| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Jaki jest minimalny wiek aby zostać kierowcą? Nowe kategorie prawa jazdy 2013.

Jaki jest minimalny wiek aby zostać kierowcą? Nowe kategorie prawa jazdy 2013.

Wiele młodych ludzi marzy o zdaniu egzaminu na prawo jazdy i posiadaniu własnego samochodu. Prawo jazdy na samochód można uzyskać po ukończeniu 18 roku życia. Jest jednak wiele pojazdów, którymi kierować będą mogły legalnie osoby młodsze. W jakim wieku można będzie kierować różnymi pojazdami?

Minimalny wiek do kierowania pojazdem jest uregulowany w ustawie o kierujących pojazdami, której nowelizacja wejdzie w Zycie w styczniu 2013 roku.

14 lat

Kategoria AM – jest to nowa kategoria prawa jazdy, która zacznie obowiązywać od 2013 roku. Zastąpi ona kartę motorowerową, którą dotychczas wydawali dyrektorzy szkół. Kategoria AM będzie uprawniała do kierowania skuterami, motorowerami i lekkimi quadami. Egzamin będzie przeprowadzany w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego, a nie w szkołach jak do tej pory. Minimalny wiek dla kierujących takimi pojazdami będzie wynosił 14 lat.

16 lat

Minimalny wiek do prowadzenia pojazdów określonych w kategoriach A1, B1 i T wynosi 16 lat. Szesnastolatek będzie zatem mógł ubiegać się o prawo jazdy na motocykl o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, i mocy nieprzekraczającej 11kW, trójkołowy lub czterokołowy samochód osobowy o masie własnej nieprzekraczającej 550kg oraz zespół pojazdów o długości co najmniej 7,5m złożony z ciągnika rolniczego i przyczepy wieloosiowej innej niż lekka.

18 lat

Po ukończeniu pełnoletności można starać się o uprawnienia do prowadzenia większości pojazdów mechanicznych. Są to kategorie A2, B, B+E, C1, C1+E.

Kategoria A2 uprawnia do prowadzenia motocykli o mocy nie przekraczającej 35 kW.

Kategoria B to pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5t (z wyjątkiem autobusu lub motocykla), ciągnik rolniczy (z przyczepą lekką), pojazd wolnobieżny (z przyczepą lekką), rower, motorower, pojazd zaprzęgowy.

Kategoria B+E to samochód osobowy określony przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 1t. Do uzyskania powyższego uprawnienia niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kategorii B.

Kategoria C1 to pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5t i nieprzekraczającej 7,5t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny. Do uzyskania powyższych uprawnień niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kategorii B.

Kategoria C1+E to zespół pojazdów o długości co najmniej 8m złożony z samochodu ciężarowego (kategorii D1) i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 2t. Do uzyskania powyższych uprawnień niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kategorii C1.

Zobacz: Kto może prowadzić ośrodek szkolenia kierowców?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Kujda

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »