| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Pełnomocnictwo > Gdy pełnomocnik działa bez umocowania

Gdy pełnomocnik działa bez umocowania

Zawarcie umowy z osobą, która podaje się za pełnomocnika, a faktycznie nim nie jest, nie oznacza że umowa jest nieważna. Podmiot na rzecz którego działał rzekomy pełnomocnik może ją potwierdzić.

To, że osoba podająca się za pełnomocnika faktycznie nim nie jest może wynikać z kilku przyczyn. Po pierwsze może ona celowo podawać się za pełnomocnika. Po drugie brak umocowania może wynikać z błędów przy udzielaniu pełnomocnictwa. Zgodnie z art. 99 Kodeksu cywilnego jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.

Sytuacje, w których wymagane jest zachowanie szczególnej formy, co odnosi się także do udzielenia pełnomocnictwa, są wyraźnie określone w ustawie. Przy nabyciu nieruchomości konieczne jest dokonanie tego w formie aktu notarialnego i to pod rygorem nieważności (art. 157).

Zgodnie z art. 751 ust. 1 zbycie lub wydzierżawienie przedsiębiorstwa albo ustanowienie użytkowania powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. W sytuacji jednak, gdy w skład takiego przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość, wtedy konieczne będzie sporządzenie pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego.

Potwierdzenie umowy

Zawarcie umowy z rzekomym pełnomocnikiem nie oznacza, iż jest ona automatycznie nieważna. Umowa taka pozostaje w swoistym stanie zawieszenia i może być potwierdzona przez osobę, w której imieniu działał pełnomocnik.

Czas w jakim takie potwierdzenie miałoby nastąpić nie został określony w Kodeksie cywilnym, jednak druga strona (np. kupujący) może wyznaczyć osobie, w imieniu której została zawarta, odpowiedni termin po upływie którego stanie się ona bezwzględnie nieważna.

Odszkodowanie od pełnomocnika

Jeżeli czynność dokonana z rzekomym pełnomocnikiem nie zostanie potwierdzona, wtedy też zaistnieje odpowiedzialność po stronie osoby działającej bez umocowania. Zgodnie z art. 103 ust. 3 Kodeksu cywilnego rzekomy pełnomocnik obowiązany będzie do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »