reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Domowy budżet > Restrukturyzacja zadłużenia pomoże w spłacie kredytu

Restrukturyzacja zadłużenia pomoże w spłacie kredytu

Restrukturyzacja jest korzystna dla obu stron. Bank odzyska swoje pieniądze, a my unikniemy procedury windykacyjnej i nie będziemy odnotowani w Bankowym Rejestrze Niesolidnych Klientów.

Niestety życie często naraża nas na nieprzewidziane sytuacje. Część z nich może skutkować pogorszeniem płynności finansowej lub jej utratą na jakiś okres bądź w określonej części. Najczęstszą przyczyną są wydarzenia związane z utratą pracy, głównego kontrahenta bądź innego źródła dochodów. W takiej sytuacji najgorszym rozwiązaniem jest chęć ukrycia tego stanu rzeczy. Przeciwnie bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej poinformować wierzycieli czyli banki, które udzieliły nam kredytów, że pojawiło się niebezpieczeństwo nieterminowej spłaty. Sytuacja ta ma zastosowanie w przypadku przedsiębiorców jak i indywidualnych klientów banku.

W takiej sytuacji jest możliwość zrestrukturyzowania zadłużenia czyli zmiany warunków spłaty w taki sposób, aby dać nam czas na podjęcie działań mających na celu poprawę naszej sytuacji jednocześnie nie pozostając w zwłoce w płatnościach.

Zobacz również serwis: Domowy budżet

Jest kilka sposobów restrukturyzacji:

1. Zawieszenie spłat – bank może na nasz wniosek zawiesić spłaty zarówno kapitału jak i odsetek na kilka miesięcy. Należy pamiętać, że zawieszona będzie tylko spłata, a naliczone przez ten czas odsetki trzeba będzie później spłacić. Zastosowanie tego instrumentu będzie celowe w sytuacji, gdy nasza utrata płynności będzie miała charakter czasowy i wiemy, że potem będziemy mogli regulować nasze zobowiązania na dotychczasowym, a nawet nieznacznie wyższym poziomie.

2. Udzielenie nowego kredytu – bank może udzielić nowego kredytu na spłatę zadłużenia np. kredytu w rachunku bieżącym i udzielić nam kredytu obrotowego spłacanego w miesięcznych lub kwartalnych ratach.

3. Konsolidacja zadłużenia – bank może połączyć kilka kredytów w jeden i ustalić nowy harmonogram spłat, tak aby zamiast kilku miesięcznych rat do spłaty była jedna. Da nam to możliwość zaplanowania wydatków i możliwość akumulacji środków na tą spłatę. W zależności od rodzajów kredytów jest również możliwe uzyskanie poprzez konsolidację zobowiązań z kilku banków powstanie jednego zobowiązania, którego suma będzie niższa niż poszczególnych składników. W tym celu należy wraz z pracownikiem banku dokonać stosownych obliczeń i nie kierować się reklamami.

4. Zmiana zabezpieczenia - w uzasadnionych wypadkach bank może wyrazić zgodę na sprzedaż przedmiotów stanowiących zabezpieczenie udzielonego kredytu. Środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczamy na spłatę zadłużenia. Bank pozostawi sobie tylko kwoty, które wynikają z umowy kredytowej. Nadwyżka pozostaje do naszej dyspozycji. Jeśli jednak kwota ze sprzedaży nie zaspokoi w całości zadłużenia wówczas nadal pozostajemy dłużnikami banku i jesteśmy zobowiązani do spłaty pozostałej kwoty.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Eksperci:

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego

specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Restrukturyzacja zadłużenia ma na celu zmianę warunków spłaty kredytu w taki sposób, aby dać nam czas na podjęcie działań mających na celu poprawę naszej sytuacji jednocześnie nie pozostając w zwłoce w płatnościach.
Restrukturyzacja zadłużenia ma na celu zmianę warunków spłaty kredytu w taki sposób, aby dać nam czas na podjęcie działań mających na celu poprawę naszej sytuacji jednocześnie nie pozostając w zwłoce w płatnościach.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama