reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Wypadek a kolizja

Wielu kierowców nie wie, czym różni się wypadek komunikacyjny od kolizji. Rozróżnienie to ma jednak bardzo istotne znaczenie, bowiem od kwalifikacji zdarzenia zależy to, jak powinniśmy się zachować.

Liczba wypadków i kolizji na polskich drogach wzrasta. Liczne grono kierowców, szczególnie tych, którzy z wypadkiem komunikacyjnym mają styczność pierwszy raz, nie wie jak powinno się zachować w takiej sytuacji.

Kolizja a wypadek

Kolizją nazywamy zdarzenie komunikacyjne, w którym ucierpiały jedynie pojazdy w nim uczestniczące. W tym przypadku kierowcy powinni usunąć pojazdy z drogi, a także pozbierać części samochodu, które w wyniku kolizji mogą zagrażać bezpieczeństwu ruchu. Wzywanie policji nie jest w tym wypadku konieczne. Kierowcy mogą spróbować dojść do porozumienia. Jeśli jednoznacznie stwierdzą, kto odpowiedzialny jest za kolizję, powinni spisać i podpisać oświadczenie. W oświadczeniu powinny być zawarte informacje takie jak: dane sprawcy wypadku, kategorię i numer prawa jazdy, nazwę firmy ubezpieczeniowej, numer polisy i czas trwania ubezpieczenia, a także opis okoliczności kolizji. Gdy jednak stronom nie uda się dojść do porozumienia, niezbędne staje się wówczas wezwanie policji.

Polecamy serwis: Wykroczenia drogowe

Wypadek zaś następuje w przypadku gdy poza pojazdami uczestniczącymi w zdarzeniu, poszkodowani są także ludzie. Gdy dochodzi do takiej sytuacji natychmiast należy zawiadomić policję oraz pogotowie. Nie przestawiamy również pojazdów, a miejsce wypadku odpowiednio zabezpieczamy, m.in. umieszczając na drodze trójkąty ostrzegawcze. Dokumenty, w których opisane będą okoliczności wypadku, sporządza policja.

Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Gdy dojdzie do wypadku lub kolizji, każdorazowo należy poinformować o tym zakład ubezpieczeń sprawcy wypadku, dzwoniąc na infolinię. W trakcie rozmowy powinniśmy przekazać informację o zdarzeniu, a także niezbędne dane. Po przyjęciu zgłoszenia ubezpieczyciel skieruje na miejsce postoju uszkodzonych aut, rzeczoznawcę, który wyceni szkodę.

Zobacz również: Prowadzenie pojazdu pod wpływem i w stanie po użyciu alkoholu

Warto również poprosić rzeczoznawcę o numer szkody, a także kopię jego ustaleń dotyczących poszczególnych elementów pojazdu. Jeżeli nie wystąpią problemy, nie pojawią się nowe okoliczności, w ciągu kilkunastu dni ubezpieczyciel powinien wypłacić należne odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia.

Warto także zwrócić uwagę, że okres przedawnienia dla dochodzenia roszczeń w przypadku kolizji wynosi trzy lata, zaś w przypadku wypadków (przestępstw) okres ten wydłuża się do dwudziestu lat.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

wypadek, kolizja, stłuczka Fot. Fotolia
wypadek, kolizja, stłuczka Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama