REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa domu, Inwestor

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zainteresowanie apartamentami w Mielnie rośnie

Zainteresowanie apartamentami w Mielnie rośnie. Deweloper Mielno Holding – Firmus Group, który wprowadził do sprzedaży prawie 120 apartamentów w Mielnie, sprzedał ponad 50% luksusowych mieszkań ze swojej oferty.

Przedsięwzięcia wymagające przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszary Natura 2000

Obszary Natura 2000 wprowadzono do polskiego systemu prawnego ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Wskazanie wszystkich przypadków, w który wymagane jest przeprowadzenie oceny oddziaływania na obszary Natura 2000, może się okazać niezwykle trudne.

Rewolucja dla nabywców nieruchomości

Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej, który nie reguluje sytuacji prawnej pomiędzy deweloperem a potencjalnym nabywcą nieruchomości. Co zaskakujące, w większości państw Unii Europejskiej, np. we Francji, w Niemczech, w Danii i Szwecji przepisy prawne chronią klientów firm deweloperskich. Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, która wejdzie w życie w marcu 2012 r., zawiera szczegółowe wytyczne, które powinny się znaleźć w umowie deweloperskiej.

Deweloperzy pod kontrolą banków?

Już za kilka miesięcy, bo na wiosnę 2012 roku zostanie wprowadzony obowiązek kontroli środków powierzonych deweloperowi poprzez zapewnienie nabywcom mieszkań danego przedsięwzięcia inwestycyjnego środków ochrony w postaci zarówno otwartego, jak i zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego.

REKLAMA

Bardziej rygorystyczne zasady w stosunku do deweloperów

Lokal handlowy w inwestycji deweloperskiej

Lokal handlowy w inwestycji deweloperskiej to jeden ze sposobów, za pomocą którego deweloperzy dążą do zwiększenia atrakcyjności swoich projektów mieszkaniowych. Jakie są koszty takiego lokalu handlowego?

Deweloperzy nie boją się kryzysu

Deweloperzy nie boją się kryzysu i rozpoczynają nowe inwestycje mieszkaniowe. We wrześniu deweloperzy rozpoczęli budowę kolejnych inwestycji, które przyniosą 8000 nowych mieszkań.

Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim

Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim. Deweloperzy rozpoczynają nowe projekty mieszkaniowe i konkurują między sobą o nowych nabywców nieruchomości.

REKLAMA

Deweloperzy wstrzymują się z kolejnymi inwestycjami

Deweloperzy wstrzymują się z kolejnymi inwestycjami mieszkaniowymi. Chwilowa stagnacja na rynku nieruchomości to wynik zwiększającej się podaży.

Sfinansowanie budowy domu z „Rodziny na Swoim”

Sfinansowanie budowy domu z „Rodziny na Swoim” jest teraz łatwiejsze, niż znalezienie gotowego mieszkania, które mieściłoby się w zmienionych limitach programu. Kupno domu może być teraz bardziej opłacalne niż kupno mieszkania.

Ustawa deweloperska – jakie zmiany przyniesie?

Ustawa deweloperska przyniesie ze sobą szereg zmian. Przede wszystkim, mogą wzrosnąć koszty budowy mieszkań, co nie musi się przekładać na wzrost cen lokali. Kogo zabezpiecza ustawa deweloperska?

Umowa o pełnienie nadzoru inwestorskiego - WZÓR UMOWY

Inwestor może zlecić zewnętrznemu podmiotowi sprawowanie nadzoru inwestorskiego w jego imieniu. W zamian zleceniobiorca otrzymuje wynagrodzenie. Pobierz bezpłatny wzór umowy.

Protokół przekazania terenu - WZÓR PISMA

Zanim rozpoczęty zostanie proces inwestycyjny, inwestor powinien przekazać teren wykonawcy. Przekazanie to powinno być opisane w odpowiednim protokole. Pobierz jego wzór.

Faktura gminy działającej jako inwestor zastępczy

Jak zafakturować wykonanie przyłącza wodnego i kanalizacyjnego wykonanego przez gminę – inwestora zastępczego ?

Faktura gminy działającej jako inwestor zastępczy

Jak zafakturować wykonanie przyłącza wodnego i kanalizacyjnego wykonanego przez gminę – inwestora zastępczego ?

Dom – lepiej kupić czy wybudować?

Wiele osób rozważa budowę domu. Dom to gwarancja prywatności, komfortu i bezpieczeństwa. Co jednak jeśli nie mamy cierpliwości oraz nie chcemy przechodzić przez cały etap budowy domu? W takim przypadku możemy rozważyć zakup budynku gotowego. Które rozwiązanie jest lepsze?

Nowe inwestycje w Poznaniu

Nowe inwestycje w Poznaniu to m.in. osiedle Nowe Winogrady czy Ogrody Naramowickie 2. Rynek deweloperski w Wielkopolsce ożywił się, a nowe inwestycje w Poznaniu dodatkowo zwiększą szeroką już ofertę mieszkań.

Co dalej z rynkiem nieruchomości?

Co dalej z rynkiem nieruchomości? Jakie zmiany wprowadzi ustawa deweloperska? Czy mieszkania będą tańsze?

Jak deweloperzy planują inwestycje mieszkaniowe?

Deweloperzy planują inwestycje mieszkaniowe w oparciu o dokładną analizę rynku nieruchomości. Przed rozpoczęciem nowej inwestycji mieszkaniowej deweloperzy biorą pod uwagę m.in. zmiany w prawie czy potrzeby przyszłych nabywców nieruchomości.

Energooszczędne budownictwo

W budownictwie energooszczędnym główny nacisk kładzie się na to, żeby wybudować dom w taki sposób, aby koszty jego utrzymania był jak najniższe. Opłaty za energię zależą od ilości jej zużycia. Im mniej energii zużywamy – tym rachunki są niższe. Zobacz jak krok po kroku wybudować dom energooszczędny.

Przedsięwzięcie w rozumieniu ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym

Jak budować dom w czasie zimy?

Zima to nie najlepsza pora roku na prowadzenie prac budowlanych, jednak czasem jesteśmy zmuszeni do pracy na zewnątrz nawet w trakcie zimy. Wynika to z problemów z realizacją harmonogramu prac budowlanych, jednak często nie jesteśmy w stanie się przed tym ustrzec i musimy prowadzić prace budowlane zimą. Na co zwrócić uwagę podczas budowania domu zimą?

Ogrody Naramowickie B w Poznaniu

Ogrody Naramowickie B w Poznaniu to nowa inwestycja firmy Konimpex-Invest Sp. z o.o. Termin zakończenia prac budowlanych: IV kwartał 2012 roku.

Apartamenty Wilanowska na Mokotowie

Apartamenty Wilanowska powstaną na Osiedlu Ażurowych Okiennic na warszawskim Mokotowie. Za inwestycję odpowiedzialny jest deweloper Rogowski Development.

Czy sąsiad może wejść na moją działkę podczas prowadzenia swojej budowy?

Prowadzenie robót budowlanych, zwłaszcza na terenie gęsto zabudowanym, może niekiedy wiązać się z koniecznością uzyskania wejścia na sąsiednią nieruchomość w celu przeprowadzenia prac, które, np. z uwagi na brak dostępu, nie mogłyby zostać wykonane z terenu inwestycji.

Czy budowa ogrodzenia wymaga pozwolenia?

Właściciel nieruchomości zainteresowany budową ogrodzenia powinien przed rozpoczęciem prac wziąć pod uwagę wymogi formalno-prawne. Budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, jednakże w określonych przypadkach zamiar budowy ogrodzenia powinien zostać zgłoszony. Procedura określona przepisami prawa budowlanego nie jest skomplikowana, nie mniej jednak jej niedochowanie może rodzić dla właściciela nieruchomości negatywne konsekwencje.

Apartamenty Wilanowska II w Warszawie

Luksusowe apartamenty Wilanowska II przy al. Wilanowskiej w Warszawie zostaną wybudowane do końca czerwca 2013 roku. Projekt „Wilanowska II” zrealizuje wykonawca Henpol.

Średnice przewodów wentylacyjnych

Przewody wentylacyjne zajmują stosunkowo dużo przestrzeni pod sufitem naszego domu. Z czego wynikają wielkości przewodów wentylacyjnych? Podpowiadamy czy można zmniejszyć średnice przewodów wentylacyjnych i jakie konsekwencje z tego wynikną.

O czym należy pamiętać budując garaż?

Główną funkcją garażu, za jaką cenimy jego posiadanie, jest możliwości przechowywania samochodu z dala od uciążliwych warunków atmosferycznych, np.: śniegu czy szronu. Jednakże w sytuacji, gdy nosimy się z zamiarem wybudowania garażu, warto prześledzić wymagania prawno-administracyjne, celem uniknięcia dodatkowych kosztów czy zszarganych nerwów.

Dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych

Jestem osobą niepełnosprawną, poruszająca się na wózku inwalidzkim. Mieszkam w średniej wielkości mieście, w którym pomimo istniejących ułatwień dla osób niepełnosprawnych, nie jestem w stanie samodzielnie dostać się do niektórych urzędów czy innych obiektów publicznych. Czy w zakresie prawa budowlanego istnieją przepisy zobowiązujące wykonawcę lub inwestora do zastosowania konkretnych wymagać przy dostosowywaniu budynku do osób niepełnosprawnych?

Jak uzyskać pozwolenie na użytkowanie?

Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego nie jest wymagane we wszystkich wypadkach. Do użytkowania obiektów budowlanych, na których wzniesienie wymagane jest pozwolenie na budowę, koniecznym jest dokonanie zawiadomienia o zakończeniu budowy. Prawo budowlane przewiduje trzy przypadki, w których konieczne jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektów budowlanych.

Projekt budowlany

Projekt budowlany jest podstawowym dokumentem dołączonym do wniosku o pozwolenie na budowę. Organ nadzoru architektoniczno-budowlanego zatwierdza jego treść w pozwoleniu na budowę i tym samym nadaje mu moc obowiązującą. Z racji swego znaczenia dla całego procesu budowlanego projekt budowlany jest dokumentem bardzo sformalizowanym.

Sytuacja na rynku domów w Warszawie

Sytuacja na rynku domów w Warszawie jest stabilna – ceny nieruchomości nie zmieniły się od roku. Deweloperzy rozpoczynają mniej inwestycji budowlanych ze względu na mały ruch na rynku domów.

Osiedle mieszkań bezczynszowych Czerwona Jarzębina

Czerwona Jarzębina to pierwsze osiedle mieszkań bezczynszowych. Deweloperem jest firma Dolcan. Osiedle Czerwona Jarzębina powstaje przy ul. Figara w Warszawie.

Kopalnia „Julia” zamieni się w centrum kultury i rozrywki

Kopalnia „Julia” w Wałbrzychu zamieni się w centrum kultury i rozrywki. Park Wielokulturowy będzie obejmował kluby muzyczne, restauracje, a także siedziby organizacji pozarządowych. Pierwszy etap inwestycji „Stara Kopalnia” zakończy się w 2012 r.

Park Wielokulturowy "Stara Kopalnia": GALERIA

Pierwszy etap inwestycji Park Wielokulturowy "Stara Kopalnia" zakończy się w 2012 r. Wykonanie Parku Wielokulturowego współfinansuje Unia Europejska. Wykonawcą inwestycji jest firma Integer S.A. Obecnie w miejscu "Starej Kopalni" znajduje się Muzeum Przemysłu i Techniki. Poniżej galeria przedstawiająca projekt Parku.

Warszawa: inwestorzy chętnie budują na rynku komercyjnym

Polscy i zagraniczni inwestorzy chętnie budują nowe lokale biurowe na warszawskim rynku komercyjnym. Popyt na powierzchnie biurowe stale rośnie, co zachęca deweloperów do nowych projektów budowlanych.

Kredyt hipoteczny na budowę domu

Kredyt hipoteczny na budowę domu to szansa na spełnienie marzeń o własnym domu. Koszty takiej budowy to duża inwestycja i często wymaga ona zaciągnięcia kredytu. Formalności związane z przyznawaniem kredytu hipotecznego na budowę domu różnią się od procedur w przypadku tradycyjnego kredytu.

Henpol wykona budynek mieszkalny „Carré Arte” w Warszawie

Henpol z Lublina wykona budynek mieszkalny „Carré Arte” przy ul. Jana Kazimierza 49 w Warszawie. „Carré Arte” to jeden z etapów osiedla „Villa Arte”.

Inwestycja mieszkaniowa dewelopera Henpol na warszawskim Ursynowie

Deweloper Henpol wybuduje dwa wielorodzinne budynki mieszkalne. Inwestycja budowlana powstanie na warszawskim Ursynowie przy ulicach Kiedacza i Ciszewskiego.

Formalności związane z budową domu

Formalności związane z budową misi załatwić każdy, kto chce mieć swój własny dom. Zobacz, jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę oraz jak przejść przez wszystkie formalności związane z budową domu.

Budowa domu: będzie mniej formalności

Pozwolenie na budowę zostanie zastąpione przez zgłoszenie w gminie. Zamiast notarialnego aktu własności inwestorzy będą mogli przedstawić oświadczenie.

Nowa inwestycja Layetana Developments Polska przy ulicy Rydygiera w Warszawie

Nowa inwestycja Layetana Developments Polska powstanie w Warszawie przy ulicy Rydygiera. Projekt nazywa się sPlace – smart living. Inwestycja będzie składać się z 66 apartamentów.

Stabilne ogrodzenie

Ogrodzenie powinno być estetyczne i bezpieczne. Aby ogrodzenie było bezpieczne musi być przede wszystkim stabilne, zobacz jakie czynniki wpływają na wytrzymałość ogrodzenia.

Cel działalności budowlanej

Istotnym celem wykonywania działalności budowlanej w ramach realizacji usług budowlanych jest dokonanie ulepszenia obiektu budowlanego poprzez jego modernizację przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę.

Istota umowy o wykonawstwo częściowe usług budowlanych

W ramach umowy o wykonawstwo częściowe usług budowlanych wykonawca zleca część określony prac budowlanych do realizacji podwykonawcom w zakresie wykonania robót wykończeniowych, usług remontowych, montażowych, czy instalacyjnych. Usługi budowlane są wykonywane na podstawie projektu obiektu budowlanego stworzonego przez wykonawcę.

Umowy zawierane w ramach realizacji usług budowlanych

Na rynku usług budowlanych zawierane są różne rodzaje umów budowlanych. W ramach realizacji usług budowlanych – strony mogą zawrzeć umowę o roboty budowlane, umowę o podwykonawczą w zakresie realizacji usług budowlanych, umowę o wykonawstwo częściowe usług budowlanych, umowę o wykonawstwo usług budowlanych, umowa o realizację inwestycji budowlanych.

Odpowiedzialność solidarna w zakresie realizacji usług budowlanych


Zarówno inwestor, jak i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność wobec podwykonawcy w zakresie realizacji usług budowlanych. Inwestor i wykonawca w wyniku zawarcia umowy z podwykonawcą – ponoszą przede wszystkim odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia z tytułu wykonania robót budowlanych przez podwykonawcę.

Zabezpieczenie w formie kaucji gwarancyjnej w umowie o roboty budowlane

Zabezpieczenie w formie kaucji gwarancyjnej może być zawarte przez strony w umowie o roboty budowlane. Zabezpieczenie w postaci kaucji gwarancyjnej ma istotne znaczeni e dla należytego wykonania umowy przy realizacji robót budowlanych. Gwarancja może mieć różną postać, tj. w formie pieniężnej, gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych, w postaci poręczeń, weksli, papierów wartościowych. Najczęstszą formą zabezpieczeń stosowaną na rynku inwestycji budowlanych jest gwarancja, która jest udzielana przez banki lub instytucje ubezpieczeniowe

Umowa o roboty budowlane zawarta między wykonawcą a inwestorem

Umowa o roboty budowlane stanowi wzajemne zobowiązania stron, w wyniku których inwestor zobowiązany jest do wykonania czynności związanych z przygotowaniem robót, przekazania prawidłowo sporządzonego projektu budowlanego oraz do odebrania obiektu i ostatecznie zapłacenia umówionego wynagrodzenia. Natomiast wykonawca zobowiązany jest do wykonania umówionego obiektu w określonym w umowie terminie.

REKLAMA