reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Więcej punktów karnych za niektóre wykroczenia drogowe

Więcej punktów karnych za niektóre wykroczenia drogowe

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opracowało nowy taryfikator mandatów i punktów karnych. Obowiązuje od lutego 2012 roku. Jakie zmiany czekają kierowców? Za jakie wykroczenia będą groziły większe kary?

Aktualny taryfikator został rozszerzony o punkty za wykroczenia, które najbardziej zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego oraz takie, które do tej pory wcale nie były karane punktami karnymi.

Za co więcej punktów karnych?

Od lutego surowo karane będzie rozmawianie przez telefon komórkowy podczas jazdy samochodem. Do tej pory wykroczenie to nie było wcale zagrożone punktami, a od lutego będzie to aż 5 punktów karnych.

Również za parkowanie na miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych kierowca będzie zagrożony otrzymaniem 5 punktów karnych.

5 punktami będzie zagrożone organizowanie kuligów poprzez podczepienie sanek czy nart do pojazdów mechanicznych.

Kierowca, który wjedzie na przejazd tramwajowy i spowoduje w ten sposób utrudnienie w ruchu, będzie zagrożony otrzymaniem 4 punktów karnych. Do tej pory taryfikator nie przewidywał za to żadnych punktów.

Przewożenie dziecka bez wymaganego fotelika również będzie karane surowiej. Kierowca otrzyma za to wykroczenie dwa razy więcej punktów niż do tej pory. Będzie to aż 6 punktów karnych wobec 3 otrzymywanych do tej pory.

Zobacz: W jaki sposób zmniejszyć liczbę punktów karnych w 2012 roku?

Również punkty za przewożenie osób z niezapiętymi pasami bezpieczeństwa zwiększają się w nowym taryfikatorze. Na mocy nowego taryfikatora kierowca otrzyma za to 4 punkty. Do tej pory wykroczenie to było zagrożone jednym punktem karnym.

Punkty za przewożenie za dużej liczby pasażerów będą rosły razem z ich liczbą. Jeden pasażer ponad limit to jeden punkt karny, dwóch pasażerów to dwa punkty itd.

Podwyższono również liczbę punktów za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania z 5 do 6 punktów. Za rozdzielenie kolumny pieszych, dotychczas niezagrożone punktami, będzie można otrzymać aż 5 punktów.

W nowym taryfikatorze nie będzie karane przekroczenie prędkości od 6 do 10 km/h. Karanym będzie przekroczenie prędkości o ponad 10 km/h.

Nie będzie punktów dla rowerzystów

Do ewidencji będą wpisywani tylko ci kierowcy, którzy dopuścili się naruszenia, kierując pojazdem silnikowym lub motorowerem. Tym samym wyłączono z karania punktami karnymi rowerzystów posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi.

Punktów nie otrzyma również kierowca niebędący obywatelem polskim i nieposiadający karty pobytu, chyba że dopuścił się naruszenia, które może skutkować zakazem prowadzenia pojazdów silnikowych.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Więcej punktów karnych za niektóre wykroczenia.
Więcej punktów karnych za niektóre wykroczenia.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama