REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie od operatora telekomunikacyjnego za niezawarcie umowy

Adrian Prusik
Adrian Prusik

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie usług telekomunikacyjnych w ramach tzw. usługi powszechnej, oznacza iż przedsiębiorca wyznaczony ma obowiązek zawarcia umowy na każde żądanie użytkownika, który spełnia określone kryteria. Jeżeli pomimo tego, operator tego nie uczyni, wtedy też będzie musiał zapłacić odszkodowanie.

Usługa powszechna określa podstawowy zakres usług telekomunikacyjnych, które powinny być dostępne każdemu użytkownikowi w Polsce. Celem przepisów dotyczących usługi powszechnej jest zapewnienie każdemu obywatelowi dostępu do telekomunikacji. Przy tym ma się to odbywać po korzystnych cenach. Dla przeciętnego użytkownika oznacza to, że może on skutecznie żądać od przedsiębiorstwa zawarcia umowy gwarantującej mu dostęp do podstawowych usług.

REKLAMA

Jeżeli użytkownik spełni określone obowiązki wynikające z regulaminu świadczenia usług powszechnych przedsiębiorca wyznaczony nie może odmówić zawarcia umowy o świadczenie takiej usługi (art. 86 Prawa telekomunikacyjnego). Obecnie przedsiębiorcą świadczącym taką usługę jest Telekomunikacja Polska.

Zobacz też: Co to jest usługa powszechna

Powództwo o ustalenie i ukształtowanie umowy

Odmowa zawarcia umowy przez przedsiębiorcę może być jedynie wyjątkowa, a na przedsiębiorcy będzie spoczywał ciężar udowodnienia prawidłowości jej przesłanek. Jeżeli tego nie uczyni abonent będzie mógł dochodzić w sądzie ustalenia i ukształtowania stosunku prawnego dotyczącego usługi powszechnej, wnosząc powództwo o ustalenie (art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Sąd

Odszkodowanie

REKLAMA

Użytkownik, który chce skorzystać z uprawnień, jakie posiada na podstawie przepisów dotyczących usługi powszechnej, powinien wystąpić do operatora z wnioskiem o zawarcie umowy. Sama umowa powinna być zawarta stosunkowo szybko. Zgodnie bowiem z przepisami Prawa telekomunikacyjnego przedsiębiorstwo wyznaczone do świadczenia usługi powszechnej ma 30 dni od wpłynięcia wniosku abonenta na zawarcie żądanej umowy. W jej treści powinno znaleźć się również określenie terminu rozpoczęcia świadczenia usługi (art. 87).

Jeżeli pomimo upływu 30-dniowego terminu umowa nie zostanie zawarta żądający przyłączenia użytkownik będzie mógł się domagać stosownego odszkodowania. Zgodnie z art. 105 z tytułu niedotrzymania z winy przedsiębiorstwa terminu na zawarcie umowy lub też określonego w umowie terminu na rozpoczęcie świadczenia usługi, użytkownik będzie mógł domagać się odszkodowania w wysokości 1/30 miesięcznej opłaty abonamentowej.

Przy żądaniu odszkodowania użytkownik będzie musiał wykazać naruszenie prawa z racji tego, iż umowa nie została zawarta w ustawowo określonym terminie. Z racji tego konieczne jest zatem posiadanie dowodu potwierdzającego datę wniesienia wniosku o zawarcie umowy o usługę powszechną.

Więcej: Usługi telekomunikacyjne

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. 2004 r. nr 171 poz. 1800 z późn. zm.),

Art. 189 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA