REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Importer także odpowiada za szkody wyrządzone przez produkt niebezpieczny

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Importer także odpowiada za szkody wyrządzone przez produkt niebezpieczny.
Importer także odpowiada za szkody wyrządzone przez produkt niebezpieczny.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli konsument poniesie szkodę wyrządzoną przez produkt, który okazał się niebezpieczny nie musi kierować swoich roszczeń do producenta. W przypadku towarów importowanych o wiele wygodniej będzie zwrócić się z tym do importera.

Importerem jest przedsiębiorca, który produkt pochodzenia zagranicznego wprowadza na rynek krajowy, dokonując tego w zakresie własnej działalności gospodarczej. Odpowiedzialność takiego podmiotu jest w zasadzie taka sama jak producenta. Oznacza to, że roszczenia, które moglibyśmy skierować do producenta możemy równie dobrze skierować do importera.

REKLAMA

Dla konsumenta jest to bardzo ważne ułatwienie, tym istotniejsze, jeżeli produkt importowany pochodzi spoza Europy. Przykładowo polski importer wprowadza na krajowy rynek zabawki dla dzieci, które są produkowane w Azji. Zabawki zostały wytworzone z toksycznych materiałów, co spowodowało poważne problemy zdrowotne u grupy konsumentów. W takiej sytuacji dochodzenie roszczeń od importera będzie o wiele łatwiejsze, niż od producenta.

Co to jest produkt niebezpieczny

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego niebezpieczny jest produkt, który nie zapewnia bezpieczeństwa, jakiego można byłoby oczekiwać przy normalnym użyciu. Wprowadzając na rynek określony produkt producent obowiązany jest także uwzględnić możliwe do przewidzenia niewłaściwe wykorzystanie produktu.

Szkoda na osobie a szkoda na mieniu

REKLAMA

Kodeks cywilny wprowadza pewne rozróżnienie dotyczące tego, czy szkoda wyrządzona przez produkt niebezpieczny ma charakter szkody na osobie, czy też szkody na mieniu. W drugim przypadku art. 4497 ust. 2 ustanawia minimalną wartość szkody, od której powstaje odpowiedzialność. Zgodnie z tym przepisem odszkodowanie nie przysługuje, jeżeli szkoda nie przekracza równowartości 500 euro. Ograniczenie to nie dotyczy szkody na osobie.

Jan Kowalski w wyniku wadliwego działania produktu poniósł szkodę majątkową o wartości 1000 zł. Zgodnie z art.4497 Kodeksu cywilnego odszkodowanie w takiej sytuacji nie przysługuje. Jednocześnie Kowalski doznał jednak uszczerbku na zdrowiu, w postaci poparzeń na ręce. W tym wypadku dochodzenie roszczeń jest możliwe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo odpowiedzialność za szkody ogranicza się do sytuacji, gdy rzecz zniszczona lub uszkodzona jest przeznaczona do osobistego (czyli nie zawodowego lub gospodarczego) użytku.

Odpowiedzialność z tytułu szkód wyrządzonych przez produkt niebezpieczny nie może być wyłączona, ani ograniczona (art. 4499).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zmiany w szkołach. Mydło, papier toaletowy i papierowe ręczniki w każdej łazience? Znowelizowane przepisy nie pozostawiają wątpliwości.

    Gdyby ktoś miał wątpliwości co do tego, jakiego rodzaju środki higieniczne szkoły powinny zapewnić uczniom, to już niedługo stanie się to jasne. Procedowane są zmiany w przepisach, w wyniku których w każdej szkolnej łazience mają być dostępne co najmniej papier toaletowy, mydło do rąk i papierowe ręczniki.

    Można leczyć zęby za darmo „na NFZ”. Jaki zakres świadczeń w 2024 roku? Badania kontrolne, leczenie próchnicy, także kanałowe, protezy, usuwanie kamienia i inne

    Warto wiedzieć, że cały czas istnieje możliwość wyleczenia w Polsce zębów bezpłatnie. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego z refundacją NFZ. Niestety nie każdy dentysta ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo tylko w takim gabinecie można skorzystać z darmowego leczenia. Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć zakres gwarantowanych świadczeń stomatologicznych. Właśnie ukazał się projekt rozporządzenia w tej sprawie.

    Ulga na dziecko. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”

    Warunkiem niezbędnym do zastosowania ulgi na dzieci w stosunku do małoletniego dziecka jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, a nie samo jej posiadanie. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”.

    Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Co jak ktoś będzie miał problemy z prądem za pół roku?

    Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

    REKLAMA

    Nowe regulacje dotyczące cen energii w Polsce

    Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zapowiedziała w Polsat News, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Obecnie ceny energii, gazu oraz ciepła są zamrożone w ramach wprowadzonych przez poprzedni rząd tarcz antyinflacyjnych; przepisy wygasają w połowie roku.

    Jakie będą emerytury od kwietnia 2024? ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS

    Od kwietnia 2024 roku ZUS będzie korzystać z nowej tablicy GUS do obliczania wysokości nowo przyznawanych emerytur. Najnowsza tablica dalszego trwania życia powoduje obliczenie emerytury osoby w wieku 60 lat niższej o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

    Kilka dodatków osłonowych na jeden adres. Jak z tym było w dodatku węglowym?

    Jeszcze przez miesiąc można składać wnioski o dodatek osłonowy. Stałym problemem jest złożenie kilku wniosków z jednego adresu. Częsta sytuacja, gdy w domu na parterze mieszkają teściowie, na piętrze młode małżeństwo z dzieckiem.

    Afera Funduszu Sprawiedliwości. Przedstawicielowi Fundacji Profeto usłyszał zarzuty

    W kontekście śledztwa dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości, prokuratura postawiła zarzuty przedstawicielowi Fundacji Profeto, organizacji kościelnej działającej od 2014 roku. Zarzuty wynikają z faktu, że fundacja otrzymała ponad 66 milionów złotych, mimo że jej projekt nie spełniał wymogów formalnych ani merytorycznych.

    REKLAMA

    Byli mundurowi mogą wrócić do policji. Korpus oficerów młodszych bez limitu czasu na decyzję [Nowelizacja ustawy o Policji]

    Rząd ułatwi powrót do służby policjantom, którzy z niej odeszli. Zmieni ustawę o Policji.

    Podwyższenie limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do PE

    Podwyższenie limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów.

    REKLAMA