reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Jakie kary za brak trójkąta i gaśnicy w samochodzie?

Jakie kary za brak trójkąta i gaśnicy w samochodzie?

W każdym samochodzie należy wozić trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Jakie kary grożą kierowcy za ich nieposiadanie? Co jeszcze warto wozić ze sobą w samochodzie?

Trójkąt ostrzegawczy

Jadąc samochodem kierowca powinien pamiętać o wyposażeniu go w obowiązkowe elementy. Jednym z nich jest trójkąt ostrzegawczy. Trójkąt ostrzegawczy jest niezbędny przy wypadkach i awariach. Ostrzega on innych uczestników ruchu o zaistniałym zdarzeniu na drodze. Nie posiadanie trójkąta jest zagrożone mandatem w wysokości od 20 do 500 zł, a nie wystawienie go w przypadku awarii jest zagrożone karą 150 zł.

Trójkąt ostrzegawczy powinien posiadać homologację.

Gaśnica

Gaśnica jest kolejnym obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Gaśnica powinna być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu. Warunek ten jest jednak słabo spełniany na polskich drogach. O ile samo posiadanie gaśnicy jest przestrzegane, to często znajduje się ona w bagażniku i dostępność do niej jest co najmniej utrudniona.

Zobacz: Kiedy policja może zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu?

Brak gaśnicy naraża kierowcę na mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Jej brak może być również powodem negatywnego wyniku badania technicznego.

Przeterminowana gaśnica może być powodem otrzymania mandatu.

Posiadanie gaśnicy jest dziś mocno krytykowane. Podnosi się, że gaśnice samochodowe są nieskuteczne i ich wożenie nie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa. Z obowiązkowych gaśnic już jakiś czas temu zrezygnowały państwa Europy zachodniej – jest to kolejny argument dla przeciwników obowiązkowego wożenia gaśnic w Polsce.

Apteczka

Istnieje przekonanie, że posiadanie apteczki w samochodzie jest obowiązkowe. Tak jednak nie jest. W samochodach osobowych nie ma obowiązku posiadania apteczki.

Apteczka musi znaleźć się obowiązkowo w taksówkach, w samochodach służących do nauki jazdy, w autobusach i samochodach ciężarowych przewożących pasażerów.

Apteczka w odróżnieniu od gaśnic jest obowiązkowa w krajach „starej” Unii Europejskiej. Za jej wożeniem przemawiają również możliwości, jakie daje apteczka podczas wypadków i kolizji.

Inne wyposażenie

Wielu kierowców wozi ze sobą jeszcze inne wyposażenie. Nie jest ono obowiązkowe, ale ułatwia działanie w kryzysowych sytuacjach takich jak wypadek czy awaria.

Popularna jest kamizelka odblaskowa. Szczególnie wieczorami i nocą poprawia widoczność i bezpieczeństwo jej posiadacza. W samochodzie warto mieć również linkę holowniczą, podnośnik do kół, klucze, czy też komplet zapasowych żarówek.

Zobacz również: Wykroczenia drogowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie wyposażenie samochodu jest obowiązkowe?
Jakie wyposażenie samochodu jest obowiązkowe?

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Selak

Dyrektor Biura Relacji z Klientami, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama