| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Budowa domu: będzie mniej formalności

Budowa domu: będzie mniej formalności

Pozwolenie na budowę zostanie zastąpione przez zgłoszenie w gminie. Zamiast notarialnego aktu własności inwestorzy będą mogli przedstawić oświadczenie.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje nowy kodeks budowlany. Zamiast urzędowego pozwolenia na budowę wystarczy jej zgłoszenie w gminie. Notarialny akt własności zostanie zastąpiony przez oświadczenie inwestora.

Pozwolenia na budowę wydawane w formie decyzji administracyjnej mają zniknąć. Zostaną zastąpione przez zgłoszenie rozpoczęcia inwestycji w gminie. Prawo własności inwestor będzie mógł udokumentować samym złożeniem oświadczenia, a nie aktem notarialnym. Takie zmiany przewiduje projekt założeń kodeksu budowlanego przygotowywany przez Ministerstwo Infrastruktury.

Pomysł ograniczenia liczby przedsięwzięć, dla których zgoda budowlana musi mieć formę decyzji administracyjnej, pozytywnie oceniają środowiska inżynierów budownictwa, architektów i urbanistów.

Obecnie roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Jej wydanie poprzedza postępowanie administracyjne.

Zobacz również: Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Ministerstwo nie może w ogóle zrezygnować z obowiązku uzyskiwania pozwoleń przez inwestorów. Taką możliwość przewidywała nowelizacja prawa budowlanego z 20 kwietnia 2009 r., ale Trybunał Konstytucyjny uznał ją za niezgodną z ustawą zasadniczą.

Resort zamierza również doprecyzować, w jakich sytuacjach pozwolenia na budowę nie są konieczne. Obecne przepisy niejednoznacznie określają takie przypadki. Dlatego często nawet sąsiednie gminy stosują różne procedury budowy altany lub garażu. Jedne wymagają uzyskania pozwolenia, a inne tylko dokonania zgłoszenia. Nowe przepisy mają uniezależnić inwestorów od uznaniowych decyzji urzędników.

Przygotowywane przepisy mają też ograniczyć zakres ingerencji w inwestycję organów administracji publicznej. Nadzór budowlany ingerowałyby wyłącznie w razie naruszenia prawa lub interesu publicznego. Działoby się tak na przykład w razie niezgodności prowadzonej budowy z planem zagospodarowania przestrzennego lub uciążliwego oddziaływania jej na środowisko poza granicami działki.

Zwiększyłaby się natomiast odpowiedzialność innych uczestników procesu budowlanego.

Pełny tekst: Budowa domu będzie łatwiejsza. Wystarczy zgłoszenie w gminie

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »