REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Lekarz, Pacjent

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowelizacja ustawy o wyrobach medycznych - kary do 5 mln zł za błąd w oznakowaniu

W Sejmie trwają prace nad ustawą o wyrobach medycznych, która ma do polskiego prawa zaimplementować unijne regulacje. Przedstawiciele sektora medycznego podkreślają jednak, że wiele propozycji wychodzi poza ramy rozporządzenia, co więcej, może mieć negatywny wpływ na rynek. Jednym z takich przepisów są wielomilionowe kary, np. za błąd formalny w oznakowaniu wyrobu, nawet tak drobny jak brak adresu producenta. – Gdyby taka kara, sięgająca 2 czy 5 mln zł, dotknęła jakiejkolwiek pracowni protetycznej, to będzie ona musiała ogłosić bankructwo, ponieważ kara wielokrotnie przewyższy jej obroty – wskazuje Katarzyna Hendzel-Subotowicz, technik dentystyczny z laboratorium Denta-Port. Takie ryzyko może oznaczać, że część takich firm, zwłaszcza mniejszych, będzie zmuszona zakończyć działalność, a wielu techników może odejść z zawodu, co ostatecznie przełoży się na wzrost cen usług.

Medycy z Ukrainy a zgoda na pracę w Polsce

Medycy z Ukrainy - Ministerstwo Zdrowia przedstawiło zasady ubiegania się o zgodę na pracę w Polsce. Jak lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny może ubiegać się o zgodę na wykonywanie zawodu w Polsce?

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy - jak i kiedy?

Czy uchodźcy z Ukrainy mają prawo skorzystać z pomocy medycznej np. lekarza rodzinnego czy w szpitalu? Trwają prace nad przygotowaniem nowych przepisów, które będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

RPP: Leczenie amantadyną COVID-19 narusza prawa pacjentów

Nie ma dowodów naukowych, które potwierdzałyby skuteczność amantadyny. Jej stosowanie w przypadku COVID-19 może opóźnić podjęcie właściwego leczenia – twierdzi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. Jego zdaniem leczenie amantadyną pacjentów chorych na COVID-19 narusza zbiorowe prawa pacjentów do leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną.

REKLAMA

Prof. Kuna: Leczę z zakażenia Omikronem 90-latków

Prof. Kuna. Leczenie z zakażenia Omikronem. Osoby 90-letnie, które były szczepione, przechodzą zakażenie Omikronem w postaci kataru.

Od stycznia 2022 r. działa pierwsza w Polsce przykliniczna poradnia leczenia migreny

W epizodycznej postaci migreny chory ma średnio jeden lub dwa napady w miesiącu, ale w postaci przewlekłej dni z bólem głowy miesiącu jest 15 i więcej. Rekordziści spośród moich pacjentów zmagali się z problemem 28-30 dni miesięcznie, a zatem praktycznie cierpieli nieustannie.

Lekarze, stomatolodzy, pielęgniarki, położne - forma opodatkowania w 2022 roku

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 18 stycznia 2022 r. udzieliło wyjaśnień odnośnie wyboru formy opodatkowania przez lekarzy, pielęgniarki, położne, lekarzy stomatologów, techników dentystycznych, felczerów, którzy w 2021 r. opodatkowani byli w formie karty podatkowej, a w 2022 r. utracili prawo do tej formy opodatkowania z mocy prawa.

Gdzie znaleźć pomoc medyczną podczas ferii zimowych?

W ferie zimowe może dojść do niespodziewanego wypadku czy choroby. Jak i gdzie skorzystać z pomocy medycznej w sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia?

REKLAMA

Zniesienie stażu podyplomowego lekarzy

Zniesienie stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów to złe rozwiązanie - uważa samorząd lekarski.

Podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek 2022

Podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek 2022 - minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował po posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, że osiągnięto porozumienie. Od kiedy i o ile wzrosną wynagrodzenia medyków?

Koordynator w poradni POZ - jakie wsparcie dla pacjentów?

Koordynator ma wesprzeć pacjentów w procesie leczenia. Od 1 października 2021 roku taka osobę powinny wyznaczyć poradnie POZ.

Cyfrowa medycyna - sprzymierzeniec nowoczesnej opieki medycznej

Cyfrowa medycyna. W ciągu zaledwie półtora roku, z powodu globalnego kryzysu Covid-19, doszło do niebywałego postępu transformacji cyfrowej. Proces digitalizacji w największym stopniu objął opiekę medyczną. Na przestrzeni zaledwie kilkunastu miesięcy, wprowadzono dużą część rozwiązań systemowych, o jakich eksperci dyskutowali do tej pory od przynajmniej dekady. Mowa tu o wdrożeniu e-recepty, e-skierowania, czy od 1 lipca br., obowiązkowej integracji Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM) z systemem centralnym.

Obowiązkowe szczepienie dziecka - lekarz zgłosi odmowę i powód

Obowiązkowe szczepienie dziecka - co się zmieni? Lekarz będzie miał obowiązek poinformowania, kto i dlaczego odmówił szczepienia dziecka.

Podwyżka dla lekarzy stażystów od 1 lipca 2021 r.

Podwyżka dla lekarzy stażystów od 1 lipca 2021 r. O ile wzrosną wynagrodzenia młodych lekarzy?

Zniesienie limitów przyjęć do specjalistów 2021

Zniesienie limitów przyjęć do specjalistów - od kiedy? Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia zapowiedzianego w Polskim Ładzie.

Fundusz kompensacyjny - co z projektem ustawy?

Co z ustawą, która wprowadza fundusz kompensacyjny? Kiedy projekt trafi do Sejmu? Kto będzie mógł uzyskać rekompensatę?

Świadczenie kompensacyjne dla pacjentów – projekt ustawy

Świadczenia kompensacyjne dla pacjentów, u których wystąpiły działania niepożądane po szczepieniu zakłada projekt przygotowany przez resort zdrowia.

Szczepienie w domu pacjenta

Szczepienie w domu dotyczy pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. Narodowy Fundusz Zdrowia zorganizował w tym celu 117 dodatkowych punktów. Jak zarejestrować się na szczepienie w domu?

Uzyskiwanie ekstraktów z konopi włóknistych - czy legalne?

Uzyskiwanie ekstraktów z konopi włóknistych było przedmiotem interpelacji poselskiej skierowanej do Ministra Zdrowia. Jakie przepisy regulują przetwórstwo konopi włóknistych w Polsce? Co ze stosowaniem leków przez pacjentów?

Zalecenia dotyczące leczenia w domu osób z COVID-19

Zalecenia dotyczące leczenia w domu osób z COVID-19 zostały opublikowane na stronach rządowych. Eksperci wskazują w nich jakie leki stosować i kiedy kierować pacjenta do szpitala.

Szczepienia - opublikowano mapę punktów w całym kraju

Mapa punktów szczepień przeciw COVID-19 w całym kraju została opublikowana na stronach rządowych. Gdzie można znaleźć pełną listę z podziałem na województwa? Na jakie etapy podzielono proces szczepień?

Jakie zachęty dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19?

Jakie zachęty dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 zapowiada Ministerstwo Zdrowia? Czy szczepionka na COVID-19 będzie darmowa? O szczegółach mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Klauzula dobrego samarytanina w czasie COVID-19 to za mało?

Tak zwana klauzula dobrego samarytanina jest potrzebna ale w praktyce jej realizacja będzie trudna do zastosowania – powiedziała PAP mec. Jolanta Budzowska, specjalista ds. prawa medycznego.

Pulsoksymetr bezpłatnie – dla kogo?

Pulsykometry bezpłatnie trafią do pacjentów w ramach nowego programu DOM. Kto może otrzymać urządzenie? Na czym polega nowy program Ministerstwa Zdrowia?

Dodatkowe call center dla sanepidu ds. COVID-19

Szybko rosnąca liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i przebywających na kwarantannach osób to problem dla służby zdrowia, która jest już na granicy wydolności, jak i dla Głównego Inspektoratu Sanitarnego (tzw. sanepid), którego pracownicy nie są już w stanie obsłużyć tysięcy telefonów dziennie. Pomoc zaoferowało 18 firm ubezpieczeniowych, które zdecydowały się sfinansować dodatkowe call center dla GIS-u. Linia będzie dostępna 24/7, a ubezpieczyciele sfinansują pracę 100 dodatkowych konsultantów przez najbliższe pół roku. Jak podkreśla prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, to kolejna z inicjatyw branży ukierunkowanych na walkę z pandemią.

Kwarantanna - pytania i odpowiedzi

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie. Ile trwa kwarantanna? Kto jej podlega? Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania kwarantanny? Odpowiedzi na najważniejsze pytania przygotowało Ministerstwo Zdrowia.

Chory na COVID-19 w domu - jak chronić domowników przed zakażeniem

Znakomita większość pacjentów zakażonych nowym koronawirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19, choruje w domu, a to może oznaczać kontakt ze zdrowymi domownikami. Tymczasem najważniejszą zasadą przebywania pod jednym dachem z osobą zakażoną jest jej skuteczne odizolowanie od innych domowników, ale zwykle w polskich realiach nie jest to możliwe. Jakich zasad przestrzegać, gdy chory nie ma osobnego pokoju z łazienką? Jak nie zarazić się koronawirusem od domownika?

Nowa wersja strategii walki z COVID-19 - co zakłada?

Nowa wersja strategii walki z COVID-19 została opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia. Jak wyjaśniono, jest ona odpowiedzią na zmianę charakteru epidemii. Jakie założenia znalazły się w dokumencie? Co oznaczają dla pacjentów?

Dodatki dla służby zdrowia - ustawa uchwalona przez Sejm

Sejm uchwalił nowelizację tzw. ustawy covidowej w sprawie dodatków dla służby zdrowia. Projekt ustawy złożyli posłowie PiS. Celem zmian - jak wskazano w uzasadnieniu - jest "konwalidacja błędu", który miał miejsce podczas rozpatrywania senackich poprawek.

Test na koronawirusa - kiedy dostaniesz skierowanie, jak się przygotować?

Gdy zaobserwowałeś u siebie objawy charakterystyczne dla COVID-19 lekarz może wystawić ci skierowanie na wykonanie testu. Żeby jego wynik był wiarygodny, trzeba się do niego przygotować: na przykład nie można na trzy godziny przed testem żuć gumy. Dowiedz się, co jeszcze trzeba zrobić, by zapewnić wiarygodny wyniki.

COVID-19 - od czego zależy przebieg choroby?

"Zdrowy styl życia ma duże znaczenie dla przebiegu COVID-19 i szybkości regeneracji u pacjentów, którzy przebyli infekcję" - uważa dr Michał Chudzik z I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prowadzone przez niego, unikatowe w skali światowej badania ozdrowieńców objęły do tej pory 250 osób - w związku z dynamicznym rozwojem pandemii co miesiąc dołącza do nich kolejnych 40-50 pacjentów. Prawie wszyscy ozdrowieńcy z ciężkim przebiegiem COVID-19 tuż przed zakażeniem mieli okres wytężonej pracy, ze stresami i bez odpowiedniego odpoczynku – zaobserwował dr Chudzik.

Rozporządzenie dotyczące opieki nad pacjentem z SARS-CoV-2

Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski od 9 października 2020 r. obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące standardu opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. Standard obejmuje zadania podejmowane w związku ze skierowaniem pacjenta do izolacji lub izolacji w warunkach domowych albo do leczenia w szpitalu, a także ze zlecaniem badań diagnostycznych.

Szczepienie na grypę - czy obowiązkowa jest wcześniejsza wizyta lekarska?

Czy przed szczepieniem na grypę obowiązkowe jest odbycie konsultacji lekarskiej? Jest to ważna kwestia dla wielu osób w związku z ograniczeniami w dostępie do jednostek służby zdrowia.

Kwarantanna i izolacja - nowe przepisy wchodzą w życie 2 września 2020 r.

2 września 2020 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące kwarantanny i izolacji. Regulacje zakładają m.in. skrócenie czasu kwarantanny do 10 z 14 dni oraz powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta.

Skrócenie czasu kwarantanny do 10 dni - projekt MZ

Nowelizacja przepisów, nad którą pracuje Ministerstwo Zdrowia, przewiduje skrócenie czasu kwarantanny z 14 do 10 dni. Zmiany rozporządzenia dotyczą również zasad zwalniania z izolacji.

MZ: Test na COVID-19 nie może być warunkiem udziału w porodzie rodzinnym

Ministerstwo Zdrowia informuje, iż aktualne zalecenia nie przewidują wymogu okazywania testu w kierunku COVID-19 przez osoby towarzyszące przy porodzie. Na fakt uzależniania udziału w porodzie osoby bliskiej od posiadania aktualnego wyniku testu na koronawirusa zwracał uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich.

Karta EKUZ – jak złożyć wniosek online?

Czy wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć online? Jak długo czeka się na odbiór dokumentu?

Zgodę na poród rodzinny może wydać dyrektor szpitala z ordynatorem

Ostateczną decyzję o obecności osoby towarzyszącej przy porodzie może podjąć dyrektor szpitala w porozumieniu z ordynatorem oddziału położniczo-ginekologicznego, mając na uwadze lokalne względy organizacyjne, pozwalające na izolację rodzących i osób im towarzyszących od innych. Ministerstwo Zdrowia informuje też, iż są już gotowe wytyczne w sprawie obecności rodziców przy łóżkach dzieci w szpitalach. Na tej podstawie dyrektorzy szpitali mogą podejmować decyzje.

Pacjent w kryzysie psychicznym u stomatologa a znieczulenie

Część pacjentów doświadczających kryzysu psychicznego jest odsyłanych przez lekarzy dentystów do lekarza psychiatry po zaświadczenie o możliwości zastosowania w ich przypadku znieczulenia. Czy takie działanie jest uzasadnione?

"Sprawdź czy masz objawy COVID-19" - nowa aplikacja MZ

Wirtualne narzędzie, które uruchomiło Ministerstwo Zdrowia pozwala ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem. "Sprawdź czy masz objawy COVID-19" ma charakter informacyjny, nie jest to diagnoza lekarska.

Pomoc psychologiczna w czasie epidemii koronawirusa

Pomoc psychologiczna jest szczególnie potrzebna w trudnym czasie kwarantanny. Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował serię internetowych podcastów.

NFZ: znacznik kwarantanny z powodu koronawirusa w eWUŚ uruchomiony

W systemie eWUŚ, potwierdzającym prawo do świadczeń medycznych, pojawia się już informacja o kwarantannie danej osoby i terminie jej zakończenia. Znacznik został uruchomiony – poinformował prezes NFZ Adam Niedzielski.

Koronawirus a sanatorium - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

NFZ przygotował odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z wpływem wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego na funkcjonowanie sanatoriów. Bezpłatna infolinia NFZ jest dostępna przez całą dobę.

Udzielanie informacji o pacjentach szpitala w czasie koronawirusa

Obecnie z powodu panującej epidemii wirusa SAR-CoV-2 czyli tzw. koronawirusa, kierownicy podmiotów leczniczych, w tym w szczególności szpitali, na mocy art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi i art. 46 ust. 1 ustawy mają obowiązek podejmować wszelkie działania, prowadzące do zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych. Jedną z takich form, powszechnie stosowaną, jest zakaz odwiedzin pacjentów na oddziałach szpitalnych oraz zakaz udzielania informacji o stanie zdrowia bliskim pacjenta na oddziale szpitalnym. W tej sytuacji, szpitale są zobowiązane do wypracowania odpowiednich rozwiązań, tak, by osoby bliskie, mogły taką informację uzyskać.

Koronawirus - w jakich placówkach świadczenia zdrowotne i transport sanitarny?

NFZ opublikował listę placówek, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu koronawirusa. Gdzie można uzyskać pomoc w danym regionie?

Kwarantanna – definicja, zasady

Przepisy prawa definiują czym jest kwarantanna i kto musi zostać nią objęty. Czas trwania kwarantanny zależy od konkretnej choroby.

Informowanie o koronawirusie nie może naruszać praw pacjenta

Informowanie o koronawirusa nie może naruszać praw pacjenta, ingerować w jego życie prywatne, a zwłaszcza umożliwiać jego identyfikację - oświadczył w czwartek Rzecznik Praw Pacjenta. Zaapelował o zachowanie delikatności i poszanowanie praw pacjenta.

Koronawirus: Zwolnienia lekarskie przez telefon

Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziała rozporządzenie umożliwiające wystawianie zwolnień lekarskich przez telefon. Ma to związek z epidemią koronawirusa.

Rozszerzone uprawnienia Ministra Zdrowia w związku z koronawirusem - komentarz ekspercki

Specustawa dotycząca koronawirusa, wprowadza szereg przepisów, w szczególności rozszerzających dotychczasowe uprawnienia Ministra Zdrowia czy Inspekcji Sanitarnej. "Nie bez przyczyny specustawa została także nazwana antyspekulacyjną" - mówi dr Joanna Uchańska, partner kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Stosowanie ustawy o chorobach zakaźnych możliwe w przypadku koronawirusa

Wydane przez Ministra Zdrowia rozporządzenie umożliwia stosowanie ustawy o chorobach zakaźnych w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2. Ustawa określa m.in. tryb podejmowania działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia.

REKLAMA