REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dłużnik, Kodeks karny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są możliwe modyfikacje klasycznego tytułu wykonawczego?

W ramach wykonywanej działalności gospodarczej przedsiębiorcy zawierają umowy z kontrahentami. Jest oczywistym, że z umów tych powinni się wywiązywać. Jeżeli tego nie uczynią, powinni się liczyć z możliwością zaistnienia sytuacji, w której wierzyciel wystąpi do sądu w celu uzyskania swojej należności.

Kiedy można zastosować wariograf?

Stosowanie wariografu, czyli wykrywacza kłamstw, w postępowaniu karnym jest ograniczone tylko do szczególnych przypadków. Jest to bowiem kontrolowanie nieświadomych reakcji organizmu i wyłącznie na ich podstawie nie można uznać osoby za oskarżoną. Jak polskie przepisy regulują używanie tego urządzenia?

Ekspert radzi: co z długiem odziedziczonym w spadku

Spadek kojarzy się na ogół z majątkiem, który osoba zmarła pozostawiła po sobie. Często zapominamy jednak, że dziedziczeniu podlegają nie tylko aktywa zmarłego, ale także jego długi. Spadek, bowiem to ogół praw, ale i obowiązków należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci, które przechodzą na jego następców prawnych (zob. art. 922 k.c.). Co więc najlepiej robić, kiedy nasz spadkodawca zostawi po sobie długi.

Wezwanie do zapłaty z firmy windykacynej - co robić?

Zdarza się, że otrzymujemy z firmy windykacyjnej tajemnicze wezwanie do zapłaty. Wynika z niego, że jesteśmy zobowiązani do zapłaty kwoty X, w tym bardzo wysokich odsetek oraz kosztów windykacji. Gdzieś na marginesie wezwania zauważamy adnotację, że dochodzona wierzytelność została zakupiona np. od jednego z operatorów sieci komórkowej. Niestety brak jakichkolwiek załączonych dokumentów i lakoniczność informacji udzielonych przez firmę windykacyjną sprawie, że nie jesteśmy w stanie zweryfikować z czego wynika zobowiązanie, czy faktycznie istnieje, a jeżeli tak, to w jakiej kwocie.

REKLAMA

Jaka kara grozi za wytwarzanie alkoholu?

Jak przepisy regulują kwestię wytwarzania alkoholu na własny użytek? Co musi zrobić przedsiębiorca żeby mógł legalnie wytwarzać alkohol etylowy? Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać wpis do odpowiedniego rejestru?

Kiedy konsument może zostać wpisany do bazy dłużników?

Do bazy Biura Informacji Gospodarczej mogą zostać wpisani nie tylko dłużnicy, którzy uporczywie unikają płacenia swoich długów. Jest bowiem możliwe, aby do BIG trafiła osoba, która zapomniała zapłacić raty i zlekceważyła otrzymane od wierzyciela wezwanie do zapłaty.

Czym jest wyjawienie majątku, czyli do czego dłużnik może zostać zobowiązany przez sąd?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z zyskami, ale także niebezpieczeństwem poniesienia strat i utraty płynności finansowej, a w konsekwencji nawet upadłości. W takiej sytuacji, konieczne jest określenie majątku dłużnika, z którego nastąpi zaspokojenie wierzyciela. Wyjawienie majątku odbywa się według określonej procedury, którą rozpoczyna złożenie przez wierzyciela wniosku do sądu.

Jak postępować w przypadku zgwałcenia?

Przestępstwo zgwałcenia naraża na cierpienia fizyczne i psychiczne a także traumę związaną z tym aktem przemocy. Niestety, zgłaszalność wypadków gwałtu jest niska, gdyż kobiety boją się dalszych upokorzeń. W przypadku gwałtu w małżeństwie mają obawy, że nikt ich nie zrozumie i nie uwierzy, chcąc zapomnieć o tym co się stało. Należy zaznaczyć, że przestępstwo gwałtu jest to przestępstwo wnioskowe, co nie pozwala na ingerencję osób trzecich. Przepis ten ma na celu ochronę kobiet przed kolejnymi traumami i upokorzeniami oraz pozwala im decydować czy chcą ukarania sprawcy. Niestety właśnie sprawcy często pozostają bezkarni, zastraszając swoje ofiary.

REKLAMA

Kiedy poręczyciel musi spłacić dług?

Poręczenie jest najczęstszym sposobem zabezpieczenia pożyczek i kredytów udzielanych przez banki. Często jesteśmy proszeni o udzielenie poręczenia lub sami musimy znaleźć osoby, które zgodzą się w ten sposób zabezpieczyć, np. zaciąganą przez nas pożyczkę. Życie daje jednak wiele przykładów, które mogą stanowić przestrogę przed tego rodzaju uprzejmościami. Czym jest poręczenie? Przeczytaj, co radzi ekspert.

Kilka rad praktycznych o postępowaniu egzekucyjnym

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą jest nastawiony na zysk. Jeżeli jednak zawrze umowę z nieuczciwym kontrahentem, który nie ma zamiaru uregulować swojego zobowiązania, może z tego tytułu ponieść stratę. Aby jednak tak się nie stało, ma całą gamę prawnie określonych możliwości, aby uzyskać swoją należność.

Co grozi za posiadanie narkotyków?

Posiadanie narkotyków, nawet w niedużych ilościach, jest w Polsce czynem karalnym. Jaką karą zagrożone jest to przestępstwo? Czy można zrobić coś, by uchronić się przed karą?

Sprzedaż wierzytelności – sprawdź czym jest i czy się opłaca

Przedsiębiorca występujący w obrocie musi liczyć się z możliwością utraty płynności finansowej. W sytuacji, gdy nie może on uregulować swoich długów, może je sprzedać. Operacja ta jest dozwolona prawem i regulowana przez przepisy prawa cywilnego. Korzystają z niej zarówno małe przedsiębiorstw, jak i firmy międzynarodowe.

Kiedy następuje przedawnienie roszczeń?

Prowadząc działalność gospodarczą oczywistym jest, że ma to na celu osiąganie zysków. Jednak, może mieć miejsce sytuacja, w której pomimo zawarcia umowy, kontrahent nie wykona swojego świadczenia. W takiej sytuacji przedsiębiorca może oczywiście żądać jego wykonania przed sądem. Jeżeli sąd przychyli się do jego żądań i zasądzi roszczenie, możliwa staje się egzekucja wierzytelności.Należy jednak przy tym pamiętać, że roszczenia przedawniają się.

Czym są i jak kształtują się koszty egzekucji?

Prowadząc działalność gospodarczą należy liczyć się z możliwością poniesienia straty. To może wiązać się z niemożliwością regulowania swoich bieżących zobowiązań, a w konsekwencji z wystąpieniem wierzyciela na drogę sądową. Jeżeli sąd przyzna wierzycielowi rację, ten ma prawo wszcząć egzekucję. Prowadzenie egzekucji wiąże się z kosztami. Jakimi?

W jaki sposób można wpłynąć na kontrahentów, którzy nie regulują swoich zobowiązań!

Przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą musi liczyć się, nie tylko z uzyskiwaniem dochodów, ale także z możliwością poniesienia straty. Jeżeli straty te są ponoszone długo, mogą prowadzić do utraty płynności finansowej, czyli zadłużenia. W takiej sytuacji istnieje spora szansa na wpisanie przedsiębiorcy do Krajowego Rejestru Długów.

Sprawdź jakie są koszty czynności w postępowaniu egzekucyjnym!

Postępowanie egzekucyjne ma na celu odzyskanie przez wierzyciela jego wymagalnego roszczenia. Obok samego postępowania warto przyjrzeć się samym kosztom sądowym, które z nim się wiążą.

Jakie koszty i opłaty przy postępowaniu egzekucyjnym?

Prowadzenie egzekucji wiąże się oczywiście z kosztami. Te zależą od rodzaju egzekwowanego świadczenia, jego wartości, a także nakładu pracy komornika. Przy wyliczaniu kosztów bierze się też pod uwagę wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wówczas komornik pobiera określony przepisami prawa procent tego wynagrodzenia.

Jak kształtują się opłaty przy egzekucji świadczeń pieniężnych?

Niespłacanie swoich zobowiązań może skutkować postępowaniem sądowym, w wyniku którego wierzyciel uzyska tytuł wykonawczy, co pozwoli mu na wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Postępowanie egzekucyjne wiąże się oczywiście z kosztami. Warto wiedzieć jak kształtują się owe koszty, w przypadku egzekucji różnych rodzajów świadczeń. Najprostszym podziałam egzekwowanych świadczeń jest podział na pieniężne i niepieniężne.

Restrukturyzacja zadłużenia pomoże w spłacie kredytu

Restrukturyzacja jest korzystna dla obu stron. Bank odzyska swoje pieniądze, a my unikniemy procedury windykacyjnej i nie będziemy odnotowani w Bankowym Rejestrze Niesolidnych Klientów.

Upadłość konsumencka - poradnik

Konsument, aby móc wszcząć konsumenckie postępowanie upadłościowe musi być: po pierwsze, niewypłacalny, czyli nie regulować swoich zobowiązań, a ponadto jego niewypłacalność musiała powstać na skutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności.

EURO 2012: jak będą działać sądy odmiejscowione?

Polska, jako jeden z organizatorów EURO 2012 jest zobowiązana zapewnić bezpieczeństwo kibicom. W związku z tym Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, który zakłada wprowadzenie tzw. sądów odmiejscowionych. Dzięki tej instytucji zostanie znacznie przyspieszona procedura karania stadionowych chuliganów.

Jak skutecznie bronić się przed włamywaczem?

Co zrobić w sytuacji, gdy ktoś włamał się do naszego mieszkania? Czy możemy się skutecznie obronić przed napastnikiem jeszcze przed przyjazdem policji? Tak, ale musimy pamiętać, że prawo jest w takich sytuacjach bardzo restrykcyjne i nie zawsze będziemy mogli zatrzymać napastnika.

Postępowanie egzekucyjne, czyli kilka praktycznych porad, na które warto zwrócić uwagę

Występując w obrocie każdy podmiot powinien liczyć się z możliwością utraty płynności finansowej, swojej lub kontrahenta, a tym samym niemożnością regulacji wymagalnych zobowiązań. W takiej sytuacji jest oczywiście możliwość zainicjowania postępowania przed sądem i dochodzenie tam swoich roszczeń. Jeżeli sąd zaś uzna roszczenie za zasadne, orzeczenie zapadłe w tej kwestii stanowi podstawę wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Wydaje się, że każdy wie jak postępowanie egzekucyjne wygląda, jakie wiążą się z tym działania. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka praktycznych kwestii, które mogą mieć bardzo znaczący wpływ na egzekucję należności.

Kiedy i jak postępowanie egzekucyjne może zostać zawieszone?

Postępowanie egzekucyjne niesie pomoc podmiotowi, który domaga się ochrony swojego roszczenia. Istnieją jednak przypadki, w których postępowanie zostaje zawieszone, z urzędu, bądź też na wniosek uprawnionego do żądania tego podmiotu.Kiedy i jak postępowanie egzekucyjne zostanie zawieszone?

W jaki sposób może być prowadzona egzekucja roszczeń alernatywnych?

W przypadku zaistnienia sytuacji niemożliwości uzyskania należnego roszczenia wierzycielowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu w celu uzyskania swojej należności. Jeżeli sąd uzna roszczenie za zasadne i wyda w tym przedmiocie orzeczenie, jest to pierwszy krok do wszczęcia egzekucji.

Co wolno, a czego nie wolno komornikowi – sprawdź jak powinien pracować komornik

Komornik wykonuje swoje zadania osobiście, z wyjątkiem przypadków określonych w przepisach prawa. Dlatego też, jeżeli czynności będą wykonywane przez inny podmiot, np. pełnomocnika komornika, przedsiębiorca ma prawo interweniować.Co wolno, a czego nie wolno komornikowi - czytaj w dalszej części artykułu.

Akt notarialny - czy może być podstawą do wszczęcia egzekucji?

Występując w obrocie przedsiębiorca zawiera z kontrahentami różnego rodzaju umowy. Jeżeli umowa ta nie zostanie wykonana, przedsiębiorca może wystąpić do sądu o ochronę swojego roszczenia. Orzeczenie wydane w takim postępowaniu może być tytułem egzekucyjnym, które pod nadaniu klauzuli wykonalności jest tytułem wykonawczym. Takim tytułem może być także akt notarialny.

Jak bardzo poprawił się rynek kredytów hipotecznych w grudniu?

Dla większości kredytobiorców grudzień okazał się znakomitym miesiącem do zaciągnięcia długu. Banki obniżyły przeciętne marże i oprocentowanie kredytów hipotecznych. Istotne jest to, że obniżki dotyczyły zarówno kredytów walutowych, jak i złotowych.

Egzekucja z ruchomości - zajęcie

Egzekucja z ruchomości jest jednym ze sposobów egzekucji, który winien wskazać wierzyciel we wniosku egzekucyjnym, aby komornik mógł prowadzić postępowanie z majątku ruchomego dłużnika.

Pomocna dłoń Azji

Japonia łączy się z Chinami w walce z kryzysem i deklaruje udzielenie wsparcia Staremu Kontynentowi. Japoński minister finansów dał słowo, że zakupi obligacje, wyemitowane przez Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej, stworzony specjalnie z myślą o krajach, które znajdują się w tarapatach. Kraj Kwitnącej Wiśni może nabyć nawet przeszło 20% wszystkich, wspomnianych papierów wartościowych.

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Na imprezie urodzinowej mojego kolegi spożywałem alkohol. Następnego dnia rano wsiadłem do samochodu, i gdy wracałem do domu zostałem zatrzymany przez Policję do kontroli drogowej. Pomiar alkomatem wykazał 0,30 mg alkoholu w wydychanym powietrzu. Dwa tygodnie później zostałem wezwany do prokuratury, gdzie przedstawiono mi zarzuty z art. 178a kodeksu karnego. Prokurator zaproponował mi karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat próby, grzywnę w wysokości 500 zł i zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na 2 lata. Nadmieniam, że nigdy wcześniej nie byłem karany. Co mam robić? Zgodzić się? Czy jeśli się nie zgodzę to fakt ten będzie miał znaczenie przy rozstrzyganiu sprawy przez sąd?

Opornego dłużnika można zobowiązać do wyjawienia majątku

Gdy z zajętego majątku dłużnika nie jest możliwe zaspokojenie egzekwowanych należności, można wnioskować o zobowiązanie dłużnika do wyjawienia majątku. Trudno oceniać skuteczność tego środka. Warto jednak wiedzieć, że istnieje możliwość jego zastosowania.

Co oznacza, że dłużnik jest zobowiązany przemiennie?

Czasami spełnienie świadczenia, do którego zobowiązany jest dłużnik może nastąpić przez spełnienie jednego z kilku świadczeń. Jest to tzw zobowiązanie przemienne. Jaki wpływ na spełnienie tego, a nie innego świadczenia ma wierzyciel?

Na czym polega solidarna odpowiedzialność dłużników za zobowiązania?

Zobowiązanie dłużników wobec wierzyciela może mieć charakter solidarny. Na czym polega zasada solidarności dłużników i jaki ma ona skutek wobec wierzyciela?

Sprawdź jak wygląda zabezpieczenie roszczeń niepieniężnych

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą powinien liczyć się nie tylko z możliwością osiągania zysków, ale również z utratą płynności finansowej i niemożliwością regulacji swoich zobowiązań. W takiej sytuacji wierzyciel może wystąpić do sądu o pomoc w odzyskaniu swojej należności. Oprócz tego przepisy przewidują możliwość wnioskowania o zabezpieczenie roszczenia.

Wyższe kary za znęcanie się nad zwierzętami

Znęcanie się nad zwierzętami stanowi w Polsce (i nie tylko) poważny problem. W związku z nagłaśnianymi przez media kolejnymi przypadkami wręcz bestialskiego traktowania zwierząt, środowiska zajmujące się ich ochroną, zaczęły coraz głośniej wypowiadać się co do konieczności surowszego karania tych, którzy dopuszczą się złego traktowania zwierząt.

Co zrobić, gdy firma popadnie w długi?

Rosnące zobowiązania i malejące przychody to problem, który dotyka wiele firm. Okres kryzysu na stałe odcisnął piętno na budżetach małych i średnich przedsiębiorstw. Jak sobie poradzić z długami, aby wyprowadzić biznes na prostą drogę?

Jakie są podstawowe zasady wykonywania umów?

Niewłaściwy sposób wykonania umowy może sprawić, że choć praca lub wpłata została fizycznie wykonana, nie ma ona mocy zamknięcia umowy. W skrajnych przypadkach może to skutkować nawet odszkodowaniem dla drugiej strony umowy.

Wymuszanie zwrotu długów, czyli kiedy groźba jest karalna?

Karalność groźby zależy od osoba, której grożono rzeczywiście odczuła niebezpieczeństwo. Bez znaczenie przy tym dla popełnienia przestępstwa pozostaje okoliczności, czy Antoni K. miał zamiar groźbę spełnić.

W jaki sposób gmina walczy z dłużnikami alimentacyjnymi?

Gmina dysponuje instrumentami pomagającymi uzyskać świadczenia od dłużnika alimentacyjnego. Może m.in. złożyć wniosek o odebranie mu prawa jazdy, a nawet o ściganie go.

Weksel własny

Weksel własny zawiera bezwarunkowe przyrzeczenie wystawcy zapłacenia określonej sumy pieniężnej na rzecz lub zlecenie oznaczonej w dokumencie weksla osoby (remitenta). Jest to zatem dwustronny stosunek prawny, w którym wystawca weksla zobowiązuje się do zapłaty na rzecz remitenta.

Wierzyciel może zaskarżyć wniosek dłużnika o podział majątku

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 17 czerwca 2010 r. stwierdził, że wierzyciel może zaskarżyć zgodny wniosek dłużnika oraz pozostałych uczestników postępowania o podział majątku wspólnego, dział spadku i zniesienie współwłasności, jeżeli w wyniku uwzględnienia tego wniosku przedmioty majątkowe objęte podziałem zostały nabyte przez uczestników niebędących dłużnikami.

Zmiany niektórych ustaw-przemoc w rodzinie

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zmieniła szereg innych ustaw, m.in. Kodeks karny, Kodeks postępowania karnego oraz Kodeks Karny wykonawczy. Zmiany te weszły w życie 1 sierpnia 2010 r.

Stalking będzie karany

Stalking, czyli uporczywe nękanie zostanie wpisany do Kodeksu karnego. Stalking zostanie umieszczony w przepisach dotyczących przestępstw przeciwko wolności. Będzie jednym z przestępstw obok pozbawienia wolności, groźby karalnej i zmuszania oraz naruszenia miru domowego. Rząd przyjął projekt nowelizacji w tej sprawie.

Jak negocjować z dłużnikiem? Spolaryzowanie dłużników

Zaleganie z płatnościami za dostarczony towar czy usługę, to w naszej rzeczywistości zjawisko częste, wręcz powszechne. Opóźnienia w płatnościach w wielu firmach sięgają kilkudziesięciu albo i kilkuset procent względem określonego w umowach terminu zapłaty. To zjawisko uderza w większość firm produkcyjnych, usługowych oraz w hurtownie. Wizyty przedstawicieli firm windykacyjnych czy podawanie niesolidnego dłużnika do sądu to ostateczność.

Co grozi za oszustwo na aukcji internetowej?

Obok naruszania praw autorskich czy propagowania zakazanych treści, jednym z bardzo powszechnych przestępstw internetowych jest oszustwo na aukcjach internetowych. Jak działają oszuści aukcyjni? Jaka kara grozi za takie oszustwo?

Bezskuteczność egzekucji – czy to koniec sprawy?

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z powodu jego bezskuteczności nie oznacza, iż wierzyciel nigdy nie zostanie zaspokojony, a dłużnik może spokojnie spać i nie będzie musiał nigdy spłacić kwoty zasądzonej orzeczeniem sądowym.

Jak wnieść skargę na czynności komornika?

Prowadzę zakład krawiecki. Na podstawie tytułu wykonawczego komornik zajął ostatnio kilka ruchomości w moim miejscu pracy. Zajął też maszynę do szycia, pomimo mojego oświadczenia, że jest mi ona niezbędna do wykonywania pracy zawodowej. Wydaje mi się, że powinna być zatem wyłączona od egzekucji. Jak mogę zaskarżyć tę czynność komornika?

Kiedy przedawnia się zniesławienie w Internecie?

Coraz częstsze stają się przestępstwa zniesławienia za pomocą internetu. Osoby, które padły ofiarą szykanowania w sieci powinny wiedzieć, że mogą wystąpić na drogę sądową. Należy jednak podkreślić, że przestępstwo zniesławienia przedawnia się z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy.

Niewykonanie zobowiązania – sprawdź czy zastrzegłeś w umowie karę umowną!

W obrocie gospodarczym przedsiębiorcy zawierają między sobą umowy, na mocy których jeden podmiot zobowiązuje się do wykonania określonej czynności, drugi zaś do zapłaty określonej sumy pieniężnej. Istnieją jednak sytuacje, gdy dłużnik zobowiązania nie wykonuje lub wykonuje je nienależycie. W takiej sytuacji wierzyciel może podjąć kroki, które będą zmierzać do niwelowania strat jakie poniósł przez niewykonanie zobowiązania.

REKLAMA