reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Redukcja punktów karnych 2012

Redukcja punktów karnych 2012

Redukowanie punktów karnych jest możliwe po ukończeniu szkolenia organizowanego przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. 2012 rok to ostatni, w którym istnieje taka możliwość. Od 2013 roku nie będzie możliwe zredukowanie punktów karnych.

Kto może wziąć udział w szkoleniu?

Szkolenie, na którym można zredukować liczbę punktów karnych jest przeznaczone dla osób wpisanych do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. W takim szkoleniu mogą wziąć udział kierowcy posiadający prawo jazdy dłużej niż rok i mający na swym koncie nie więcej niż 24 punkty karne za naruszanie przepisów ruchu drogowego.

W szkoleniu zmniejszającym punkty można wziąć udział nie częściej niż raz na sześć miesięcy.

Jak wygląda szkolenie?

Celem szkolenia jest uświadomienie kierowcom łamiącym przepisy drogowe skutków ich poczynań. Szczegółowy przebieg szkolenia jest ustalony w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi  przepisy ruchu drogowego.

Zgodnie z rozporządzeniem szkolenie zawiera 90 minutowy wykład na temat przyczyn wypadków drogowych, prowadzony przez policjanta ruchu drogowego, 45 minutowy wykład na temat prawnych i społecznych skutków wypadków drogowych oraz 135 minut wykładu na temat psychologicznych aspektów zachowania się kierującego pojazdem w ruchu drogowym, prowadzonego przez psychologa.

Koszt kursu jest ustalany przez konkretny wojewódzki ośrodek ruchu drogowego i wynosi w granicach 300 – 400 zł.

Zobacz: Jak będzie wyglądał nowy egzamin na prawo jazdy?

Zmniejszenie liczby punktów

Odbycie szkolenia daję podstawę do zmniejszenia liczby posiadanych punktów o sześć. Odejmowane są punkty, które są najstarsze w kolejności wpisów.

Duże zmiany od 2013 rok

Po 1 stycznia 2013 roku zniknie możliwość redukcji punktów karnych za pomocą opisanych powyżej szkoleń. Kierowca po uzbieraniu 24 punktów nie będzie miał jednak zabranego prawa jazdy. Osoba taka zostanie skierowana na badania psychologiczne i od ich wyniku będzie zależało co stanie się z takim kierowcą. Pozytywne przejście badań psychologicznych pozwoli zachować kierowcy prawo jazdy, jednak będzie on musiał przejść kurs.

Kurs ten będzie w formie wykładów i będzie poruszał tematykę podobną do szkolenia redukującego punkty obecnie. Po jego ukończeniu kierowca będzie miał skasowane wszystkie 24 punkty karne, jednak przez 5 kolejnych lata nie będzie mógł przekroczyć granicy 24 punktów. Przekroczenie tej liczby będzie wiązało się z utratą prawa jazdy.

Wprowadzana zmiana może utrudnić życie, szczególnie osobom często jeżdżącym samochodem lub kierowcom zawodowym.

Zobacz serwis: Wykroczenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Häfele Polska

Producent okuć meblowych i budowlanych, a także elektronicznych systemów kontroli dostępu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama