REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Restrukturyzacja zadłużenia pomoże w spłacie kredytu

Maciej Kafliński
Maciej Kafliński
Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.
 Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego
specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym
Restrukturyzacja zadłużenia ma na celu zmianę warunków spłaty kredytu w taki sposób, aby dać nam czas na podjęcie działań mających na celu poprawę naszej sytuacji jednocześnie nie pozostając w zwłoce w płatnościach.
Restrukturyzacja zadłużenia ma na celu zmianę warunków spłaty kredytu w taki sposób, aby dać nam czas na podjęcie działań mających na celu poprawę naszej sytuacji jednocześnie nie pozostając w zwłoce w płatnościach.

REKLAMA

REKLAMA

Restrukturyzacja jest korzystna dla obu stron. Bank odzyska swoje pieniądze, a my unikniemy procedury windykacyjnej i nie będziemy odnotowani w Bankowym Rejestrze Niesolidnych Klientów.

Niestety życie często naraża nas na nieprzewidziane sytuacje. Część z nich może skutkować pogorszeniem płynności finansowej lub jej utratą na jakiś okres bądź w określonej części. Najczęstszą przyczyną są wydarzenia związane z utratą pracy, głównego kontrahenta bądź innego źródła dochodów. W takiej sytuacji najgorszym rozwiązaniem jest chęć ukrycia tego stanu rzeczy. Przeciwnie bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej poinformować wierzycieli czyli banki, które udzieliły nam kredytów, że pojawiło się niebezpieczeństwo nieterminowej spłaty. Sytuacja ta ma zastosowanie w przypadku przedsiębiorców jak i indywidualnych klientów banku.

REKLAMA

W takiej sytuacji jest możliwość zrestrukturyzowania zadłużenia czyli zmiany warunków spłaty w taki sposób, aby dać nam czas na podjęcie działań mających na celu poprawę naszej sytuacji jednocześnie nie pozostając w zwłoce w płatnościach.

Zobacz również serwis: Domowy budżet

Jest kilka sposobów restrukturyzacji:

REKLAMA

1. Zawieszenie spłat – bank może na nasz wniosek zawiesić spłaty zarówno kapitału jak i odsetek na kilka miesięcy. Należy pamiętać, że zawieszona będzie tylko spłata, a naliczone przez ten czas odsetki trzeba będzie później spłacić. Zastosowanie tego instrumentu będzie celowe w sytuacji, gdy nasza utrata płynności będzie miała charakter czasowy i wiemy, że potem będziemy mogli regulować nasze zobowiązania na dotychczasowym, a nawet nieznacznie wyższym poziomie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Udzielenie nowego kredytu – bank może udzielić nowego kredytu na spłatę zadłużenia np. kredytu w rachunku bieżącym i udzielić nam kredytu obrotowego spłacanego w miesięcznych lub kwartalnych ratach.

REKLAMA

3. Konsolidacja zadłużenia – bank może połączyć kilka kredytów w jeden i ustalić nowy harmonogram spłat, tak aby zamiast kilku miesięcznych rat do spłaty była jedna. Da nam to możliwość zaplanowania wydatków i możliwość akumulacji środków na tą spłatę. W zależności od rodzajów kredytów jest również możliwe uzyskanie poprzez konsolidację zobowiązań z kilku banków powstanie jednego zobowiązania, którego suma będzie niższa niż poszczególnych składników. W tym celu należy wraz z pracownikiem banku dokonać stosownych obliczeń i nie kierować się reklamami.

4. Zmiana zabezpieczenia - w uzasadnionych wypadkach bank może wyrazić zgodę na sprzedaż przedmiotów stanowiących zabezpieczenie udzielonego kredytu. Środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczamy na spłatę zadłużenia. Bank pozostawi sobie tylko kwoty, które wynikają z umowy kredytowej. Nadwyżka pozostaje do naszej dyspozycji. Jeśli jednak kwota ze sprzedaży nie zaspokoi w całości zadłużenia wówczas nadal pozostajemy dłużnikami banku i jesteśmy zobowiązani do spłaty pozostałej kwoty.

5. Redukcja zadłużenia – w szczególnych wypadkach bank może wyrazić zgodę na umorzenie części zadłużenia np. odsetek. Zdarza się to stosunkowo rzadko. Bank wyraża na to zgodę jedynie w przypadku takim, gdy widzi szansę na odzyskanie choćby części długu, natomiast nie ma możliwości spłaty całości zobowiązania. W takim przypadku należy jednak pamiętać, ze od kwoty umorzonej musimy odprowadzić podatek, stanowi to bowiem nasz przychód.

Na każdym etapie należy podejmować rozmowy z bankiem. Nasze propozycje musimy jednak gruntownie przemyśleć, tak aby nie składać obietnic bez pokrycia.

Restrukturyzacja jest korzystna dla obu stron. Bank odzyska swoje pieniądze, a my unikniemy procedury windykacyjnej i nie będziemy odnotowani w Bankowym Rejestrze Niesolidnych Klientów. Nigdy nie należy unikać kontaktu z bankiem, trzeba też odbierać korespondencję. Jej nieodebranie nie stanowi przeszkody dla banku we wszczęciu działań windykacyjnych. Wszczęcie takich działań z reguły powoduje lawinowe narastanie długu i dodatkowo naraża nas na dodatkowe koszty za działania windykacyjne banku i działania egzekucyjne komornika. Pamiętajmy, że bank nie musi iść do sądu, a tylko nadaje swoim dokumentom klauzulę wykonalności.

Zobacz również: Upadłość konsumencka - poradnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA