| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Kiedy przedawnia się zniesławienie w Internecie?

Kiedy przedawnia się zniesławienie w Internecie?

Coraz częstsze stają się przestępstwa zniesławienia za pomocą internetu. Osoby, które padły ofiarą szykanowania w sieci powinny wiedzieć, że mogą wystąpić na drogę sądową. Należy jednak podkreślić, że przestępstwo zniesławienia przedawnia się z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy.

Internet sprzyja popełnianiu wielu czynów zabronionych, ponieważ zapewnia sprawcom poczucie całkowitej anonimowości. Istnieje wiele portali internetowych, na których użytkownicy mogą wyrazić swoje opinie i poglądy na temat różnych spraw. Sami decydują o tym, co chcą napisać. Publikowane treści nie zawsze są jednak zgodne z prawdą i zdarza się, że naruszają dobra osobiste innych osób.

Przestępstwo zniesławienia polega na pomówieniu osoby, grupy osób, instytucji, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego środowiska, zawodu lub rodzaju działalności.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Ściganie przestępstwa zniesławienia odbywa się z oskarżenia prywatnego. Oznacza to, że od woli pokrzywdzonego zależy wniesienie i popieranie aktu oskarżenia. Może on sam skierować uproszczony akt oskarżenia bezpośrednio do właściwego sądu bądź też skierować ustną lub pisemną skargę do Policji, która zabezpieczy dowody, a następnie prześle skargę do właściwego sądu.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Karalność przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego ustaje z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy przestępstwa, nie później jednak niż z upływem 3 lat od czasu jego popełnienia.

Zobacz: Przedawnienie karalności

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 29 czerwca 2010 r. uznał, że chwilą popełnienia przestępstwa zniesławienia, polegającego na umieszczeniu w sieci internet treści o charakterze zniesławiającym, jest chwila dokonania danego wpisu, a nie jego usunięcia. Wyjaśnił również, że możliwe jest, że interesy pokrzywdzonego naruszane są tak długo, jak długo na portalu internetowym dostępna jest publicznie treść, która go zniesławia, nie przesądza to jednak o trwałości przestępstwa.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Malak

Regionalna dyrektor Fortinet w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »