reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Ostrzejsze przepisy dla kierowców

Ostrzejsze przepisy dla kierowców

W celu poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach powstaje projekt zaostrzenia obowiązków wobec kierujących pojazdami. Jakie zmiany w kodeksie drogowym przewidują założenia rządzących?

Prędkość jazdy

Założenia projektu zmian w kodeksie drogowym przewidują zlikwidowanie tolerancji przy pomiarze prędkości kierowców. Obecnie kierowca, który przekracza prędkość do 10 km/h może być spokojny, że nie zostanie ukarany. Oprócz tolerancji policja i straże miejskie uwzględniają również błąd urządzenia, co w sumie może zmienić wynik nawet od kilku do kilkunastu kilometrów.

Wymiana opon

Zmiany mają objąć również wymianę opon. Obowiązkowe miałoby być wymienianie opon na zimowe w warunkach zimowych z uwzględnieniem zakazu używania opon o głębokości bieżnika poniżej 4 milimetrów. Nie będzie jednak ustalonego z góry terminu, od którego jazda na zimowych oponach będzie obowiązkowa.

W przypadku kolizji lub wypadku drogowego nieposiadanie odpowiednich opon będzie miało duże znaczenie przy uzyskaniu odszkodowania od ubezpieczyciela.

Zobacz: Nowe przepisy chroniące pieszych

Naklejki z przeglądem i ubezpieczeniem

Planowane jest również wprowadzenie naklejek informujących o aktualnym badaniu technicznym samochodu oraz o ubezpieczeniu OC. Zmiana ta ma wyeliminować, a przynajmniej ułatwić karanie kierowców jeżdżących bez ważnego przeglądu albo ubezpieczenia OC.

Niewskazanie kierującego

Przy mandatach z fotoradarów niekiedy problemem jest ustalenie, kto kierował samochodem podczas kontroli. Zmiany przewidują, że w przypadku gdy właściciel samochodu odmówi wskazania kierowcy uwiecznionego na zdjęciu, otrzyma on karę finansową wyższą niż sam mandat. Kara ta będzie nakładana w przypadku, gdy właściciel odmówi wskazania kierowcy trzy razy w ciągu roku.

Wyższe mandaty

Posłowie proponują również zmianę w wysokości mandatów nakładanych na uczestników ruchu. Mandaty miałyby wzrosnąć nawet o 100 proc. Tłumacząc tak drastyczna podwyżkę kar nakładanych na kierowców wskazuje się, że stawki mandatów nie zmieniły się od 14 lat i mandat w wysokości 500 zł stanowi obecnie jedynie 14 procent przeciętnego wynagrodzenia, a nie 70 procent jak było to 14 lat temu.

Rejestracje motocykli

Zmiany mają objąć również tablice rejestracyjne dla motocykli. Mają być one wykonywane z materiału pękającego przy próbie odkształcania. Ma to rozwiązać problem zagiętych rejestracji, których nie da się odczytać na zdjęciu z fotoradaru.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama