reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Czy można dochodzić od sprzedawcy odszkodowania

Czy można dochodzić od sprzedawcy odszkodowania

Zakupiony przeze mnie system grzewczy szybko się popsuł. W odpowiedzi sprzedawca obiecał wymienić go na nowy. W międzyczasie jednak z powodu braku ogrzewania poniosłem straty materialne. Przedsiębiorca powiedział, że nie zapłaci odszkodowania bo nie ma takiego obowiązku.

Czy to prawda?

NIE. Co prawda w ustawie o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej rzeczywiście brak jest przepisów dotyczących odpowiedzialności odszkodowawczej sprzedawcy, jednak nie oznacza to, że kupujący nie może dochodzić od sprzedawcy odpowiedniego odszkodowania za szkody majątkowe.

Sprzedawca też jest dłużnikiem

Umowa sprzedaży jest to umową wzajemną, gdzie zarówno kupujący, jak i sprzedawca są jednocześnie wierzycielem i dłużnikiem (kupujący jest wierzycielem bo ma roszczenie o wydanie rzeczy, jak również dłużnikiem z powodu obowiązku zapłaty ceny).

W przypadku, gdy któraś ze stron nie wywiąże się z umowy, po jej stronie może powstać odpowiedzialność odszkodowawcza. Taka odpowiedzialność sprzedawcy wynika z przepisów Kodeksu cywilnego. Na podstawie art. 471 dłużnik będzie zobowiązany do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że jest to następstwem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności.

Zobacz też: Vademecum konsumenta: kiedy sprzedawca nie ma racji?

Odpowiedzialność odszkodowawcza sprzedawcy

Odpowiedzialność ta powstaje też w przypadku, gdy nasze szkody powstaną w czasie dokonywania przez niego naprawy lub wymiany towaru. W przypadku, gdy nasza reklamacja zostanie przez sprzedawcę przyjęta, powstaje stan niewykonania przez niego w terminie zobowiązania w sposób zgodny z umową. Sprzedawca popada w zwłokę (art. 476), w razie której wierzyciel może żądać niezależnie od wykonania zobowiązania, naprawienia szkody wynikającej ze zwłoki (art. 477 ust. 1).

Jak jest zakres odpowiedzialności odszkodowawczej

Zgodnie z art. 361 Kodeksu cywilnego osoba, która poniosła szkodę może domagać się odszkodowania, a dłużnik ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa swojego działania lub zaniechania. Ponadto poszkodowany może domagać się nie odszkodowania nie tylko za straty, które poniósł, lecz również korzyści, które mógłby odnieść, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Zobacz serwis: Konsument - usługi

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odpowiedzialność odszkodowawcza wynika z umowy sprzedaży.
Odpowiedzialność odszkodowawcza wynika z umowy sprzedaży.

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama