reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Kiedy policja może zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu?

Kiedy policja może zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu?

Podczas kontroli drogowej w pewnych okolicznościach policja może zatrzymać dowód rejestracyjny kontrolowanego samochodu. Jakie to okoliczności i w jaki sposób można odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny?

Kontrola drogowa

W trakcie kontroli drogowej policjant ma prawo sprawdzić czy auto nadaje się do jazdy. Policjant może wsiąść do samochodu i przejechać się nim w celu sprawdzenia czy jego stan techniczny nie zagraża bezpieczeństwu. Policjant szczególnie zwróci uwagę na układ hamulcowy i kierowniczy.

Przy sprawdzaniu stanu technicznego pojazdu nie ma znaczenia ważność badania technicznego pojazdu. Samochód może posiadać aktualne badanie, a dowód rejestracyjny pomimo to i tak może być zatrzymany.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego może mieć miejsce, jeżeli policjant będzie miał wątpliwości co do stanu technicznego.

Zabrano mi dowód rejestracyjny – jak wrócić do domu?

Po zabraniu dowodu rejestracyjnego pojazdu policja zadecyduje czy samochód zostanie odholowany na parking czy kierowca będzie mógł nim jechać do zakładu naprawy lub do domu. Jeżeli policja zdecyduje się na druga opcję wystawi kierowcy pokwitowanie.

Na pokwitowaniu nie można jeździć dłużej niż siedem dni.

Policjant może zawrzeć w pokwitowaniu adnotację, że pojazd jest dopuszczony do ruchu, ale tylko na trasie do wskazanego miejsca np. do miejsca, gdzie usterka zostanie naprawiona lub usunięta.

Pokwitowanie będzie wystawione jedynie wtedy, gdy usterka nie jest poważna. Pokwitowanie umożliwia zaoszczędzenia kosztów związanych z odholowaniem auta.

Zobacz: Kiedy można dostać mandat na parkingu?

Kiedy stracę dowód rejestracyjny?

Jest wiele usterek, które mogą spowodować zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Większość powstaje z przyczyn obiektywnych – zużywanie się części – ale niektóre przyczyny są autorstwa samych kierowców.

Dowód rejestracyjny może zostać zatrzymany, jeżeli samochód ma źle ustawione światła, posiada dodatkowe światła bez atestu, nieprzepisowo przyciemnione szyby, łyse opony, z silnika wycieka olej, hamulce nie działają poprawnie, występują usterki uniemożliwiające bezpieczne kierowanie pojazdem, posiada zbyt głośny wydech, emituje za dużo spalin i wiele innych.

Jak odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny?

Aby odzyskać dowód rejestracyjny kierowca musi naprawić usterkę i pojechać do stacji kontroli pojazdów. Stan techniczny pojazdu nie może budzić wątpliwości. Diagnosta po stwierdzeniu, że auto jest sprawne wystawi odpowiednie pokwitowanie, z którym należy zgłosić się po odbiór dowodu rejestracyjnego.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jest wiele usterek, które mogą spowodować zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.
Jest wiele usterek, które mogą spowodować zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama