reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Stalking będzie karany

Stalking będzie karany

Stalking, czyli uporczywe nękanie zostanie wpisany do Kodeksu karnego. Stalking zostanie umieszczony w przepisach dotyczących przestępstw przeciwko wolności. Będzie jednym z przestępstw obok pozbawienia wolności, groźby karalnej i zmuszania oraz naruszenia miru domowego. Rząd przyjął projekt nowelizacji w tej sprawie.

Co to jest stalking

Stalking rozumiany jest jako złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się, które może wywołać u innej osoby poczucie zagrożenia. Obejmuje ono zachowania polegające na obsesyjnym śledzeniu, obserwowaniu albo kontaktowaniu się z inną osobą wbrew jej woli, która w efekcie prowadzi do wzbudzenia w tej osobie strachu o swoje bezpieczeństwo. Chodzi także o różne sytuacje, m.in. nękanie setkami telefonów, wiadomościami SMS, śledzenie, obdarzanie swojej ofiary prezentami, których nie chce, walenie w ścianę i drzwi przez sąsiada, zaczepianie na ulicy czy wrzucanie anonimów do skrzynki pocztowej, szkalowanie ofiary wpisami na forum oraz zamieszczanie jej zdjęć. Podobna kara będzie grozić za złośliwe używanie czyichś danych osobowych, np. zakładanie fikcyjnego konta w Internecie.

Zobacz też: Co to jest grooming

Projektowane zmiany

Po wejściu w życie nowych przepisów tym, którzy przez uporczywe nękanie innej osoby wzbudzać u niej będą uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie naruszać będą jej prywatność, grozić będzie kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Tej samej karze podlegać będzie ten, kto wykorzystuje wizerunek innej osoby lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
Jeżeli następstwem wskazanych powyżej czynów będzie targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Ściganie będzie odbywać się na wniosek pokrzywdzonego, czyli osoby prześladowanej.

Czy stalking może dotyczyć reklam

Stalking musi mieć element złośliwego działania. Jeśli osoba zastrzeże w firmie wysyłającej ulotki, że więcej ich już nie chce, a mimo to nadal będą przychodzić, to będzie już można takie działanie uznać za nękanie.

Zobacz też serwis: Sprawy karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama