reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > O czym pamiętać wybierając się samochodem na Euro 2012 na Ukrainę?

O czym pamiętać wybierając się samochodem na Euro 2012 na Ukrainę?

Ukraina nie jest członkiem Unii Europejskiej, przez co przed wyjazdem na Euro 2012 należy pamiętać o załatwieniu niezbędnych formalności. O co należy zadbać przed wyjazdem na Ukrainę?

Kontrola graniczna

Na granicy pomiędzy Polską a Ukrainą należy przejść kontrolę graniczną. Konieczne jest posiadanie ważnego paszportu. Obywatele Unii Europejskiej nie potrzebują wizy do wjazdu na terytorium Ukrainy. Mogą legalnie przebywać na Ukrainie przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy.

Wjeżdżając na terytorium Ukrainy cudzym samochodem mieć przetłumaczoną na język ukraiński umowę użyczenia, sporządzoną przez polskiego notariusza.

Prawo jazdy i ubezpieczenie OC

Ukraina uznaje polskie prawa jazdy, także podróżowanie samochodem jest jednym z dobrych rozwiązań. Należy jednak pamiętać o zawarciu międzynarodowego ubezpieczenia komunikacyjnego, tzw. zielonej karty. Kierowca nieposiadający takiego ubezpieczenia nie zostanie wpuszczony na terytorium Ukrainy. Zieloną kartę można bezpłatnie otrzymać od swojej firmy ubezpieczeniowej. Na niektórych przejściach granicznych istnieje możliwość jej zakupu. Należy się wtedy liczyć z jej odpłatnością.

Zobacz: Dwie kary za brak biletu

Dozwolone prędkości na Ukrainie nieznacznie różnią się od polskich. Na Ukrainie można jechać 60 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza terenem zabudowanym, 110 km/h poza terenem zabudowanym na drogach dwujezdniowych oraz 130 km/h na autostradach.

Wysokie mandaty

Mandaty na Ukrainie są wysokie. Maksymalna wysokość mandatu to aż 8400 zł. Z istotnych różnic pomiędzy polskimi a ukraińskimi przepisami drogowymi należy wskazać różnicę w maksymalnym poziomie alkoholu we krwi. W Polsce dopuszczalne jest 0,2 promile przy 0 promilach na Ukrainie.

Ubezpieczenie zdrowotne

Na Ukrainie nie obowiązuje europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego, a opieka zdrowotna dla cudzoziemców jest zawsze odpłatna. Można jednak ubezpieczyć się samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że na Ukrainie obowiązuje jedynie polisa zdrowotna Państwowej Asekuracyjnej Spółki Akcyjnej Ukrainmedstrach lub firm mających z tą spółką umowę.

Zobacz serwis: Policja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama