REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Importer także odpowiada za szkody wyrządzone przez produkt niebezpieczny

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Importer także odpowiada za szkody wyrządzone przez produkt niebezpieczny.
Importer także odpowiada za szkody wyrządzone przez produkt niebezpieczny.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli konsument poniesie szkodę wyrządzoną przez produkt, który okazał się niebezpieczny nie musi kierować swoich roszczeń do producenta. W przypadku towarów importowanych o wiele wygodniej będzie zwrócić się z tym do importera.

Importerem jest przedsiębiorca, który produkt pochodzenia zagranicznego wprowadza na rynek krajowy, dokonując tego w zakresie własnej działalności gospodarczej. Odpowiedzialność takiego podmiotu jest w zasadzie taka sama jak producenta. Oznacza to, że roszczenia, które moglibyśmy skierować do producenta możemy równie dobrze skierować do importera.

REKLAMA

Dla konsumenta jest to bardzo ważne ułatwienie, tym istotniejsze, jeżeli produkt importowany pochodzi spoza Europy. Przykładowo polski importer wprowadza na krajowy rynek zabawki dla dzieci, które są produkowane w Azji. Zabawki zostały wytworzone z toksycznych materiałów, co spowodowało poważne problemy zdrowotne u grupy konsumentów. W takiej sytuacji dochodzenie roszczeń od importera będzie o wiele łatwiejsze, niż od producenta.

Co to jest produkt niebezpieczny

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego niebezpieczny jest produkt, który nie zapewnia bezpieczeństwa, jakiego można byłoby oczekiwać przy normalnym użyciu. Wprowadzając na rynek określony produkt producent obowiązany jest także uwzględnić możliwe do przewidzenia niewłaściwe wykorzystanie produktu.

Szkoda na osobie a szkoda na mieniu

REKLAMA

Kodeks cywilny wprowadza pewne rozróżnienie dotyczące tego, czy szkoda wyrządzona przez produkt niebezpieczny ma charakter szkody na osobie, czy też szkody na mieniu. W drugim przypadku art. 4497 ust. 2 ustanawia minimalną wartość szkody, od której powstaje odpowiedzialność. Zgodnie z tym przepisem odszkodowanie nie przysługuje, jeżeli szkoda nie przekracza równowartości 500 euro. Ograniczenie to nie dotyczy szkody na osobie.

Jan Kowalski w wyniku wadliwego działania produktu poniósł szkodę majątkową o wartości 1000 zł. Zgodnie z art.4497 Kodeksu cywilnego odszkodowanie w takiej sytuacji nie przysługuje. Jednocześnie Kowalski doznał jednak uszczerbku na zdrowiu, w postaci poparzeń na ręce. W tym wypadku dochodzenie roszczeń jest możliwe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo odpowiedzialność za szkody ogranicza się do sytuacji, gdy rzecz zniszczona lub uszkodzona jest przeznaczona do osobistego (czyli nie zawodowego lub gospodarczego) użytku.

Odpowiedzialność z tytułu szkód wyrządzonych przez produkt niebezpieczny nie może być wyłączona, ani ograniczona (art. 4499).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA