reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Policja > Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu dla policjanta

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu dla policjanta

Policjant, który w wyniku swojej służby zachoruje bądź dozna uszczerbku na zdrowiu będzie mógł domagać się odszkodowania na innych zasadach niż do tej pory. Rząd przygotował projekt założeń do ustawy o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków lub chorób pozostających w związku z pełnieniem służby w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Biurze Ochrony Rządu.

Obecnie funkcjonariusz, który dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania w sytuacji, gdy uszczerbek wynosi co najmniej 20%. Podstawę obliczenia wysokości odszkodowania stanowi kwota dwunastomiesięcznego uposażenia.

Rządowy projekt wprowadza dość istotne zmiany. Jednorazowe odszkodowanie będzie wypłacane już za 1% uszczerbku na zdrowiu. Wynosić będzie ono 20% przeciętnego uposażenia dla danej formacji. Co będzie to oznaczać w praktyce? Z jednej strony stawka jednorazowego odszkodowania wzrośnie (będzie wynosić – przy przeciętnym uposażeniu funkcjonariusza Policji w wysokości 3703,69 zł – 740,74 zł, czyli prawie o 160 zł więcej niż dotychczas). Z drugiej, będzie identyczne dla każdego funkcjonariusza, choćby ten miał znaczenie wyższe od przeciętnego uposażenie.

Zobacz również serwis: Policja

Jak dotąd, kwestia chorób zawodowych policjantów, regulowana jest przez Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie wykazu chorób pozostających w związku ze służbą w Policji, z tytułu których przysługują odszkodowania określone w ustawie.

Po zmianach wykaz chorób zawodowych będzie określony w ustawie. Za chorobę zawodową uznana będzie choroba powstała w związku z warunkami służby w danej formacji. To znaczy taka, która została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku służby albo w związku ze sposobem wykonywania służby (np. pełnienie służby w miejscu, gdzie jest się narażonym na bardzo wysoką temperaturę).

Co więcej, jednorazowe odszkodowanie będzie przysługiwało również w sytuacji, gdy funkcjonariusz poniesie koszty zakupu przedmiotów ortopedycznych lub świadczeń stomatologicznych, jeżeli korzystanie z nich było efektem wykonywanej służby.

Należy jednocześnie podkreślić, że jednorazowe odszkodowanie będzie również przysługiwało rodzinie funkcjonariusza, który zmarł na skutek wypadku bądź choroby pozostających w związku z pełnieniem służby. Wysokość odszkodowania zależna będzie od liczby osób do niego uprawnionych oraz stopnia pokrewieństwa. Np.:
• jeżeli do odszkodowania uprawniony jest wyłącznie małżonek funkcjonariusza przysługuje mu 18-krotność przeciętnego uposażenia;
• gdy uprawnionym jest inny członek rodziny: 9-krotność przeciętnego uposażenia;
• jeżeli do jednorazowego odszkodowania są uprawnieni równocześnie małżonek i jedno lub więcej dzieci - odszkodowanie to przysługuje w wysokości 18-krotnego przeciętnego uposażenia, zwiększonego o 3,5-krotne przeciętne uposażenie na każde dziecko.

Zobacz również serwis: Odszkodowania

Zobacz również serwis: Sprawy karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jednorazowe odszkodowanie będzie wypłacane już za 1% uszczerbku na zdrowiu.
Jednorazowe odszkodowanie będzie wypłacane już za 1% uszczerbku na zdrowiu.

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama