REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odszkodowanie, Umowa o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odszkodowanie od operatora telekomunikacyjnego za niezawarcie umowy

Świadczenie usług telekomunikacyjnych w ramach tzw. usługi powszechnej, oznacza iż przedsiębiorca wyznaczony ma obowiązek zawarcia umowy na każde żądanie użytkownika, który spełnia określone kryteria. Jeżeli pomimo tego, operator tego nie uczyni, wtedy też będzie musiał zapłacić odszkodowanie.

Czy wydatki na bilety miesięczne PKP mogą być kosztem w zeznaniu rocznym

Dojeżdżam do pracy poza miejscem swojego zamieszkania. Mam imienny bilet miesięczny PKP. Zbieram te bilety, ponieważ powiedziano mi w zakładzie pracy, że będę mogła je rozliczyć w zeznaniu rocznym. Czy w zeznaniu rocznym w kosztach uzyskania przychodu będę mogła wpisać sumę kwot z zakupionych imiennych biletów w całości? Jeżeli tak, to czy bilet miesięczny wystawiony z datą od 10 grudnia 2009 r. do 9 stycznia 2010 r. będę mogła ująć w całości w zeznaniu rocznym za 2009 r. ?

Z jaką datą wyrejestrować z ubezpieczeń pracownika, któremu pismo o rozwiązaniu umowy o pracę wysłano pocztą

Wysłałem pracownikowi listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru pismo o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia. Pismo odebrała żona zwolnionego pracownika. Z jakim dniem dochodzi do rozwiązania tego stosunku pracy i z jakim dniem powinienem go wyrejestrować z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego?

Za nieuczciwe reklamy można żądać odszkodowania

Nieuczciwe reklamy mogą spowodować, że przedsiębiorca będzie musiał zapłacić kupującemu odszkodowanie. Sprawdź co może, a czego prawo zabrania reklamodawcy.

REKLAMA

Będzie łatwiej o odszkodowanie od Skarbu Państwa

Sejm szykuje nowelizację przepisów, dzięki którym łatwiej będzie dochodzić odszkodowania od Skarbu Państwa za niezgodne z prawem działania sądów.

Usługi telekomunikacyjne można reklamować u przedsiębiorcy

Abonenci niezadowoleni z usług świadczonych przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych mogą skorzystać z trybu reklamacyjnego. W takim wypadku przedsiębiorca ma obowiązek rozpatrzyć nasza skargę.

Różnice między umową pracowniczą a kontraktem menedżerskim

Jedną z form zatrudnienia jest kontrakt menedżerski. Nie jest on jednak regulowany przepisami prawa pracy.

Zimowe wypadki na nieodśnieżonych nieruchomościach

Każdy poszkodowany na skutek upadku na nieodśnieżonej lub oblodzonej powierzchni może żądać odszkodowania i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Przeciwko komu wystąpić z roszczeniem o zapłatę? Czy i kiedy przedawnia się roszczenie poszkodowanego upadkiem?

REKLAMA

Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy

Obowiązkiem pracodawcy jest wydanie pracownikowi świadectwa pracy niezwłocznie po zakończeniu stosunku pracy. Co się dzieje w sytuacji, kiedy pracodawca tego nie zrobi?

Kiedy rozpoczyna się stosunek pracy

Zatrudnienie nie powstaje samoistnie. Aby powstał stosunek pracy, konieczna jest wola zatrudnienia po stronie pracodawcy i chęć podjęcia pracy przez pracownika.

Gdy wyrządzimy szkodę na stoku?

Miłośnicy białego szaleństwa często zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na stoku. Nagminne łamanie obowiązujących reguł w postaci chociażby zbaczania z wyznaczonych tras, nieumiejętność właściwej oceny swoich umiejętności czy brawura, to tylko niektóre z przyczyn poważnych wypadków.

Mienie zabużańskie

Mienie zabużańskie dotyczy nieruchomości pozostawianych poza obecnymi granicami Polski przez ludność repatriowaną w latach 1944-1952.

Wywłaszczenie na podstawie specustawy o Euro 2012

W dniu 18 kwietnia 2007 r. przyznano Polsce i Ukrainie prawo organizacji mistrzostw UEFA Euro 2012. Spowodowało to potrzebę przygotowania polskiego ustawodawstwa do szybszej realizacji inwestycji dotyczących infrastruktury niezbędnej do celów przygotowania turnieju.

Odszkodowanie uzyskane w wyniku porozumienia lub ugody stron

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał indywidualną interpretację podatkową dotyczącą opodatkowania otrzymanego odszkodowania. Istotą interpretacji było rozstrzygnięcie zagadnienia, czy podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu otrzymanego odszkodowania, uzyskanego w wyniku porozumienia między stronami.

Gdy pełnomocnik działa bez umocowania

Zawarcie umowy z osobą, która podaje się za pełnomocnika, a faktycznie nim nie jest, nie oznacza że umowa jest nieważna. Podmiot na rzecz którego działał rzekomy pełnomocnik może ją potwierdzić.

Odprawa przy zwolnieniach grupowych

Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników ma obowiązek wypłacić odprawę, jeżeli rozwiązuje z którymkolwiek z nich umowę z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. Nie ma znaczenia, czy zwolnienie odbywa się w trybie indywidualnym czy grupowym.

Zwolnienie lekarskie a zwolnienia w zakładzie pracy

W zakładzie, w którym pracuję, trwają zwolnienia. Jestem drugi miesiąc na zwolnieniu lekarskim. Czy w tej sytuacji pracodawca może mnie zwolnić?

Ustawa antykryzysowa a ochrona stosunku pracy

Przedsiębiorca starający się o pomoc państwa nie może spełniać przesłanek do ogłoszenia upadłości. Jednak gdy mimo otrzymanej i już wykorzystanej pomocy nadal nie odzyska w późniejszym okresie płynności finansowej, ma prawo ogłosić upadłość.

Czy można dochodzić od sprzedawcy odszkodowania

Zakupiony przeze mnie system grzewczy szybko się popsuł. W odpowiedzi sprzedawca obiecał wymienić go na nowy. W międzyczasie jednak z powodu braku ogrzewania poniosłem straty materialne. Przedsiębiorca powiedział, że nie zapłaci odszkodowania bo nie ma takiego obowiązku.

Kiedy trzeba rozwiązać stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę

Prawo do wcześniejszej emerytury wiąże się niekiedy z koniecznością rozwiązania stosunku pracy. W niektórych przypadkach uzyskanie prawa do emerytury jest uzależnione od formy rozwiązania stosunku pracy.

Importer także odpowiada za szkody wyrządzone przez produkt niebezpieczny

Jeżeli konsument poniesie szkodę wyrządzoną przez produkt, który okazał się niebezpieczny nie musi kierować swoich roszczeń do producenta. W przypadku towarów importowanych o wiele wygodniej będzie zwrócić się z tym do importera.

Kiedy zapłacimy odszkodowanie za nielegalny pobór energii

Sama ingerencja w przyrządy służące pomiarowi pobieranej energii elektrycznej nie uprawnia przedsiębiorstwa do wystawiania opłat za nielegalny pobór energii. Obowiązek odszkodowawczy odbiorcy powstaje jeżeli energia elektryczna została rzeczywiście pobrana.

Wypowiedzenie umowy z winy pracodawcy

Pracownik wypowiedział umowę w trybie natychmiastowym z art. 55 § 11 k.p. z winy pracodawcy. Czy należy mu się odprawa i odszkodowanie?

Coraz więcej bezrobotnych

Stopa bezrobocia w grudniu 2009 roku wzrosła do 11,9 proc. wobec 11,4 proc. w listopadzie 2009 roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Odszkodowanie uzyskane w wyniku porozumienia lub ugody stron nie podlega zwolnieniu od podatku

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał w październiku 2009 r. indywidualną interpretację podatkową dotyczącą opodatkowania otrzymanego odszkodowania. Istotą interpretacji było rozstrzygnięcie zagadnienia, czy podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu otrzymanego odszkodowania, uzyskanego w wyniku porozumienia między stronami.

Brak pouczenia

Sporządzając oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, omyłkowo nie zawarliśmy z pracownikiem pouczenia o przysługującym mu prawie do odwołania. Jak długo w takiej sytuacji trwa okres, przez który pracownik może wnieść odwołanie?

Rozwiązanie umowy o pracę

Do obowiązków pracownika zajmującego stanowisko specjalisty w dziale sprzedaży należy kontakt z klientami polegający na wystawianiu faktur i obsłudze działu reklamacji. Jednak wielokrotnie zlecaliśmy mu zawiezienie towaru do klienta. Pracownik nie kwestionował takich poleceń, lecz ostatnio stwierdził, że było to naruszenie prawa i wypowiedział nam umowę. Czy mogliśmy wydawać pracownikowi polecenia, które nie odpowiadają ani jego obowiązkom, ani jego stanowisku?

Co dalej - umowa na czas określony czy na czas nieokreślony

Jestem przełożonym 9 osób w jednym z departamentów urzędu marszałkowskiego. Z końcem stycznia trzem osobom z mojego zespołu kończą się umowy o pracę na czas określony i są to ich drugie umowy tego typu. Pracownicy ci obawiają się, że pracodawca będzie z nimi podpisywał w dalszym ciągu umowy na czas określony ze względu na to, że weszły w życie przepisy ustawy antykryzysowej, które na to pozwalają. Czy pracodawca może tak postąpić i jakie przepisy mają zastosowanie w sytuacji tych osób?

Wynagrodzenie z tytułu zawarcia umowy o pracę i umowy-zlecenia z jedną osobą

Pracownik wykonujący dla swojego pracodawcy zadania na podstawie umowy cywilnoprawnej musi liczyć się z tym, że taka umowa traktowana jest do celów ubezpieczeniowych jak umowa o pracę.

Dzień wypłaty wynagrodzenia

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony. Data końcowa tej umowy przypada na koniec miesiąca, a ostatnim dniem tego miesiąca jest niedziela. Wypłaty w naszym zakładzie pracy następują do 10. dnia każdego miesiąca. Kiedy odchodzącemu z pracy pracownikowi należy wypłacić jego uposażenie – ostatniego dnia umowy czy do 10. dnia kolejnego miesiąca?

Wypowiedzenie umowy o pracę ciężarnej przez agencję pracy tymczasowej

Czy agencja pracy tymczasowej może wypowiedzieć pracownicy w ciąży umowę o pracę zawartą na czas określony, czy też jej umowa ulega automatycznemu przedłużeniu do dnia porodu?

Jak liczyć okresy wypowiedzenia?

Sposób liczenia okresów wypowiedzeń zależy od tego, czy określone są w dniach, tygodniach czy miesiącach.

Wyrejestrowanie z ubezpieczenia

Z pracownikiem, z którym mamy również zawartą umowę-zlecenie, rozwiązaliśmy umowę o pracę. Umowa-zlecenie w dalszym ciągu trwa. W jaki sposób wyrejestrować tego pracownika? Pracownik ten nie był zgłoszony do ubezpieczeń społecznych jako zleceniobiorca. Czy od wypłaconych świadczeń (np. premii) po ustaniu zatrudnienia należy opłacić składki?

Jak dochodzić odszkodowań - samemu, czy szukać pomocy u fachowców?

Jeżeli doznaliście uszczerbku na zdrowiu np: w wyniku wypadku samochodowego? Albo ktoś z Twoich bliskich zmarł w pracy, na drodze lub z powodu jakichkolwiek zdarzeń losowych? Sytuacja materialna po stracie bliskiego pogarsza się (utrata źródła utrzymania, koszty pogrzebu, a w przypadku utraty zdrowia często bardzo wysokie koszty leczenia i rehabilitacji ). Właśnie dlatego powinieneś poświęcić trochę czasu na zastanowienie się nad drogą uzyskania odszkodowania i innych wszystkich możliwych świadczeń. Większość z nas udaje się do ubezpieczyciela zgłasza szkodę z odpowiedniej polisy i oczekuje decyzji o wypłacie odszkodowania. A następnie zaczyna się: „ płacz i zgrzytanie zębami „ że Towarzystwo nas oszukało” bo wypłaciło za mało, zaniżyło odszkodowanie, odmówiło wypłaty odszkodowania. A może w tym wszystkim był jednak nasz błąd?

Przedłużenie umowy na czas określony

Prowadzę własne przedsiębiorstwo, w którym zatrudniam ponad 30 pracowników. Z dwiema osobami zawarłem umowy na okres próbny, które wygasają z końcem października br. Zastanawiam się nad ich przedłużeniem na dalszy czas określony. Czy w związku z tym obowiązują mnie przepisy Kodeksu pracy czy nowej ustawy antykryzysowej?

Rozwiązanie umowy na czas określony

Umowy na czas określony z założenia powinny być zawierane wtedy, gdy okres zatrudnienia nie może być wskazany jako stały.

Zatrudnienie terminowe w przepisach UE

Obowiązujące w Polsce nowe przepisy dotyczące zawierania dowolnej liczby umów na czas określony (rozwiązania tzw. ustawy antykryzysowej) nie są w pełni zgodne z założeniami prawa wspólnotowego.

Spóźnione przyjęcie oferty rozwiązania stosunku pracy

Pracownik w pisemnym podaniu skierował do pracodawcy wniosek o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z końcem bieżącego roku. Po upływie 2 miesięcy od wpłynięcia tego pisma poinformowaliśmy pracownika, że zgadzamy się na zaproponowany przez niego sposób oraz termin rozwiązania stosunku pracy. Pracownik odwołał jednak swoją wcześniejszą propozycję. Czy w tej sytuacji możemy rozwiązać z tym pracownikiem umowę o pracę na warunkach zaproponowanych przez niego w pierwotnym piśmie?

Jak ustalić koszty uzyskania przychodu w przypadku pracy za granicą

Przepracowałem część roku w USA, a część w Wielkiej Brytanii. Czy bilet lotniczy do miejsca pracy za granicą mogę włączyć do kosztów uzyskania przychodu?...

Jak ustalić, czy pracownik przekroczył próg podatkowy, jeśli poza umową o pracę jest u swojego pracodawcy zatrudniony na podstawie umowy zlecenia

Zatrudniamy pracownika, z którym mamy podpisaną także umowę zlecenia. Jego zarobki są wysokie. Czy dochód z umowy o pracę należy sumować z dochodem ze zlecenia w celu sprawdzenia, czy został przekroczony próg podatkowy?

Właściciele firm utrzymują znaczny poziom zwolnień

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, trzeci miesiąc z rzędu nieznacznie obniża się - wynika z listopadowego raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W nadchodzących miesiącach tempo wzrostu bezrobocia nie powinno znacznie się zwiększyć, z wyjątkiem obserwowanego o tej porze roku wzrostu grona osób sezonowo bezrobotnych.

Konsekwencje niepowiadomienia o przejściu zakładu pracy

W razie przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Zakazane postanowienia umów o pracę

Pracodawca, zatrudniając pracownika, musi z nim podpisać umowę. Aby nie narazić się na odpowiedzialność, powinien jednak unikać postanowień niezgodnych z prawem, np. zapisów zakazujących podejmowania dodatkowego zatrudnienia.

Majątkowe prawa autorskie pracowników

Pracodawcy przysługują prawa autorskie do utworu, który był tworzony przez pracownika w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Jednak formalnie do chwili przekazania utworu pracodawcy prawa autorskie należą do pracownika.

Najważniejsze elementy stosunku pracy

Znajomość podstawowych zasad prawa pracy oraz sposobu formułowania poszczególnych elementów treści stosunku pracy pozwoli pracodawcy uniknąć w przyszłości wielu sporów między pracownikiem a pracodawcą.

Pozorna umowa o pracę

Zdarza się, że strony, zawierając umowę o pracę, nie mają na celu jej wykonywania, a jedynie objęcie pracownika ubezpieczeniami społecznymi. Taka umowa może być uznana za umowę pozorną.

Ustne wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiedzenie stosunku pracy powinno nastąpić w formie pisemnej. Przepisy prawa pracy nie przewidują do zachowania tej formy rygoru nieważności, więc wypowiedzenie złożone w formie ustnej jest ważne i skuteczne.

Dzień nawiązania stosunku pracy

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie o pracę jako dzień rozpoczęcia pracy. Jeżeli terminu tego nie określono, stosunek pracy nawiązuje się w dniu zawarcia umowy.

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Stanowi ona również dla pracodawcy swoistą gwarancję przyszłego zatrudnienia.

Umowa o pracę

Od 15 października 2009 r. obowiązuje znowelizowana ustawa o języku polskim.

REKLAMA