| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Komu nie może być wydane prawo jazdy?

Komu nie może być wydane prawo jazdy?

Prawo jazdy jest pragnieniem wielu młodych ludzi, ale nie tylko. Niestety nie wszyscy mogą ubiegać się o wydanie prawa jazdy. Komu nie będzie można wydać uprawnienia do kierowania pojazdami?

Badanie lekarskie

Przed przystąpieniem do egzaminu państwowego na prawo jazdy, każdy kandydat musi przejść badania lekarskie. Jeżeli w wyniku tych badań zostanie stwierdzone, że dana osoba cierpi na aktywną formę uzależnienia od alkoholu lub innego środka o podobnym działaniu – prawo jazdy nie będzie mogło być wydane.

Aby otrzymać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do posiadania prawa jazdy, należy udać się do lekarza, uprawnionego do przeprowadzania badań dla kandydatów na kierowców. Jeśli lekarz stwierdzi problemy zdrowotne, dyskwalifikujące potencjalnego kierowcę, badany nie dostanie orzeczenia i nie będzie mógł się ubiegać o prawo jazdy. Problemy, takie jak np. krótkowzroczność czy zaburzenia widzenia w nocy, nie powodują niemożliwości uzyskania prawa jazdy. W przypadku takich problemów kandydat otrzymuje zaświadczenie z odpowiednimi obostrzeniami. Takie obostrzenia to m.in.  wymóg jazdy w okularach albo tylko przy świetle dziennym.

Orzeczenie sądu

Prawo jazdy nie będzie mogło być wydane również osobie, w stosunku do której został orzeczony prawomocny wyrok sądu, zakazujący prowadzenia pojazdów mechanicznych. Prawo jazdy nie będzie mogło być wydane w zakresie obowiązywania tego zakazu.

Wobec Roberta K. został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kategorii B. Oznacza to, że takiej osobie jak Robert K, będzie można wydać prawo jazdy na inne kategorie, ale nie na kategorię B.

Zobacz: Kiedy egzaminator przerwie egzamin na prawo jazdy?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »