Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy budowa ogrodzenia wymaga pozwolenia?

REKLAMA

REKLAMA

Właściciel nieruchomości zainteresowany budową ogrodzenia powinien przed rozpoczęciem prac wziąć pod uwagę wymogi formalno-prawne. Budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, jednakże w określonych przypadkach zamiar budowy ogrodzenia powinien zostać zgłoszony. Procedura określona przepisami prawa budowlanego nie jest skomplikowana, nie mniej jednak jej niedochowanie może rodzić dla właściciela nieruchomości negatywne konsekwencje.

Budowa ogrodzenia a uwarunkowania planistyczne

Właściciel nieruchomości powinien w pierwszej kolejności ustalić, czy działka, którą chciałby ogrodzić jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a jeśli tak, to czy ten plan zawiera jakieś postanowienia dotyczące grodzenia nieruchomości. Może się bowiem zdarzyć, iż postanowienia planu miejscowego będą zakazywały wznoszenie ogrodzeń na danym obszarze, albo też określały dopuszczalne rodzaje ogrodzeń, które mogą być stosowane na danym terenie. Jeżeli nieruchomość nie jest objęta miejscowy planem, należy sprawdzić postanowienia decyzji o warunkach zabudowy.

REKLAMA

Zobacz też: Czym jest decyzja o warunkach zabudowy?

Budowa ogrodzenia a prawo budowlane

Inwestor, w celu określenia warunków jakie musi spełnić przed rozpoczęciem budowy ogrodzenia, powinien zastanowić się nad wysokością planowanego ogrodzenia oraz sąsiedztwem nieruchomości. Budowa ogrodzenia o wysokości przekraczającej 2,20m wysokości wymagać będą w każdej sytuacji dokonania zgłoszenia. W przypadku natomiast niższych ogrodzeń, istnienie obowiązku dokonania zgłoszenia uzależnione będzie od sąsiedztwa, od którego nieruchomość ma zostać odgrodzona planowanym ogrodzeniem. Jeżeli ogrodzenie ma zostać postawione od strony miejsc publicznych, w szczególności takich jak place, drogi, linie kolejowe, wówczas postawienie ogrodzenia będzie wymagać dokonania zgłoszenia zamiaru budowy takiego ogrodzenia.

Jak wygląda procedura?

Właściciel zainteresowany budową ogrodzenia będzie musiał dokonać zgłoszenia do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanego (starosty).
W zgłoszeniu należy opisać zakres i planowany termin prac związanych z budową ogrodzenia, a także dostarczyć szkic obrazujący położenie przyszłego ogrodzenia oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
W terminie 30 dni od otrzymania zgłoszenia organ może, w drodze decyzji, sprzeciwić się budowie ogrodzenia. Jeżeli w tym okresie organ nie wniesie sprzeciwu inwestor będzie mógł rozpocząć budowę ogrodzenia.
W przypadku wniesienia sprzeciwu przez organ, inwestor będzie mógł odwołać się od takiej decyzji w terminie 14 dni od daty doręczenia.

Zobacz też: Budowy nie wymagające pozwolenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie mogą być konsekwencje budowy ogrodzenia bez wymaganego zgłoszenia?

Budowa ogrodzenia bez wymaganego zgłoszenia stanowi samowolę budowlaną. Zgodnie z art. 49b Prawa budowlanego w przypadku budowy ogrodzenia bez wymaganego zgłoszenia organ nadzoru budowlanego może nakazać rozbiórkę takiego ogrodzenia, chyba, że jest możliwe jego zalegalizowanie. W takim wypadku, inwestorowi zostanie wyznaczony termin na zgromadzenie dokumentów potrzebnych do dokonania legalizacji, a następnie inwestor będzie musiał uiścić opłatę legalizacyjną.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Przepisy

Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U.03.80.717 z późn. zm.);
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U.10.243.1623 j.t. z późn. zm);

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czas urzędowy w Polsce

  Jaki czas urzędowy obowiązuje w Polsce? Gdzie można znaleźć odpowiednie przepisy? Czym jest czas środkowoeuropejski i czas letni środkowoeuropejski?

  Raport: "Greedflation" odstrasza 71% konsumentów

  Badanie przeprowadzone przez Intrum wśród 20 000 konsumentów w 20 europejskich krajach pokazuje, że wysoki poziom inflacji oraz stopy procentowe są wyzwaniem dla terminowego wywiązywania się z zobowiązań finansowych. Wraz z rosnącą inflacją i malejącą siłą nabywczą, konsumenci zwracają się ku firmom, które rozumieją ich trudną sytuację. 

  Wybory 2023. Najważniejsze terminy dla wyborców

  15 października 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. O jakich przedwyborczych terminach warto pamiętać?

  Wybory 2023. Ostatnia szansa, aby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego!

  Termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego upływa do 13. dnia przed dniem wyborów. 2 października to więc ostatni moment! Można to zrobić przez internet albo w urzędzie. 

  REKLAMA

  Czy przekazane gospodarstwo rolne wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków? Uchwała SN

  „Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin następcy pozostającemu w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków” – uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 21 czerwca 2023 r.

  Adwokat i radca prawny w 2024 r. zarobi dwa razy więcej? Na ten cel ma być przeznaczona dodatkowa kwota 120 milionów złotych, co da łącznie 240 milionów zł.

  Podwojenie stawek dla adwokatów i radców prawnych z urzędu w 2024 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększyło przyszłoroczny budżet na ich wynagrodzenia.

  Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić online!

  Przygotuj się do głosowania w wyborach 2023 r. Formalności możesz załatwić online. Sprawdź co!

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić jeden z niewymagających warunków

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić  jeden z niewymagających warunków. Sprawdź co zrobić!

  REKLAMA

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie weszło w życie 29 września 2023 r.

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe weszło w życie 29 września 2023 r.

  Książeczka żeglarska 2023 - nowy wzór i nowe rozporządzenie od 14 października. Co się zmieniło?

  W dniu 14 października 2023 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie ministra infrastruktury z 27 września 2023 r. w sprawie książeczki żeglarskiej. Zostało ono właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie to wprowadza nowy wzór książeczki żeglarskiej, a także zmienia tryb wydawania tych dokumentów przez dyrektorów urzędów morskich.

  REKLAMA