REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawni, Rzecznik Praw Obywatelskich

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Usługi e-zdrowia dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów

Jak korzystać z usług e-zdrowia? Co daje Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i aplikacja mojeIKP? Jak pomóc bliskiej osobie?

RPO o skargach na tzw. zerowy PIT dla pracujących seniorów

Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizuje problemy dotyczące konstrukcji nowego zwolnienia podatkowego dla pracujących seniorów (tzw. zerowy PIT).

Świadczenie pielęgnacyjne nie dla każdego – RPO interweniuje

Czy opiekunowie osób z niepełnosprawnościami będą mieli prawo do świadczenia pielęgnacyjnego w pełnej wysokości, nawet jeżeli pobierają emeryturę czy rentę? Co z opiekunami, którzy są uprawnieni do świadczeń emerytalno-rentowych ale dysponują innym niż EWK symbolem świadczenia?

„Powrót do zdrowia – powrót do pracy” po kryzysie psychicznym

Doświadczyłeś kryzysu psychicznego i nie możesz wrócić do dotychczasowej pracy? Praca, którą wykonywałeś jest dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem i zastanawiasz się jakie zawody możesz obecnie wykonywać? Zgłoś się do nas! Pomożemy Ci się przekwalifikować i znaleźć nowe zatrudnienie.

REKLAMA

RPO pyta NSA o zasady zwolnień podatkowych darowizn od najbliższych

Obywatele nie wiedzą, czy chcąc skorzystać ze zwolnienia podatkowego przy darowiźnie pieniężnej od osób najbliższych, mają udokumentować ją wyłącznie przelewem, czy też możliwa jest wypłata środków gotówką, a następnie wpłata ich na własny rachunek. Wobec rozbieżności w orzecznictwie i dla urzeczywistnienia konstytucyjnej zasady zaufania obywateli do państwa i prawa, Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł pytanie prawne do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

MS pracuje nad uregulowaniem usług tzw. kancelarii odszkodowawczych

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowuje projekt ustawy, który wprowadza m.in. rozwiązania mające zapobiegać przetrzymywaniu przez kancelarie odszkodowawcze pieniędzy należnych. Tak wynika z odpowiedzi udzielonej Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

Co z odszkodowaniem i zadośćuczynieniem za niewątpliwie niesłuszny zarzut lub oskarżenie?

Sejm nie będzie pracował nad senackim projektem w sprawie odszkodowania i zadośćuczynienia za niewątpliwie niesłuszny zarzut lub oskarżenie. Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Marszałek Sejmu Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

ZUS w Dzierżoniowie – rozwiązania na miarę XXII wieku

Nowoczesny, rozbudowany, w pełni przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami taki jest budynek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Dzierżoniowie. Po kilkunastomiesięcznej przerwie ZUS wraca do swojej stałej siedziby przy ulicy Andresa 6A. Oficjalne otwarcie już w najbliższy poniedziałek 28 listopada.

REKLAMA

Czy będą zmiany w przyznawania świadczeń opiekuńczych?

Ewentualne zmiany przyznawania świadczeń opiekuńczych będą możliwe po zreformowaniu systemu orzecznictwa o niepełnosprawności – odpowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na zapytania skierowane do resortu przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Więcej skarg od niepełnosprawnych. Największy problem to przestrzeganie godzin pracy

Od początku roku do stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawców trafiło ponad 50 skarg od osób niepełnosprawnych. Dotyczyły one w większości braku przestrzegania przepisów prawa pracy, które dają osobom niepełnosprawnym pewne przywileje np. krótszy czas pracy czy dostosowanie stanowiska pracy.

Przyznawanie świadczeń pielęgnacyjnych - uchwała NSA

Warunkiem przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osobom innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki jest legitymowanie się przez najbliższych tej osoby orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności – uznało 14 listopada 2022 r. siedmiu sędziów NSA

Świadczenie pielęgnacyjne - NSA rozstrzygnie pytanie prawne RPO

14 listopada Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnie pytanie prawne Rzecznika Praw Obywatelskich o rozbieżności w orzecznictwie dotyczące przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych dla osób innych niż: matka, ojciec, opiekun faktyczny dziecka, osoba ze spokrewnionej rodziny zastępczej.

RPO: Część opiekunów osób z niepełnosprawnościami bez wsparcia państwa

Część opiekunów członków rodzin z niepełnosprawnościami nie ma możliwości uzyskania comiesięcznego wyrównania świadczenia emerytalno-rentowego do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich nie da się tego pogodzić z zasadą sprawiedliwości.

Nadpłata małżonków w PIT zajęta na poczet długu jednego z nich. Interwencja RPO

Fiskus prowadzi egzekucję z wierzytelności będącej nadpłatą podatku dochodowego od osób fizycznych nawet wtedy, gdy dochodzona należność dotyczy tylko jednego ze współmałżonków. Według skarżących państwo nie powinno zastawiać pułapek na podatników, którzy mają prawo oczekiwać, że nie będzie się rozszerzająco traktować instytucji solidarnej wierzytelności z tytułu nadpłaty podatku

Problem zbyt niskich rekompensat dla świadków za utracony zarobek

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi dotyczące zbyt niskiej rekompensaty za utracony zarobek dla świadków wzywanych przez sąd lub prokuraturę.

RPO: jest bardzo dużo problemów społecznych związanych z podrożeniem kosztów życia

"Bardzo dużo ludzi zwraca się do nas w poczuciu bezradności tego, że nie mogą żyć na takim poziomie, na jakim żyli wcześniej" – powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej Rzecznik Praw Obywatelskich, który w Szczecinie otworzył punkt przyjęć interesantów. Będzie on czynny w każdy pierwszy czwartek miesiąca.

ZUS liderem dostępności

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, odebrała z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy wyróżnienie dla ZUS jako instytucji konsekwentnie prowadzącej politykę dostępności architektonicznej.

Tylko 1/3 spadku po żonie dla wdowca. SN uwzględnił skargę nadzwyczajną RPO

Sąd niezgodnie z przepisami zasądził wdowcowi jedynie 1/3 spadku po żonie. Pozostałym spadkobiercom przyznał łącznie 2/3 spadku, choć mógł tylko połowę.

RPO o zakazie wprowadzania psów na cmentarze w Gdańsku

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich zakaz wprowadzania psów na cmentarze w Gdańsku uchwalono niezgodnie z przepisami.

Zasiłek pielęgnacyjny w 2023 roku

Co warto wiedzieć o zasiłku pielęgnacyjnym w 2023 roku? Ile wynosi świadczenie i kto może je uzyskać?

Dodatkowy sprzęt elektroniczny w celi z opłatą od 2023 r. Uwagi RPO

Od 1 stycznia 2023 r. każdy skazany przebywający w celi mieszkalnej, w której jest dodatkowy sprzęt elektroniczny lub elektryczny będzie zobowiązany do zryczałtowanej miesięcznej opłaty, nawet jeśli to własność jednego z osadzonych. Chodzi o telewizor, radio, czajnik elektryczny i wieżę stereo. W opinii RPO nie jest to założenie w pełni słuszne.

PIP - zatrudnianie niepełnosprawnych nagrodzone

Na Zamku Królewskim w Warszawie 6 października 2022 roku odbyła się uroczysta gala podsumowująca XVII edycję konkursu dla pracodawców, instytucji i osób wspierających zatrudnianie niepełnosprawnych – Lodołamacze. Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko wręczyła nagrody okolicznościowe laureatom w kategorii Zakład Pracy Chronionej.

Aktywizacja wykluczonych społecznie w 2023 r.

Co to jest zatrudnienie socjalne? Jakie funkcjonują podmioty ekonomii społecznej? Jak można pomóc osobom wykluczonym społecznie, szczególnie na rynku pracy? Czy jest: „Programu na rzecz zatrudnienia socjalnego na lata 2022-2025. Edycja 2023"?

System opieki nad dziećmi w instytucjonalnej pieczy zastępczej wymaga zmian. Uwagi RPO

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nie uwzględnia postulatów Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie we wszystkich placówkach instytucjonalnej pieczy zastępczej zostały zmniejszone dopuszczalne limity liczby dzieci. Rzecznik Praw Obywatelskich przekazuje postulaty zmian w prawie komisji senackiej, która teraz pracuje nad uchwaloną przez Sejm ustawą.

Przyczyny opóźnień w dofinansowaniu przez ZUS pobytu w żłobku

Opóźnienia wynikają z konieczności prowadzenia postępowań wyjaśniających w sprawach, gdy nie jest możliwe wydanie rozstrzygnięcia w ramach automatycznej obsługi na podstawie danych wskazanych we wniosku przez klienta. Tak wynika z odpowiedzi udzielonej Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

Wszystkie gospodarstwa domowe z gwarantowaną ceną prądu [Tarcza Solidarnościowa]

Tarcza Solidarnościowa. Wszystkie gospodarstwa domowe bez wyjątku będą miały gwarantowaną cenę energii do poziomu 2 tys. kWh rocznie. To w porównaniu do tego, co oferują firmy energetyczne, oszczędności nawet na poziomie 150 zł miesięcznie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Kiedy najem krótkoterminowy zostanie uregulowany? Interwencja RPO

Nadal nie jest rozwiązany problem kontroli nad krótkoterminowym wynajmem lokali na cele turystyki w budynkach mieszkalnych oraz braku narzędzi do zwalczania negatywnych zjawisk, jakich doznają stali mieszkańcy - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich i kieruje wystąpienie do Ministra Sportu i Turystyki. Dlaczego akurat do tego Resortu?

Czy trudno uzyskać orzeczenie dla niepełnosprawnego uchodźcy z Ukrainy?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie otrzymało jak dotąd informacji od obywateli Ukrainy lub zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności o trudnościach związanych z uzyskaniem orzeczeń potwierdzających niepełnosprawność - przekazał resort.

ZUS dla osób z niepełnosprawnościami

Niepełnosprawność często kojarzona jest z niezdolnością do pracy. Dlatego osoby z niepełnosprawnością mogą czuć się pomijane lub wykluczone z życia społecznego. W rzeczywistości jednak mogą być aktywne zawodowo i swobodnie funkcjonować w codziennym życiu. I właśnie dla tych osób ZUS organizuje we wrześniu Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Zainteresowani będą mogli skorzystać z porad ekspertów ZUS oraz skonsultować się ze specjalistami instytucji partnerskich.

Czy ma miejsce dyskryminacja bezrobotnych związkowców?

Dnia 18 sierpnia 2022 r. na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelski (RPO) ukazała się informacja o wystąpieniu RPO do Głównego Inspektora Pracy (GIP). Chodzi o prawa członków związków zawodowych. Zdaniem RPO związkowcy powinni mieć zapewnioną ochronę ciągłości członkostwa w związku zawodowym w okresie między rozwiązaniem stosunku pracy a formalnym uzyskaniem statusu osoby bezrobotnej.

Praca dla niepełnosprawnych - jakie projekty?

Jednym z głównych funduszy UE jest Europejski Fundusz Społeczny (EFS). W ramach niego kraje członkowskie UE otrzymują wsparcie finansowe na rozwój społeczno-gospodarczy. Właśnie m.in. z EFS przeznaczono 170 mln zł na Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Program ma na celu na aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby. Kto może skorzystać z projektu i co może zyskać?

Dodatkowy urlop dla niepełnosprawnych pracowników szkoły

Jednym ze świadczeń przysługujących niepełnosprawnym pracownikom szkoły jest dodatkowy urlop wypoczynkowy. Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Opieka naprzemienna - MS planuje doprecyzowanie przepisów

Czy opieka naprzemienna zostanie zdefiniowana? O planowanych zmianach przepisów poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dodatek węglowy – RPO pyta o paliwa ekologiczne

Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina, iż dodatku węglowego nie otrzymują obywatele używający paliw ekologicznych np. gazu, energii elektrycznej czy pompy ciepła. Biuro RPO zwróciło się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o stanowisko w tej sprawie.

Wracają badania na komisjach orzekających o niepełnosprawności – dokumenty już nie wystarczą

Minister Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiła 13 maja 2022 r. projekt rozporządzenia dotyczący nowych zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności. Trwają prace nad aktem, ponieważ za jakiś czas mają wrócić badania na komisjach orzekających o niepełnosprawności – dokumenty już nie wystarczą.

Reforma prawa karnego - zastrzeżenia RPO

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich znaczna część przepisów reformujących prawo karne budzi poważne zastrzeżenia.

Zespół ds. asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami

Pierwsze posiedzenie Zespołu ds. asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, powołanego przez szefa Kancelarii Prezydenta RP, odbyło się w środę. Zespół zajmie się przygotowaniem rozwiązań legislacyjnych dla inicjatywy ustawodawczej prezydenta Andrzeja Dudy, dotyczącej tej grupy obywateli.

Obowiązkowe nagrywanie przesłuchań? MS odpowiada RPO

Wprowadzenie obowiązkowego nagrywania każdego przesłuchania podczas śledztw, przy założeniu, że zapisy te będą odtwarzane później na rozprawach, prowadziłoby do przedłużania spraw - oceniło Ministerstwo Sprawiedliwości informując RPO, że nie planuje prac w tej kwestii.

Skargi nadzwyczajne RPO dotyczące kredytów frankowych oddalone

Sąd Najwyższy oddalił skargi nadzwyczajne Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące kredytów frankowych. Sądy uwzględniły konsumencki status strony powodowej i weryfikowały umowy kredytu pod kątem obecności w nich klauzul abuzywnych.

„Podatek Belki”. RPO pisze do Minister Finansów.

Obywatele są zaniepokojeni szybkim wzrostem cen towarów i usług. W tym kontekście pytają o zasadność dalszego opodatkowania zysków kapitałowych, znanego jako ”podatek Belki”. Jest on dużym obciążeniem fiskalnym dla gospodarstw domowych - nie tylko wobec dwucyfrowej inflacji, ale i niskiego oprocentowania lokat oraz w dobie kryzysu po pandemii, a także wojny w Ukrainie.

Będzie nie tylko rejestr ciąż ale i rejestr wkładek antykoncepcyjnych - RPO oczekuje wyjaśnień

Rejestr ciąż i wkładek antykoncepcyjnych w Polsce wejdzie w życie jeszcze w 2022 roku. Rzecznik Praw Obywatelskich ma jednak poważne wątpliwości m.in. co ich konstytucyjności.

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych w Polsce na niskim poziomie - potrzebne zmiany

Wskaźnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych wynosi 32 proc. i jest to bardzo słaby wynik jak na Europę - wskazał we wtorek pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Jak dodał, bierność osób niepełnosprawnych na rynku pracy wynika m.in. z "pułapki świadczeniowej".

Co koniecznie trzeba zmienić w Ordynacji podatkowej zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich?

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka następujące kwestie wymagają zmian w Ordynacji podatkowej: zawieszanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego obywateli z uwagi na wszczęcie postępowania karnego skarbowego, niemożliwość wydania nowej decyzji z uwagi na upływ terminu przedawnienia w ramach rozstrzygnięć podatkowych, ograniczony dostęp RPO do akt z tajemnicą skarbową. 20 czerwca 2022 r. RPO wystosował w tej sprawie wystąpienie do Ministra Finansów - Magdaleny Rzeczkowskiej. W ramach prac nad nowelizacją Ordynacji podatkowej przewidywane jest rozwiązanie sprawy instrumentalnego wszczynania postępowań karnych skarbowych i ograniczonego dostępu RPO do akt stanowiących tajemnicę skarbową – odpowiedziała 18 lipca 2022 r. minister finansów. Postępowania wszczęte w bliskim terminie przedawnienia zobowiązania stanowią znikomy odsetek ogółu postępowań przygotowawczych - wskazała minister.

Raport RPO o sytuacji cudzoziemców

20 czerwca w Światowy Dzień Uchodźcy Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zaprezentował raport o sytuacji cudzoziemców w ośrodkach strzeżonych w dobie kryzysu na granicy Polski i Białorusi. Zdaniem RPO umieszczenie w ośrodku strzeżonym powinno być ostatecznością.

Praca daje osobie z niepełnosprawnością niezależność

Chcemy wypracować nowe instrumenty, wspierające osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy, bo praca jest tym, co w pierwszym rzędzie daje osobie niepełnosprawnej niezależność - mówi wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

Zasiłek a dodatek pielęgnacyjny - będą nowe rozwiązania

Trwają prace nad uruchomieniem usługi elektronicznej weryfikacji przez gminy czy dana osoba ubiegająca się lub otrzymująca zasiłek pielęgnacyjny pobiera jednocześnie dodatek pielęgnacyjny. Takiej informacji Rzecznikowi Praw Obywatelskich udzieliło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w odpowiedzi na sygnalizowane problemy dotyczące kolizji uprawnień do tych świadczeń.

Rehabilitacja 25 plus - ruszył nabór wniosków

Rehabilitacja 25 plus to dofinansowanie przeznaczone dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami, które w roku 2016 lub później zakończyły uczęszczanie do placówek pobytu dziennego. Jakie są warunki jego uzyskania, a także kto i od kiedy może składać wnioski?

Prawa pracowników firm objętych sankcjami

Umieszczenie firmy wspierającej agresję Rosji na Ukrainę na liście sankcyjnej MSWiA oznacza dla jej pracowników w Polsce natychmiastowe odebranie źródła utrzymania. Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do ministerstwa rodziny wyjaśnia, że przepisy powinny przewidywać ochronę ich praw.

Paszportowe problemy. MSWiA odpowiada RPO

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odniosło się do sygnalizowanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich trudności w uzyskaniu paszportów. Jakie rozwiązania zastosowały urzędy? Co z uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych?

Zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w 2022 r.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że w 2022 r. przeznaczono 37 mld zł na wsparcie osób z niepełnosprawnością. Jednym z działań kierowanych do osób niepełnosprawnych jest zwiększenie zatrudnienia.

REKLAMA