| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > EURO 2012: jak będą działać sądy odmiejscowione?

EURO 2012: jak będą działać sądy odmiejscowione?

Polska, jako jeden z organizatorów EURO 2012 jest zobowiązana zapewnić bezpieczeństwo kibicom. W związku z tym Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, który zakłada wprowadzenie tzw. sądów odmiejscowionych. Dzięki tej instytucji zostanie znacznie przyspieszona procedura karania stadionowych chuliganów.

Organizacja piłkarskich mistrzostw Europy EURO 2012 to wielkie wyzwanie dla państw gospodarzy. Są oni zobowiązani zapewnić kibicom możliwość swobodnego przemieszczania się między miastami, w których będą odbywać się mecze oraz odpowiednią bazę hotelową. Ważne jest również zagwarantowanie bezpieczeństwa kibiców i uczestników, w szczególności na stadionach i zewnętrznych pasach bezpieczeństwa wokół stadionów w czasie meczów. W związku z tym Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, który zakłada wprowadzenie instytucji sądu odmiejscowionego. Dzięki niej karanie stadionowych chuliganów stanie się łatwiejsze.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Instytucja sądu odmiejscowionego jest nowością w polskim prawie. Zakłada że jedna rozprawa w trybie przyspieszonym będzie się toczyć jednocześnie w dwóch miejscach, a jej uczestnicy będą się porozumiewać w drodze telekonferencji. Oznacza to, że zatrzymane osoby nie będą musiały być doprowadzane na rozprawę na teren sądu. Wystarczy, że zostaną umieszczone w specjalnej izbie zatrzymań w okolicach stadionu, sędzia natomiast pozostanie w sądzie. Przesłuchania mają się odbywać za pomocą łącz audio-wideo.

Projekty każdego stadionu budowanego na EURO 2012 uwzględniają przygotowanie specjalnej sali, w której będą zatrzymywani i przesłuchiwani stadionowi chuligani.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Ustanowienie instytucji sądów odmiejscowionych ma przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim wpłynie na przyspieszenie samego postępowania, ale również ograniczy koszty związane z konwojowaniem zatrzymanych przez policję do sądu. Rozwiązania te mają być szczególnie przydatne w trakcie EURO 2012. Popiera je również PZPN.

Zobacz: Jaka kara grozi za występek o charakterze chuligańskim

Proponowane zmiany zostały przedstawione wszystkim miastom, w których będą odbywać się mecze EURO 2012, czyli w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie i Chorzowie. Według założeń przepisy powinny obowiązywać jeszcze przed rozpoczęciem EURO 2012. Co ważne nowe rozwiązania mają również być wykorzystywane poza imprezami sportowymi.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »