| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Przez jaki okres ważne jest prawo jazdy?

Przez jaki okres ważne jest prawo jazdy?

Każde prawo jazdy od stycznia 2013 roku będzie wydawane tylko na jakiś okres czasu. Ustawodawca odszedł od dożywotnich praw jazdy. Przez jaki okres czasu ważne jest prawo jazdy na poszczególne kategorie?

15 lat

Prawo jazdy kategorii AM,  A1,  A2,  A, B1, B, B+E lub T wydaje się na okres 15 lat. Okres ten może być skrócony, jeżeli wynika to z orzeczenia psychologicznego traktującego o przeciwwskazaniach psychologicznych do kierowania pojazdami.

15 lat jest zatem ważne uprawnienie do kierowania skuterami, motorowerami i lekkimi quadami, motocyklami o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, i mocy nieprzekraczającej 11kW, trójkołowymi lub czterokołowymi samochodami osobowymi o masie własnej nieprzekraczającej 550kg oraz zespołami pojazdów o długości co najmniej 7,5m złożony z ciągnika rolniczego i przyczepy wieloosiowej innej niż lekka, motocyklami o mocy nie przekraczającej 35 kW, samochodami o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5t oraz samochodami osobowymi z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 1t.

Pierwsze prawa jazdy w życiu, uprawniające na kierowanie samochodami osobowymi, wydaje się na okres próbny. Trwa on 2 lata począwszy od dnia, w którym został wydany takiej osobie dokument prawa jazdy.

Zobacz: Kto wydaje prawo jazdy?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stefanowicz

Dyrektor Zespołu ds. Cła i Akcyzy w KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »