reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Kiedy konsument może zostać wpisany do bazy dłużników?

Kiedy konsument może zostać wpisany do bazy dłużników?

Do bazy Biura Informacji Gospodarczej mogą zostać wpisani nie tylko dłużnicy, którzy uporczywie unikają płacenia swoich długów. Jest bowiem możliwe, aby do BIG trafiła osoba, która zapomniała zapłacić raty i zlekceważyła otrzymane od wierzyciela wezwanie do zapłaty.

Konsument - dłużnik

Zgodnie z nową ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych dłużnikiem będącym konsumentem jest osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową, a także dłużnik alimentacyjny, tj. osoba zobowiązana do alimentów na podstawie tytułu wykonawczego, przeciwko której egzekucja okazała się bezskuteczna.

Zobacz serwis: Windykacja

Upoważnienie konsumenta

W tym miejscu należy wskazać, że do ujawnienia danych dotyczących wiarygodności płatniczej konsumenta od instytucji, które mają siedzibę w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym wymagane jest upoważnienie konsumenta, które dokładnie określa zakres danych przeznaczonych do ujawnienia.

W pozostałych przypadkach podmiot, który zawarł z biurem umowę o ujawnianie informacji gospodarczych, może wystąpić do biura o ujawnienie informacji gospodarczych o zobowiązaniach dłużnika będącego konsumentem, jeżeli posiada jego upoważnienie, a te jest ważne nie dłużej niż 30 dni od dnia jego udzielenia.

Poniżej zostaną przedstawione warunki i zakres ujawniania informacji na temat dłużnika będącego konsumentem przez przedsiębiorcę mającego siedzibę na terytorium RP.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Warunki wpisania do BIG

Informacje gospodarcze na temat wiarygodności finansowej konsumenta wierzyciel może przekazać do BIK wyłącznie wówczas, gdy zostały spełnione łącznie następujące warunki:

1. Zadłużenie powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym, w szczególności z tytułu umowy o kredyt konsumencki oraz umów o świadczenie usług pocztowych i telekomunikacyjnych, o przewóz osób i bagażu w komunikacji masowej, o dostarczanie energii elektrycznej, gazu i oleju opałowego, o dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, o wywóz nieczystości, o dostarczanie energii cieplnej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Autor:

aplikant radcowski II roku przy OIRP w Gdańsku

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Konsument, będący dłużnikiem, może zostać wpisany do bazy Biura Informacji Gospodarczej.
Konsument, będący dłużnikiem, może zostać wpisany do bazy Biura Informacji Gospodarczej.

PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama