Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu dla policjanta

Marta Wrzosek
Jednorazowe odszkodowanie będzie wypłacane już za 1% uszczerbku na zdrowiu.
Jednorazowe odszkodowanie będzie wypłacane już za 1% uszczerbku na zdrowiu.

REKLAMA

REKLAMA

Policjant, który w wyniku swojej służby zachoruje bądź dozna uszczerbku na zdrowiu będzie mógł domagać się odszkodowania na innych zasadach niż do tej pory. Rząd przygotował projekt założeń do ustawy o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków lub chorób pozostających w związku z pełnieniem służby w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Biurze Ochrony Rządu.

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

REKLAMA

Obecnie funkcjonariusz, który dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania w sytuacji, gdy uszczerbek wynosi co najmniej 20%. Podstawę obliczenia wysokości odszkodowania stanowi kwota dwunastomiesięcznego uposażenia.

Rządowy projekt wprowadza dość istotne zmiany. Jednorazowe odszkodowanie będzie wypłacane już za 1% uszczerbku na zdrowiu. Wynosić będzie ono 20% przeciętnego uposażenia dla danej formacji. Co będzie to oznaczać w praktyce? Z jednej strony stawka jednorazowego odszkodowania wzrośnie (będzie wynosić – przy przeciętnym uposażeniu funkcjonariusza Policji w wysokości 3703,69 zł – 740,74 zł, czyli prawie o 160 zł więcej niż dotychczas). Z drugiej, będzie identyczne dla każdego funkcjonariusza, choćby ten miał znaczenie wyższe od przeciętnego uposażenie.

Zobacz również serwis: Policja

Choroba w wyniku służby

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jak dotąd, kwestia chorób zawodowych policjantów, regulowana jest przez Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie wykazu chorób pozostających w związku ze służbą w Policji, z tytułu których przysługują odszkodowania określone w ustawie.

Po zmianach wykaz chorób zawodowych będzie określony w ustawie. Za chorobę zawodową uznana będzie choroba powstała w związku z warunkami służby w danej formacji. To znaczy taka, która została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku służby albo w związku ze sposobem wykonywania służby (np. pełnienie służby w miejscu, gdzie jest się narażonym na bardzo wysoką temperaturę).

Co więcej, jednorazowe odszkodowanie będzie przysługiwało również w sytuacji, gdy funkcjonariusz poniesie koszty zakupu przedmiotów ortopedycznych lub świadczeń stomatologicznych, jeżeli korzystanie z nich było efektem wykonywanej służby.

Odszkodowanie dla najbliższych

Należy jednocześnie podkreślić, że jednorazowe odszkodowanie będzie również przysługiwało rodzinie funkcjonariusza, który zmarł na skutek wypadku bądź choroby pozostających w związku z pełnieniem służby. Wysokość odszkodowania zależna będzie od liczby osób do niego uprawnionych oraz stopnia pokrewieństwa. Np.:
• jeżeli do odszkodowania uprawniony jest wyłącznie małżonek funkcjonariusza przysługuje mu 18-krotność przeciętnego uposażenia;
• gdy uprawnionym jest inny członek rodziny: 9-krotność przeciętnego uposażenia;
• jeżeli do jednorazowego odszkodowania są uprawnieni równocześnie małżonek i jedno lub więcej dzieci - odszkodowanie to przysługuje w wysokości 18-krotnego przeciętnego uposażenia, zwiększonego o 3,5-krotne przeciętne uposażenie na każde dziecko.

Zobacz również serwis: Odszkodowania

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mowa nienawiści

  Mowa nienawiści (tzw. hate speech) to zjawisko, które może występować zarówno w przestrzeni online, jak i offline. Ma ono poważne negatywne skutki społeczne. Na mowę nienawiści są szczególnie narażone dzieci.

  Minister Telus: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus powiedział: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja.

  Wydatki związane z edukacją dziecka mogą być problemem, gdy brakuje alimentów

  Dla w sumie 6,446 mln młodych ludzi 1 września rozpoczął się rok szkolny 2023/2024. Wśród nich jest ok. 1,46 mln przedszkolaków oraz 4,66 mln uczniów szkół podstawowych i średnich. Dla zdecydowanej większości tych żaków nowy rok szkolny to czas potężnych wyzwań i sukcesów. Stres związany z edukacją pociech nie omija także rodziców, od których również w tym zakresie wymaga się bardzo dużo – od zaangażowania, wspierania szkolnych inicjatyw, po finansowanie m.in. wycieczek, licznych atrakcji czy dodatkowych lekcji lub zajęć pozalekcyjnych. 

  Trolling

  Trolling stanowi obecnie poważne zagrożenie w komunikacji pomiędzy użytkownikami Internetu. Jakie metody obrażania w sieci najczęściej spotykamy i w jaki sposób możemy się przed nimi chronić?

  REKLAMA

  "Następca tronu Dubaju" oszukał seniora na ponad 70 tys. zł

  Kolejna ofiara oszustwa "na legendę". 76-letni mieszkaniec Krakowa stracił ponad 70 tys. zł. Policja apeluje o rozsądek i zachowanie czujności.

  Zakończyła się wypłata czternastek przez ZUS

  We wrześniu 2023 r. do emerytów i rencistów trafiło łącznie blisko 17,5 mld zł. Większość seniorów pobiera swoje świadczenia, w tym czternastą emeryturę, na konto w banku.

  Zasiłek dla bezrobotnych - co wpływa na jego wysokość?

  Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? W jakiej wysokości? Co wpływa na wysokość zasiłku dla bezrobotnych? Które okresy nie są brane pod uwagę przy jego wyliczaniu?

  Catfishing

  Na czym polega catfishing w Internecie? Jak go rozpoznać i w jaki sposób można się przed nim chronić?

  REKLAMA

  22 października sprawdzą, kto chodzi do kościoła

  Tradycyjnie raz w roku w kościele katolickim odbywa się liczenie wiernych. Podczas niedzielnych praktyk religijnych sprawdza się, ilu z zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępowania do komunii św. katolików jest obecnych. W tym roku odbędzie się to 22 października we wszystkich parafiach.

  Phishing

  Phishing to jedno z podstawowych pojęć związanych z cyberprzemocą. Na czym polega atak phishingowy? Jak się chronić przed tym zjawiskiem?

  REKLAMA