| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Reklamacja > Importer także odpowiada za szkody wyrządzone przez produkt niebezpieczny

Importer także odpowiada za szkody wyrządzone przez produkt niebezpieczny

Jeżeli konsument poniesie szkodę wyrządzoną przez produkt, który okazał się niebezpieczny nie musi kierować swoich roszczeń do producenta. W przypadku towarów importowanych o wiele wygodniej będzie zwrócić się z tym do importera.

Importerem jest przedsiębiorca, który produkt pochodzenia zagranicznego wprowadza na rynek krajowy, dokonując tego w zakresie własnej działalności gospodarczej. Odpowiedzialność takiego podmiotu jest w zasadzie taka sama jak producenta. Oznacza to, że roszczenia, które moglibyśmy skierować do producenta możemy równie dobrze skierować do importera.

Dla konsumenta jest to bardzo ważne ułatwienie, tym istotniejsze, jeżeli produkt importowany pochodzi spoza Europy. Przykładowo polski importer wprowadza na krajowy rynek zabawki dla dzieci, które są produkowane w Azji. Zabawki zostały wytworzone z toksycznych materiałów, co spowodowało poważne problemy zdrowotne u grupy konsumentów. W takiej sytuacji dochodzenie roszczeń od importera będzie o wiele łatwiejsze, niż od producenta.

Co to jest produkt niebezpieczny

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego niebezpieczny jest produkt, który nie zapewnia bezpieczeństwa, jakiego można byłoby oczekiwać przy normalnym użyciu. Wprowadzając na rynek określony produkt producent obowiązany jest także uwzględnić możliwe do przewidzenia niewłaściwe wykorzystanie produktu.

Szkoda na osobie a szkoda na mieniu

Kodeks cywilny wprowadza pewne rozróżnienie dotyczące tego, czy szkoda wyrządzona przez produkt niebezpieczny ma charakter szkody na osobie, czy też szkody na mieniu. W drugim przypadku art. 4497 ust. 2 ustanawia minimalną wartość szkody, od której powstaje odpowiedzialność. Zgodnie z tym przepisem odszkodowanie nie przysługuje, jeżeli szkoda nie przekracza równowartości 500 euro. Ograniczenie to nie dotyczy szkody na osobie.

Jan Kowalski w wyniku wadliwego działania produktu poniósł szkodę majątkową o wartości 1000 zł. Zgodnie z art.4497 Kodeksu cywilnego odszkodowanie w takiej sytuacji nie przysługuje. Jednocześnie Kowalski doznał jednak uszczerbku na zdrowiu, w postaci poparzeń na ręce. W tym wypadku dochodzenie roszczeń jest możliwe.

Dodatkowo odpowiedzialność za szkody ogranicza się do sytuacji, gdy rzecz zniszczona lub uszkodzona jest przeznaczona do osobistego (czyli nie zawodowego lub gospodarczego) użytku.

Odpowiedzialność z tytułu szkód wyrządzonych przez produkt niebezpieczny nie może być wyłączona, ani ograniczona (art. 4499).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK