reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Co grozi za posiadanie narkotyków?

Co grozi za posiadanie narkotyków?

Posiadanie narkotyków, nawet w niedużych ilościach, jest w Polsce czynem karalnym. Jaką karą zagrożone jest to przestępstwo? Czy można zrobić coś, by uchronić się przed karą?

Substancja psychotropowa i środek odurzający

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii nie operuje pojęciem „narkotyk” jako takim. W jej przepisach możemy odnaleźć terminy substancja psychotropowa oraz środek odurzający. Co się pod nimi kryje? Są to wszystkie substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, działające na ośrodkowy układ nerwowy.

Wśród środków odurzających, załącznik do ustawy wymienia m.in. heroinę, opium, kokainę czy morfinę czy ziele konopi oraz szereg innych środków o mniej lub bardziej skomplikowanych nazwach. Do substancji psychotropowych ustawa zalicza np. amfetaminę.

Zobacz: Co grozi za udział w obrocie narkotykami

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadza przepis, zgodnie z którym, ten, kto posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Jeżeli osoba posiada przy sobie znaczne ilości takich substancji lub środków, wówczas kara pozbawienia wolności wyniesie od 6 miesięcy do 8 lat. W przypadku sprawcy mniejszej wagi, sąd może orzec grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Zadaj pytanie: Forum

Osoba, która została złapana na posiadaniu narkotyków (a była to sprawa jednorazowa) może jednak próbować uchronić się przed karą ograniczenia lub pozbawienia wolności. Jeżeli przyzna się do winy i dobrowolnie podda się karze, a ponadto wykaże, że jej wina oraz społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, może wnioskować o warunkowe umorzenie postępowania.

Warunkowe umorzenie postępowania następuje na okres próby, który wynosi od roku do 2 lat.

We wniosku o warunkowe umorzenie postępowania należy wskazać, że okoliczności przestępstwa nie budzą wątpliwości (a więc, że sprawca przyznał się do winy – rzeczywiście posiadał przy sobie narkotyki, oraz dobrowolnie poddaje się karze), że wcześniej nie był karany oraz, że będzie przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni już przestępstwa.

Szansa, że sąd przychyli się do wniosku jest stosunkowo wysoka.

Zobacz: Wzory pism w sprawach karnych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Posiadanie środków odurzających po raz pierwszy zostało karnie zabronione w ustawie z 1997 r., o przeciwdziałaniu narkomanii.
Posiadanie środków odurzających po raz pierwszy zostało karnie zabronione w ustawie z 1997 r., o przeciwdziałaniu narkomanii.

INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama