reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Domowy budżet > Wezwanie do zapłaty z firmy windykacynej - co robić?

Wezwanie do zapłaty z firmy windykacynej - co robić?

Zdarza się, że otrzymujemy z firmy windykacyjnej tajemnicze wezwanie do zapłaty. Wynika z niego, że jesteśmy zobowiązani do zapłaty kwoty X, w tym bardzo wysokich odsetek oraz kosztów windykacji. Gdzieś na marginesie wezwania zauważamy adnotację, że dochodzona wierzytelność została zakupiona np. od jednego z operatorów sieci komórkowej. Niestety brak jakichkolwiek załączonych dokumentów i lakoniczność informacji udzielonych przez firmę windykacyjną sprawie, że nie jesteśmy w stanie zweryfikować z czego wynika zobowiązanie, czy faktycznie istnieje, a jeżeli tak, to w jakiej kwocie.

Sprawdź komu płacisz

W takim przypadku po pierwsze powinniśmy wezwać firmę windykacyjną do przesłania dokumentu, z którego wynikałoby, że faktycznie nabyła ona dochodzoną od nas wierzytelność. Tak aby przez przypadek nie dokonać zapłaty na rzecz podmiotu nieuprawnionego.

Żądaj dokumentów

Po drugie powinniśmy domagać się opisania stosunku prawnego, z którego taka wierzytelność wynika oraz przesłania dokumentów potwierdzających fakt istnienia zobowiązania, jeżeli mamy w tym zakresie wątpliwości.

Jeżeli firma windykacyjna (wierzyciel) twierdzi, że zobowiązanie wynika z niezapłaconej faktury, powinna przesłać jej kserokopię; a gdy zachodzi wątpliwość co do zawarcia umowy także podpisaną przez nas umowę np. o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Jeżeli wierzyciel twierdzi, że zobowiązanie wynika np. z kar umownych, powinien opisać stosunek prawny, dający podstawę do ich naliczenia, przedłożyć dokumenty potwierdzające roszczenie oraz wskazać zapis umowy (paragraf) dający podstawę prawną do ich naliczenia.

Niestety najczęściej spotykamy się z lakonicznymi wyjaśnieniami typu „kara umowna za niewywiązywanie się z umowy”. I w przypadku, gdy nie posiadamy już ani umowy ani faktur zweryfikowanie zasadności takiego wezwania staje się niemożliwe.

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Zweryfikuj wysokość odsetek

Po trzecie gdy nabywca wierzytelności dochodzi od nas odsetek, powinien wskazać ich wysokość oraz datę, od której są naliczane. W przeciwnym razie dłużnik nie ma możliwości skontrolowania prawidłowości liczenia odsetek. W dodatku pamiętajmy, że aby wierzyciel miał prawo naliczania odsetek wyższych niż ustawowe, możliwość taka musi zostać zastrzeżona w zawartej umowie i w razie wątpliwości umowa taka powinna zostać okazana dłużnikowi.

Pamiętaj o przedawnieniu

Po czwarte warto też sprawdzić, czy przypadkiem zobowiązanie nie uległo przedawnieniu.

Zobacz również serwis: Domowy budżet

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wezwijmy firmę windykacyjną do przesłania dokumentu, z którego wynika, że faktycznie nabyła ona dochodzoną od nas wierzytelność.
Wezwijmy firmę windykacyjną do przesłania dokumentu, z którego wynika, że faktycznie nabyła ona dochodzoną od nas wierzytelność.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama