reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Mandat za jazdę lewym pasem

Mandat za jazdę lewym pasem

Na dwujezdniowych drogach ciągła jazda lewym pasem może skończyć się mandatem. Jaki to mandat i kiedy dokładnie można zostać nim ukaranym?

Kierujący pojazdami są zobowiązani podczas jazdy do trzymania się jak najbliżej prawej strony jezdni. Lewy pas jezdni powinien służyć kierowcom do wyprzedzania. Jednak jak można łatwo zauważyć na polskich drogach kierowcy jeżdżą lewym pasem nawet, gdy sąsiadujący z nimi pas prawy jest pusty. Takie zachowanie kierowcy może skończyć się mandatem.

Mandat

W Polsce ruch jest prawostronny, a jadąc po jezdni o dwóch pasach ruchu należy jechać pasem znajdującym się na jej prawej połowie, możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Regulację taką zawiera Prawo o ruchu drogowym.

Łamanie tego przepisu jest zagrożone mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Za takie wykroczenie można otrzymać również dwa punkty karne.

Za co mandat?

Karanie za jazdę prawym pasem może wydawać się kierowcom bezsensowne. Poza kwestiami porządkującymi ruch na drodze, jazda lewym pasem może utrudniać przejazd. Chodzi tu przede wszystkim o pojazdy uprzywilejowane. Zablokowanie przejazdu takiemu pojazdowi jest zagrożone najwyższą karą.

Zobacz: Redukcja punktów karnych 2012

Kierowcy ciężarówek

W wielu miastach, w ich obrębach, obowiązuje zakaz wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne samochody ciężarowe. Manewr taki jest bardzo długi i wymaga dużego dystansu. W praktyce powoduje to brak możliwości wyprzedzenia takich pojazdów przez inne przez długi okres czasu.

Policyjne statystyki

Zgodnie z policyjnymi statystykami zwiększa się liczba mandatów za jazdę wyłącznie lewym pasem. W 2010 roku w całej Polsce zostało popełnione 1996 takich wykroczeń, a rok później w 2011 roku wykroczeń tych było już 3144.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama