tak sporządzoną apelację należy wnieść w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia wyroku z uzasadnieniem. Co istotne nie należy czynić tego bezpośrednio do sądu, który będzie ją rozpatrywał. Apelację wnosi się bowiem za pośrednictwem sądu, który wydał skarżony wyrok. Zatem apelacja, która będzie rozstrzygana przez sąd okręgowy, powinna być wysłana na adres sądu rejonowego, w którym toczyła się sprawa.

Apelacja powinna być wniesiona przykładowo do sądu okręgowego, za pośrednictwem sądu rejonowego.

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Apelację możemy złożyć tylko w konkretnym terminie, jeżeli go przekroczymy- apelacja nie będzie rozpatrzona.
Apelację możemy złożyć tylko w konkretnym terminie, jeżeli go przekroczymy- apelacja nie będzie rozpatrzona.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama