| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Nowe regulacje dotyczące OC za samochód

Nowe regulacje dotyczące OC za samochód

11 lutego 2012 roku wchodzi w życie nowelizacja ubezpieczeń obowiązkowych. Będzie miała ona znaczenie dla posiadaczy samochodów – kierowca będzie lepiej chroniony podczas trwania umowy OC na samochód. Jakie zmiany przewiduje nowelizacja?

Nowe obowiązki ubezpieczycieli

Nowelizacja nakłada na ubezpieczycieli nowe obowiązki. Są to przede wszystkim obowiązki informacyjne. Na 14 dni przez zakończeniem dotychczasowej umowy ubezpieczenia, ubezpieczyciel będzie zobowiązany poinformować klienta o tym, że umowa się kończy. Dzięki takiej informacji klient będzie mógł spokojnie zdecydować czy przedłuża umowę z dotychczasowym ubezpieczycielem, czy może nie.

Powiadomienie wysyłane do klienta będzie również zawierało informację o warunkach nowego ubezpieczenia, na które, w razie chęci przedłużenia dotychczasowej umowy, może przystać klient.

Obowiązki informacyjne mają na celu uniknięcie sytuacji, w której klient będzie podwójnie ubezpieczony. Może się tak zdarzyć, jeżeli ubezpieczony zawrze umowę z nowym ubezpieczycielem, a nie wypowie starej we właściwym terminie. Uchybienie terminu wypowiedzenia będzie skutkowało automatycznym przedłużeniem starej umowy ubezpieczenia. 14 dniowy termin od otrzymania powiadomienia od ubezpieczyciela ma dać czas klientowi na zastanowienie i uniknięcie podwójnego ubezpieczenia.

Nowelizacja umożliwi również rozwiązanie jednej z dwóch umów. Jeżeli klient zagapi się i nie wypowie starej umowy, przez co będzie podwójnie ubezpieczony – będzie miał możliwość wypowiedzenia starej umowy. W takiej sytuacji ubezpieczyciel będzie mógł żądać składki tylko za ten okres, w którym ponosił odpowiedzialność.

Nowe obowiązki ubezpieczycieli będą dotyczyły umów zawartych po 11 lutego 2012. Stare umowy nie będą objęte tym obowiązkiem. Oznacza to, że jeżeli umowa kończy się klientowi 1 marca 2012 to nie dostanie 14 dni wcześniej listownej informacji, że umowa się kończy.

Zobacz: Kiedy policja może zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu?

Kary za brak OC

Od 1 stycznia 2012 roku zostały zwiększone kary za brak ważnego ubezpieczenia OC za samochód. W przypadku samochodów osobowych kara ta wynosi 3 tys. zł, a w przypadku samochodu ciężarowego kara wynosi 4.5 tyś. zł. Kara za brak ubezpieczenia OC za motocykl to 500 zł.

Kupno używanego samochodu a OC

Do tej pory kupujący samochód używany miał 30 dni aby wypowiedzieć jego dotychczasowa umowę OC. Nowelizacja zmienia to i wskazuje, że nabywca używanego samochodu będzie mógł wypowiedzieć dotychczasową umowę w każdym terminie, przy czym odbędzie się to ze skutkiem natychmiastowym.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

Prawnik, Inspektor ds. Ochrony Danych Osobowych, PM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »