| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Ostrzejsze przepisy dla kierowców

Ostrzejsze przepisy dla kierowców

W celu poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach powstaje projekt zaostrzenia obowiązków wobec kierujących pojazdami. Jakie zmiany w kodeksie drogowym przewidują założenia rządzących?

Prędkość jazdy

Założenia projektu zmian w kodeksie drogowym przewidują zlikwidowanie tolerancji przy pomiarze prędkości kierowców. Obecnie kierowca, który przekracza prędkość do 10 km/h może być spokojny, że nie zostanie ukarany. Oprócz tolerancji policja i straże miejskie uwzględniają również błąd urządzenia, co w sumie może zmienić wynik nawet od kilku do kilkunastu kilometrów.

Wymiana opon

Zmiany mają objąć również wymianę opon. Obowiązkowe miałoby być wymienianie opon na zimowe w warunkach zimowych z uwzględnieniem zakazu używania opon o głębokości bieżnika poniżej 4 milimetrów. Nie będzie jednak ustalonego z góry terminu, od którego jazda na zimowych oponach będzie obowiązkowa.

W przypadku kolizji lub wypadku drogowego nieposiadanie odpowiednich opon będzie miało duże znaczenie przy uzyskaniu odszkodowania od ubezpieczyciela.

Zobacz: Nowe przepisy chroniące pieszych

Naklejki z przeglądem i ubezpieczeniem

Planowane jest również wprowadzenie naklejek informujących o aktualnym badaniu technicznym samochodu oraz o ubezpieczeniu OC. Zmiana ta ma wyeliminować, a przynajmniej ułatwić karanie kierowców jeżdżących bez ważnego przeglądu albo ubezpieczenia OC.

Niewskazanie kierującego

Przy mandatach z fotoradarów niekiedy problemem jest ustalenie, kto kierował samochodem podczas kontroli. Zmiany przewidują, że w przypadku gdy właściciel samochodu odmówi wskazania kierowcy uwiecznionego na zdjęciu, otrzyma on karę finansową wyższą niż sam mandat. Kara ta będzie nakładana w przypadku, gdy właściciel odmówi wskazania kierowcy trzy razy w ciągu roku.

Wyższe mandaty

Posłowie proponują również zmianę w wysokości mandatów nakładanych na uczestników ruchu. Mandaty miałyby wzrosnąć nawet o 100 proc. Tłumacząc tak drastyczna podwyżkę kar nakładanych na kierowców wskazuje się, że stawki mandatów nie zmieniły się od 14 lat i mandat w wysokości 500 zł stanowi obecnie jedynie 14 procent przeciętnego wynagrodzenia, a nie 70 procent jak było to 14 lat temu.

Rejestracje motocykli

Zmiany mają objąć również tablice rejestracyjne dla motocykli. Mają być one wykonywane z materiału pękającego przy próbie odkształcania. Ma to rozwiązać problem zagiętych rejestracji, których nie da się odczytać na zdjęciu z fotoradaru.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Wybranowski

Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »