REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kierowca, Kodeks drogowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Utrata prawa jazdy, a utrata pracy

Jazda niezgodna z przepisami to niechlubna praktyka wielu kierowców samochodów firmowych. Okazuje się, że brawura za kierownicą może doprowadzić nie tylko do utraty prawa jazdy, lecz także do utraty pracy. Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika, jako powód wpisując utratę prawa jazdy?

Masz głośny wydech? Zobacz co Ci grozi!

Moda na sportowe tłumiki nie dość, że nie słabnie, to stale się rozwija dzięki ich coraz atrakcyjniejszym cenom. Nie wszyscy właściciele aut z tego typu wydechem zdają sobie sprawę, że bardzo często zakupiony przez nich produkt nie spełnia obowiązujących norm. Co wtedy?

Ostrzejsze przepisy dla kierowców

W celu poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach powstaje projekt zaostrzenia obowiązków wobec kierujących pojazdami. Jakie zmiany w kodeksie drogowym przewidują założenia rządzących?

Wypadek a kolizja

Wielu kierowców nie wie, czym różni się wypadek komunikacyjny od kolizji. Rozróżnienie to ma jednak bardzo istotne znaczenie, bowiem od kwalifikacji zdarzenia zależy to, jak powinniśmy się zachować.

REKLAMA

Tankowanie LPG samoobsługowo

Resorty gospodarki i transportu pracują nad zmiana przepisów, która umożliwiałaby kierowcom samoobsługę przy tankowaniu LPG.

Nowe prawo jazdy – zmiany w przepisach od 2013 r.

Nowe przepisy dotyczące prawa jazdy wejdą już styczniu 2013 r. Prawo jazdy przestanie być bezterminowe.

Projekt Unii Europejskiej w celu poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach

W Europie Środkowej odnotowuje się zdecydowanie wyższą liczbę wypadków śmiertelnych przypadających na milion mieszkańców niż w Europie Zachodniej. Unia Europejska postanowiła to zmienić. Jak? Tego dowiecie się poniżej.

Art. 25 – 28: uczestnik ruchu na skrzyżowaniu

Przepisy prawa o ruchu drogowym ustalają szczegółowe reguły zachowania na skrzyżowaniach (art. 25), przy przejściach dla pieszych (art. 26), przejazdach rowerowych (art. 27) i kolejowych (art. 28).

REKLAMA

Art. 24 – wyprzedzanie

Wyprzedzanie to jeden z najtrudniejszych manewrów na drodze. Przepisy prawa dokładnie opisują prawidłowy przebieg manewru. Surowo każą także za naruszenia.

Art. 23 – Wymijanie, omijanie i cofanie na drodze

Przepisy prawa o ruchu drogowym określają obowiązki uczestników ruchu przy wymijaniu i omijaniu. Na określonych odcinkach trasy bezwzględnie zakazane jest także cofanie.

Art. 22: zmiana kierunku jazdy

Zmiana kierunku jazdy, jak również zmiana zajmowanego pasa ruchu wymaga od kierującego zachowania szczególnej ostrożności. Oznacza to, że na uczestników ruchu nałożone są szczególne obowiązki.

Art. 19 – 21: dozwolona prędkość

Prędkość ruchu pojazdów powinna być dostosowana nie tylko do ograniczeń ustanowionych znakami, lecz również do warunków na drodze.

Art. 17 – 18a: włączanie się do ruchu

Przepisy art. 17, 18 i 18a Prawa o ruchu drogowym regulują kwestię włączania się do ruchu drogowego. Nieprawidłowe wykonanie manewru włączania może nas narazić na mandat i punkty karne.

Art. 16: zasada ruchu prawostronnego

W Polsce, podobnie jak w Europie kontynentalnej, obowiązuje zasada ruchu prawostronnego. Ruch lewostronny obowiązuje w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Islandii oraz na Cyprze.

Art. 13 – 14: przejście dla pieszych

Zachowanie szczególnej ostrożności na przejściu dla pieszych jest obowiązkiem zarówno pieszych, jak i kierowców.

Art. 12 - ruch kolumny pieszych

Szczególne zasady związane z ruchem obowiązują w przypadku przemarszu kolumny pieszych (art. 12).

Art. 11 – pieszy jako uczestnik ruchu

Pieszy, podobnie jak kierowca samochodu, jest uczestnikiem ruchu drogowego. Kwestie dotyczące ruchu pieszych reguluje art. 11 – 15 Prawa o ruchu drogowym.

Art. 9 – 10: pojazdy uprzywilejowane i zarządzanie ruchem

Uczestnicy ruchu drogowego mają obowiązek ustąpić miejsca pojazdom uprzywilejowanym (art. 9). Z kolei art. 10 określa organy zarządzające ruchem na drogach.

Art. 8 – niepełnosprawni uczestnicy ruchu

Przepisy dotyczące ruchu drogowego przyznają specjalne prawa niepełnosprawnym kierowcom samochodów. Aby jednak korzystać z tych uprawnień trzeba uzyskać status niepełnosprawnego i specjalną kartę parkingową.

Art. 7 – znaki drogowe

Podstawowym obowiązkiem uczestników ruchu jest stosowanie się do znaków drogowych. Art. 7 oraz wydane na jego podstawie rozporządzenia określają rodzaje znaków drogowych obowiązujących w ruchu drogowym.

Art. 6 – kontrola drogowa

Przepisy prawa o ruchu drogowym określają podmioty uprawnione do wydawania uczestnikom ruchu poleceń i sygnałów. Na poziomie rozporządzeń uregulowano także szczegółowe zasady kontroli drogowej.

Art. 5 – polecenia i sygnały drogowe

Uczestnictwo w ruchu drogowym wiąże się z obowiązkiem stosowania do poleceń, sygnałów oraz znaków drogowych.

Art. 4 - zasada ograniczonego zaufania

Przepisy Prawa o ruchu drogowym ustanawiają zasadę ograniczonego zaufania na drodze. Czym dokładnie jest zasada ograniczonego zaufania?

Art. 3: uczestnicy ruchu drogowego

Przepis art. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym określa podstawowe obowiązki uczestników ruchu drogowego. Uczestnikami ruchu drogowego są zarówno kierujący, piesi oraz inne osoby znajdujące się czy to w pojeździe, czy na drodze.

Art. 2: definicje ustawowe

Art. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym zawiera szereg definicji, które ułatwiają zrozumienie treści ustawy. Definicji podlegają m.in. droga, autostrada, droga ekspresowa, pieszy, czy szczególna ostrożność.

Art. 1 Prawo o ruchu drogowym

Ustawa, zwana popularnie Kodeksem drogowym, określa m.in. zasady ruchu na drogach publicznych, zasady dopuszczania pojazdów do ruchu oraz zasady i warunki kontroli drogowych.

Prawo o ruchu drogowym – wstęp

Ruch drogowy w Polsce podlega regułom znajdującym się w szeregu ustaw. Najobszerniejszym aktem prawnym jest Prawo o ruchu drogowym, zwane niekiedy kodeksem drogowym.

Przeładowane tiry niszczą polskie drogi

Przejazd jednego tira o nacisku 20 ton na oś zużywa nawierzchnię drogi tak, jak przejazd 2,5 miliona samochodów osobowych. Kontrola Najwyższej Izby Kontroli wykazała, że Inspekcja Transportu Drogowego zaniechała przeprowadzania kontroli w nocy, w weekendy oraz w okresie jesienno-zimowym. To spowodowało, że nieuczciwi przewoźnicy mogli poczuć się bezkarni. Inspektorzy z Inspekcji Transportu Drogowego wykorzystywali też wagi do ważenia pojazdów, które nie miały aktualnych świadectw legalizacji oraz takie, które w ogóle nie były do tego przystosowane.

Jak przygotować motocykl do podróży?

Podróżowanie na motocyklu to dla wielu osób najlepszy sposób na spędzenie urlopu. Niby nie różni się wiele od jazdy samochodem, jednak doznania są całkiem inne, a rzesza globtroterów jednośladowych rośnie z roku na rok.

Jak jeździć z pasażerem na motocyklu?

Podróżowanie z pasażerem to dość ważny temat dotyczący techniki jazdy. Dodatkowa osoba na tylnym siedzeniu powoduje przesunięcie środka ciężkości w górę jednośladu co skutkuje zmniejszeniem stabilności w czasie jazdy. Całkowicie inny rozkład masy motocykla zmusza kierowcę do zmiany stylu jazdy i co najważniejsze – do wcześniejszego reagowania na to co dzieje się na drodze.

Jak jeździć motocyklem w korku

Jazda w korku jest stałym elementem przemieszczania się motocyklistów mieszkających w dużych miastach. Jazda taka niesie za sobą dużą odpowiedzialność, bo w razie błędu motocyklisty uszkodzeniu ulec może samochód jadący obok, który porusza się zgodnie z przepisami.

Uniknięcie punktów karnych z fotoradaru

Fotoradary ustawiane przez Inspekcję Transportu Drogowego codziennie fotografują kilka tysięcy przekraczających prędkość kierowców. Przekroczenie prędkości wiąże się z nałożeniem na kierowcę mandatu i punktów karnych. Jak można uniknąć punktów karnych?

O czym pamiętać wybierając się samochodem na Euro 2012 na Ukrainę?

Ukraina nie jest członkiem Unii Europejskiej, przez co przed wyjazdem na Euro 2012 należy pamiętać o załatwieniu niezbędnych formalności. O co należy zadbać przed wyjazdem na Ukrainę?

Ubezpieczenie OC 2012

Od 11 lutego 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy dotycząca obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) dla pojazdów. Mimo, że wzrosną kary za brak ubezpieczenia OC, większość zmian, które wprowadza nowelizacja ustawy o OC jest z korzyścią dla kierowców.

Mandat za jazdę lewym pasem

Na dwujezdniowych drogach ciągła jazda lewym pasem może skończyć się mandatem. Jaki to mandat i kiedy dokładnie można zostać nim ukaranym?

Redukcja punktów karnych 2012

Redukowanie punktów karnych jest możliwe po ukończeniu szkolenia organizowanego przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. 2012 rok to ostatni, w którym istnieje taka możliwość. Od 2013 roku nie będzie możliwe zredukowanie punktów karnych.

Nowe regulacje dotyczące OC za samochód

11 lutego 2012 roku wchodzi w życie nowelizacja ubezpieczeń obowiązkowych. Będzie miała ona znaczenie dla posiadaczy samochodów – kierowca będzie lepiej chroniony podczas trwania umowy OC na samochód. Jakie zmiany przewiduje nowelizacja?

Jakie kary za brak trójkąta i gaśnicy w samochodzie?

W każdym samochodzie należy wozić trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Jakie kary grożą kierowcy za ich nieposiadanie? Co jeszcze warto wozić ze sobą w samochodzie?

Kiedy policja może zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu?

Podczas kontroli drogowej w pewnych okolicznościach policja może zatrzymać dowód rejestracyjny kontrolowanego samochodu. Jakie to okoliczności i w jaki sposób można odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny?

Kiedy można dostać mandat na parkingu?

Na wielu parkingach i drogach osiedlowych można dostać mandat za niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Warunkiem jest jednak właściwe oznakowanie takiego terenu. Kiedy istnieje możliwość otrzymania mandatu na parkingu?

Po 18 stycznia 2013 roku kolejna wymiana prawa jazdy

Zgodnie z nową ustawa o kierujących pojazdami po 18 stycznia 2013 roku trzeba będzie wymienić prawo jazdy na nowe zgodne z nowym wzorem. Jak będzie wyglądała wymiana prawa jazdy na nowe?

Jaki jest minimalny wiek aby zostać kierowcą? Nowe kategorie prawa jazdy 2013.

Wiele młodych ludzi marzy o zdaniu egzaminu na prawo jazdy i posiadaniu własnego samochodu. Prawo jazdy na samochód można uzyskać po ukończeniu 18 roku życia. Jest jednak wiele pojazdów, którymi kierować będą mogły legalnie osoby młodsze. W jakim wieku można będzie kierować różnymi pojazdami?

Komu nie może być wydane prawo jazdy?

Prawo jazdy jest pragnieniem wielu młodych ludzi, ale nie tylko. Niestety nie wszyscy mogą ubiegać się o wydanie prawa jazdy. Komu nie będzie można wydać uprawnienia do kierowania pojazdami?

Przez jaki okres ważne jest prawo jazdy?

Każde prawo jazdy od stycznia 2013 roku będzie wydawane tylko na jakiś okres czasu. Ustawodawca odszedł od dożywotnich praw jazdy. Przez jaki okres czasu ważne jest prawo jazdy na poszczególne kategorie?

Kto może zostać kierowcą karetki?

Kierowanie pojazdem uprzywilejowanym wymaga spełnienia odpowiednich warunków. Są one wymienione w ustawie o kierujących pojazdami. Jakie warunki należy spełnić, aby zostać kierowcą karetki?

Kto może prowadzić ośrodek szkolenia kierowców?

Co raz większa liczba zainteresowanych zdobyciem prawa jazdy powoduje powiększanie się liczby ośrodków szkolenia kierowców. Jakie należy spełnić warunki, aby prowadzić ośrodek szkolenia kierowców?

Kto może być instruktorem jazdy?

Rynek szkolenia kierowców jest w naszym kraju bardzo dynamiczny. Często powstają nowe ośrodki szkolenia kierowców, które potrzebują wykwalifikowanych pracowników – instruktorów jazdy. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać instruktorem jazdy?

Obowiązki młodego kierowcy podczas okresu próbnego

Od 4 stycznia 2016 roku młodzi kierowcy będą objęci okresem próbnym. W tym okresie młody kierowca będzie musiał szczególnie ostrożnie prowadzić pojazdy. Jeżeli nie będzie spełniał obowiązków wynikających z okresu próbnego będzie narażony na łatwą utratę prawa jazdy. Jakie obowiązki ma młody kierowca podczas okresu próbnego?

Badania lekarskie dla przyszłych kierowców

Badania lekarskie są nieodłącznym elementem starania się o prawo jazdy. Od ich wyniku zależy czy prawo jazdy będzie mogło być wydane oraz czy nie będzie posiadało ograniczeń.

Więcej punktów karnych za niektóre wykroczenia drogowe

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opracowało nowy taryfikator mandatów i punktów karnych. Obowiązuje od lutego 2012 roku. Jakie zmiany czekają kierowców? Za jakie wykroczenia będą groziły większe kary?

REKLAMA