REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Gmina, Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak złożyć wniosek o kredyt mieszkaniowy?

Złożenie wniosku kredytowego jest pierwszym, konkretnym krokiem w celu uzyskania kredytu na zakup mieszkania. Wniosek kredytowy można złożyć do kilku banków, zarówno osobiście, jak i przez internet.

Obliczanie oprocentowania kredytu

Choć zaciągnięcie kredytu wiąże się z licznymi kosztami, z całą pewnością największe znaczenie ma oprocentowanie. To od oprocentowania zależy, jak wysokie będą nasze odsetki.

Obliczanie oprocentowania kredytu

Choć zaciągnięcie kredytu wiąże się z licznymi kosztami, z całą pewnością największe znaczenie ma oprocentowanie. To od oprocentowania zależy, jak wysokie będą nasze odsetki.

Koszty związane z kredytem mieszkaniowym

Cena za zakup mieszkania oraz odsetki i prowizja dla banku za udzielony kredyt to nie jedyne koszty, które wiążą się z zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego. Należy również wziąć pod uwagę szereg kosztów dodatkowych, które ponosimy w związku z nabyciem lokalu.

REKLAMA

Kredyt w ratach równych czy w malejących?

Decydując się na kredyt, zastanów się, jaką wybierzesz formę spłaty. Kredyt można spłacać w ratach równych lub malejących. Która forma spłaty kredytu jest korzystniejsza?

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Zarówno pozytywna decyzja kredytowa banku, jak i wysokość kredytu zależą od twojej zdolności kredytowej. Bank musi mieć możliwość zbadania, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacać raty kredytu wraz z odsetkami. Co bank bierze pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej?

Dokumenty niezbędne do zaciągnięcia kredytu

Podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego to poważny krok. Gdy już wybraliśmy bank, w którym chcemy zawrzeć umowę kredytową, warto wcześniej sprawdzić, jakie dokumenty będą nam niezbędne do jej podpisania.

Gmina o statusie uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej

Gmina, której uda się uzyskać status uzdrowiska albo status obszaru ochrony uzdrowiskowej, uzyskuje świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze znajdujących się na jej obszarze naturalnych surowców i klimatu. Przyciąga to turystów i w związku z tym przynosi zyski. W Polsce istnieje obecnie około 44 uzdrowisk.

REKLAMA

Diety sołtysów a podatek dochodowy

Urząd gminy kwartalnie wypłaca sołtysom diety, ustalone uchwałą Rady Miejskiej, za czynności wykonywane w ramach ich obowiązków (tzn. z tytułu uczestnictwa w sesjach rady i spotkaniach organizowanych przez burmistrza). Kwoty te obejmują również zwrot kosztów dojazdów do urzędu i zwrot kosztów za używanie prywatnego telefonu dla celów sołectwa.

Jak korzystnie zawrzeć umowę kredytową?

Pierwszym etapem zawarcia umowy kredytu mieszkaniowego jest znalezienie banku oferującego nam najbardziej korzystne warunki kredytu. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze banku?

Zmiany w kredytach mieszkaniowych

Rekomendacja T jest aktem Krajowego Nadzoru Finansowego skierowanym do banków. Większa część jej postanowień powinna zostać przyjęta przez banki już 23 sierpnia 2010 roku.

Kasy budowlane sposobem na tani kredyt

Kongres Budownictwa oraz Związek Banków Polskich proponuje mało i średnio zarabiającym rodzinom oszczędzanie na mieszkanie w kasach budowlanych, które miałyby umożliwić zaciągnięcie niskooprocentowanego kredytu mieszkaniowego. Plan ten zyskał poparcie posłów Lewicy.

Dofinansowanie odbudowy zniszczonych przez powódź gminnych zasobów mieszkaniowych

We wrześniu gminy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie odbudowy zasobów mieszkaniowych zniszczonych w wyniku powodzi.

Zagubienie książeczki wojskowej

Każdy kto zagubił książeczkę wojskową zobowiązany jest poinformować o tym komendanta wojskowej komendy uzupełnień.

Odpady ulegające biodegradacji w gminnej gospodarce odpadami

Gminy mają obowiązek ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania do nie więcej niż 75% wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r.

Jak wykupić mieszkanie należące do gminy

Jeżeli podpisałeś z gminą umowę najmu mieszkania komunalnego na czas nieokreślony możesz wykupić lokal należący do gminy na określonych przez ustawodawcę warunkach. Gmina sprzedając mieszkania może stosować wysokie bonifikaty oraz rozkładać cenę lokalu na raty.

Komu przysługuje lokal komunalny w Warszawie

Lokal komunalny jest to mieszkanie przyznawane przez gminę osobom o stosunkowo niskich dochodach, których nie stać na wynajęcie bądź kupno własnego mieszkania. Niestety przepisy dotyczące ich przyznawania nie są jednolite, każda gmina przyznaje mieszkania według ustalonych przez siebie kryteriów.

Co to jest Ewidencja Działalności Gospodarczej

Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców, dla osób fizycznych właściwym rejestrem jest ewidencja działalności gospodarczej. Ewidencja jest rejestrem jawnym, co oznacza, że każdy zainteresowany może zapoznać się z informacjami w niej zawartymi.

Czy znasz zasady wydawania dowodów osobistych

Dowód osobisty to dokument poświadczający obywatelstwo polskie, stwierdzający tożsamość osoby oraz uprawniający obywateli polskich do przekraczania granic państw członkowskich Unii Europejskiej. Dowód osobisty obowiązana jest posiadać każda osoba, która ukończyła 18 rok życia. Zasady wydawania dowodów osobistych reguluje ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

Jak wyrobić dowód tymczasowy?

Co do zasady dowód osobisty wydawany jest tylko osobom pełnoletnim. Ustawodawca przewidział jednak możliwość wyrobienia dowodu tymczasowego obywatelom polskim, którzy ukończyli 13 rok życia. Dowód tymczasowy jest ważny 5 lat od daty jego wydania. Dokument ten umożliwia przekraczanie granic krajów Unii Europejskiej.

Wysokość podatków i opłat gminnych w 2010

Gmina ustalając corocznie wysokość opłat lokalnych oraz podatków powinna brać pod uwagę ich maksymalną wysokość ustalaną przez Ministra Finansów. Górne granice stawek oparte są o wskaźnik wzrostu cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych.

Jak wybieramy wójta

Wójt pełni funkcje organu wykonawczego gminy. Wybierany jest w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich, w głosowaniu tajnym. Kadencja wójta trwa cztery lata, licząc od dnia wyboru i ustaje z dniem upływu tego terminu.

Jak odwołać wójta

Odwołać wójta wybranego w drodze demokratycznych wyborów można na kilka sposobów, ale nie jest to proste. Z inicjatywą odwołania ma prawo wystąpić rada gminy lub mieszkańcy. Odwołanie następuje w formie referendum.

Rządowe propozycje zmiany zasad naliczania janosikowego

Ministerstwo Finansów przygotowało propozycje zmiany systemu naliczania wpłaty do budżetu państwa dla wszystkich szczebli samorządu terytorialnego.

Spłata kredytu mieszkaniowego a utrata pracy

Straciłeś pracę, a masz do spłacenia kredyt mieszkaniowy? Jego spłatę ułatwi ci przyjęty przez rząd projekt ustawy. Projekt dotyczy pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych.

Pomoc dla bezrobotnych w spłacie kredytów mieszkaniowych

Rząd przyjął projekt ustawy, który ma służyć bezrobotnym w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych. Jednakże podstawowym warunkiem otrzymania tejże pomocy będzie zarejestrowanie się bezrobotnych w urzędzie pracy i uzyskanie dla nich prawa do zasiłku.

Większe wsparcie dla ofiar przemocy w rodzinie

Po kilku latach funkcjonowania ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie konieczne były jej zmiany, aby skutecznej walczyć z tym zjawiskiem. Obecna nowelizacja wprowadza m.in. zakaz stosowania kar cielesnych, wzmacnia ochronę ofiar przemocy oraz kładzie szczególny nacisk na profilaktykę, a także zmianę świadomości społeczeństwa.

Co grozi dłużnikowi alimentacyjnemu

Nawet gdy w obowiązku alimentacyjnym rodzica wyręczy Fundusz Alimentacyjny, nie oznacza to, że może on spać spokojnie. Zgodnie z prawem nierzetelny rodzic powinien zwrócić gminie dług wraz z odsetkami.

Czy wójt może poprawić wydaną decyzję

Decyzja wójta, prezydenta czy starosty po doręczeniu nie może być zmieniana. Jak jednak samorządowiec, jako organ I instancji, może zmienić własną decyzję? Samokontrolę wydawanych aktów można zastosować w ściśle określonych przypadkach.

Czy bezrobotny uzyska pomoc w spłacie kredytu hipotecznego?

Czy bezrobotny uzyska pomoc w spłacie kredytu hipotecznego? Rząd snuje plany dotyczące takiej pomocy. Zwiększające się bezrobocie w ostatnich latach przyczyniło się do problemów ze spłatą kredytów hipotecznych.

Limity finansowe dla komitetów wyborczych

Komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach samorządowych dotyczą ograniczenia i limity odnoszące się zarówno do pozyskiwania, jak i do wydatkowania środków finansowych.

Limity finansowe dla komitetów wyborczych

Komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach samorządowych dotyczą ograniczenia i limity odnoszące się zarówno do pozyskiwania, jak i do wydatkowania środków finansowych.

Ewidencja kar umownych

Jednostka budżetowa podpisała umowę z biegłym rzeczoznawcą na wycenę pojazdów. W umowie zastrzeżono możliwość naliczenia kar umownych za nieterminowe wykonanie usługi. Jak prawidłowo zaksięgować całą operację?

Innowacyjne projekty w administracji

W latach 2007-2013 Europejski Fundusz Społeczny (EFS) daje administracji publicznej w Polsce szansę na zmianę jakościową realizowanych usług i podejmowanych inicjatyw. W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, finansowanego z EFS wsparcie udzielane jest w ramach dziesięciu priorytetów.

Jak opodatkować koszty szkolenia radnego

Czy koszt szkolenia, w którym uczestniczył radny, stanowi dla niego nieodpłatne świadczenie? Jeśli tak, to czy jest ono objęte zwolnieniem przedmiotowym? Czy urząd miasta powinien potrącić zaliczkę na podatek dochodowy?

Przeprowadzanie inwestycji pomimo kryzysu

Jednostki sektora finansów publicznych muszą ostrożnie gospodarować środkami będącymi w ich dyspozycji. Pod uwagę powinny wziąć nie tylko korzyści, jakie przyniosą inwestycje, ale i ryzyko na siebie wzięte. Powinny też stale poszukiwać alternatywnych źródeł finansowania działalności.

Gminy przeprowadzą remonty dworców kolejowych

Już wkrótce gminy będą mogły przejmować i następnie remontować dworce kolejowe. Chce tego Rada Ministrów, która przyjęła już odpowiedni projekt ustawy.

Porządkowanie zniszczeń powodziowych

W Małopolsce nadal trwają prace nad usunięciem skutków powodzi. W trzech powiatach jest już prowadzona akcja odkomarzania. W miejscach gdzie jest to możliwe osuszane są budynki.

Pomoc tylko w miejscu ostatniego miejsca zameldowania

Gmina może odmówić bezdomnemu wsparcia finansowego, jeżeli jego ostatnim miejscem zameldowania na pobyt stały była inna gmina.

Kiedy gmina kontroluje dotacje przyznane placówkom oświatowym

Kontrolowanie realizacji dotacji w placówkach oświaty wymaga zastosowania właściwych procedur. Żeby taka kontrola mogła mieć miejsce, konieczna jest odpowiednia uchwała rady gminy.

Aktualna sytuacja powodziowa - 11 czerwca

Przez tereny województwa kujawsko-pomorskiego przechodzi obecnie fala kulminacyjna na Wiśle. Na Odrze fala kulminacyjna dotarła do województwa lubuskiego. Służby cały czas zabezpieczają wały przed przeciekaniem.

Dowód osobisty utracony w powodzi

Powodzianie skorzystają z uproszczonych procedur

Odbudowa zniszczeń po powodzi będzie prostsza. Prezes Rady Ministrów podpisał nowelizację rozporządzenia, dzięki której usuwanie skutków niszczycielskiej powodzi będzie znacznie odformalizowane.

Kontrola zarządcza – nowy obowiązek dla samorządów

Masz do spłacenia dług? Sprawdź czy już się nie przedawnił

Przedawnienie jest instytucją prawa ograniczającą w czasie możliwość dochodzenia roszczeń majątkowych. Przedawnienie rozpoczyna swój bieg już od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, tj. od dnia, w którym według umowy dłużnik ma spełnić świadczenie.

Czy wiesz na czym możesz zaoszczędzić komponując wyprawkę maluszka?

Gdybyś miała wszystko co oferują firmy kupić maluszkowi twój budżet by tego nie wytrzymał. Taką sytuację ma wiele z nas. Oto co możesz zrobić by twemu dziecku niczego nie zabrakło nie uszczuplając zbytnio budżetu domowego:

Czy wiesz jak wspomóc domowy budżet, jeżeli nie pracujesz lub jesteś na urlopie wychowawczym?

Ja znalazłam na to radę. Żłobków jak na lekarstwo, dziadkowie nie mogli zaopiekować się moim synkiem więc byłam zmuszona pozostać w domu przez trzy pierwsze lata jego życia. Jako, że nie lubię nudy i finanse domowe troszkę podupadły postanowiłam troszkę je podreperować. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, zobacz co możesz zrobić.

Czy wiesz jak oszczędzać wodę?

U nas w mieście z roku na rok woda drożeje. Zaczęłam się więc zastanawiać co zrobić, żeby nie płacić coraz to większych rachunków. Oto moje rady:

Czy wiesz jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd, gaz czy wodę?

Rachunki zabierają nam lwią część wypłaty. Pewnie nie da się całkowicie uniknąć takiego obrotu sprawy, bo opłaty za energię elektryczną, gaz czy wodę drożeją z roku na rok. Jak więc nie dać się podwyżkom i jednak zmniejszyć nasze comiesięczne opłaty?

Czy wiesz jak rozplanować budżet domowy?

Większość z nas żyje tak by jakoś przetrwać do kolejnej wypłaty. Ciągle jednak zastanawiasz się gdzie podziały się pieniądze, często musisz pożyczać. Co zrobić by jednak starczało do „pierwszego”, a może zostało na jeszcze „coś”.

REKLAMA