reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Pełnomocnictwo > Gdy pełnomocnik działa bez umocowania

Gdy pełnomocnik działa bez umocowania

Zawarcie umowy z osobą, która podaje się za pełnomocnika, a faktycznie nim nie jest, nie oznacza że umowa jest nieważna. Podmiot na rzecz którego działał rzekomy pełnomocnik może ją potwierdzić.

To, że osoba podająca się za pełnomocnika faktycznie nim nie jest może wynikać z kilku przyczyn. Po pierwsze może ona celowo podawać się za pełnomocnika. Po drugie brak umocowania może wynikać z błędów przy udzielaniu pełnomocnictwa. Zgodnie z art. 99 Kodeksu cywilnego jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.

Sytuacje, w których wymagane jest zachowanie szczególnej formy, co odnosi się także do udzielenia pełnomocnictwa, są wyraźnie określone w ustawie. Przy nabyciu nieruchomości konieczne jest dokonanie tego w formie aktu notarialnego i to pod rygorem nieważności (art. 157).

Zgodnie z art. 751 ust. 1 zbycie lub wydzierżawienie przedsiębiorstwa albo ustanowienie użytkowania powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. W sytuacji jednak, gdy w skład takiego przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość, wtedy konieczne będzie sporządzenie pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego.

Potwierdzenie umowy

Zawarcie umowy z rzekomym pełnomocnikiem nie oznacza, iż jest ona automatycznie nieważna. Umowa taka pozostaje w swoistym stanie zawieszenia i może być potwierdzona przez osobę, w której imieniu działał pełnomocnik.

Czas w jakim takie potwierdzenie miałoby nastąpić nie został określony w Kodeksie cywilnym, jednak druga strona (np. kupujący) może wyznaczyć osobie, w imieniu której została zawarta, odpowiedni termin po upływie którego stanie się ona bezwzględnie nieważna.

Odszkodowanie od pełnomocnika

Jeżeli czynność dokonana z rzekomym pełnomocnikiem nie zostanie potwierdzona, wtedy też zaistnieje odpowiedzialność po stronie osoby działającej bez umocowania. Zgodnie z art. 103 ust. 3 Kodeksu cywilnego rzekomy pełnomocnik obowiązany będzie do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie są skutki działania fałszywego pełnomocnika?
Jakie są skutki działania fałszywego pełnomocnika?

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama