| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Wyższe kary za znęcanie się nad zwierzętami

Wyższe kary za znęcanie się nad zwierzętami

Znęcanie się nad zwierzętami stanowi w Polsce (i nie tylko) poważny problem. W związku z nagłaśnianymi przez media kolejnymi przypadkami wręcz bestialskiego traktowania zwierząt, środowiska zajmujące się ich ochroną, zaczęły coraz głośniej wypowiadać się co do konieczności surowszego karania tych, którzy dopuszczą się złego traktowania zwierząt.

Pozostawianie psa w samochodzie w upalny dzień, głodzenie, bicie, zamęczanie zwierząt. To tylko niektóre z przykładów tego, jak potrafi zachować się człowiek. Projekt ustawy, który znajduje się aktualnie w rękach posłów, zakłada zmiany, które zdecydowanie surowiej karać będą takie niehumanitarne zachowania. Nie będzie miało przy tym znaczenia, czy sprawca działał umyślnie czy też nie.

Myśliwi nie będą mogli strzelać do biegających po lesie psów. W takiej sytuacji myśliwy będzie zobowiązany do pouczenia właściciela psa o konieczności trzymania go w takim miejscu na smyczy, ewentualnie odstawić psa do właściciela lub (w przypadku jego braku) do schroniska.

W dalszym ciągu, za złe traktowanie zwierząt ma grozić kara od roku do dwóch lat pozbawienia wolności (w przypadku działania ze szczególnym okrucieństwem).

Zobacz serwis: Sprawy karne

Projekt ustawy wprowadza również zakaz prowadzenia schronisk dla zwierząt dla zysku. Powinny być prowadzone przez gminy lub organizacje pożytku społecznego, co ma zapewnić lepsze ich traktowanie.

Wskazuje się, że istotną rolę w zapewnieniu lepszej ochrony zwierząt odgrywają sądy. Jak dotąd sędziowie, sprawców często brutalnego traktowania zwierząt, karali grzywną lub obowiązkiem wykonywania prac społecznych. W wielu przypadkach, mimo stwierdzenia działania ze szczególnym okrucieństwem, nie orzekali najwyższej kary – dwóch lat pozbawienia wolności.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Wydaje się więc, że choć cel i założenia projektu ustawy są słuszne, a co więcej znajdują uznanie wśród posłów, wszystko zależeć będzie od organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Dopiero ich współdziałanie doprowadzi do zmniejszenia, lub być może wręcz zażegnania, poważnego problemu, jakim jest znęcanie się nad często zupełnie bezbronnym zwierzęciem.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za złe traktowanie zwierząt grozi kara od roku do dwóch lat pozbawienia wolności.
Za złe traktowanie zwierząt grozi kara od roku do dwóch lat pozbawienia wolności.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przybył

Doradca podatkowy www.mp-consulting.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »