REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pismo, Postępowanie administracyjne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak uniknąć błędów w korespondencji elektronicznej?

Wysyłanie maili często jest głównym narzędziem pracy pracownika biurowego. Zaledwie kilka podstawowych zasad pomogą uniknąć najczęściej popełnianych błędów w korespondencji elektronicznej.

Zapytania ofertowe w korespondencji biznesowej

Współpraca z odpowiednimi partnerami to jedno ze źródeł sukcesu działalności gospodarczej. Jak złożyć zapytanie ofertowe, gdzie szukać informacji o kontrahentach biznesowych?

Treść zapytania ofertowego

Chcesz szybko zorientować się na jakich dostawców lub kontrahentów możesz liczyć? Sformułuj zapytanie ofertowe - dokument, w którym zaprosisz potencjalnych dostawców lub kontrahentów do składania ofert na dostarczenie towarów lub usług.

Układ treści dokumentu

Najistotniejszą częścią składową każdego pisma jest jego treść. Element ten zwykle rozplanowujemy w układzie blokowym lub w układzie z akapitem.

REKLAMA

Właściwe zaadresowanie korespondencji

Przystępując do napisania jakiegokolwiek pisma należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego właściwe zaadresowanie. Warto zapamiętać kilka elementów, które pomogą nam zrobić to właściwie.

Podziękowania dla sponsora

Podejmujesz działania z zakresu edukacji, polityki społecznej, a własne środki nie pozwalają Ci na realizację projektów? Warto poszukać sponsora, który pokryje część lub całość wydatków. Po otrzymaniu wsparcia nie zapomnij napisać listu z podziękowaniami dla darczyńcy. To jak je napiszesz, może zaważyć na tym, czy otrzymasz kolejne wsparcie w przyszłości.

Błędy w decyzji administracyjnej

W decyzji administracyjnej popełniliśmy drobną omyłkę, błąd pisarski, błędnie pouczyliśmy stronę o prawie odwołania, wskazując niewłaściwy organ. Co zrobić w tej sytuacji? Czy można wydać we wszystkich tych sprawach postanowienie o sprostowaniu błędu pisarskiego?

Mienie zabużańskie

Mienie zabużańskie dotyczy nieruchomości pozostawianych poza obecnymi granicami Polski przez ludność repatriowaną w latach 1944-1952.

REKLAMA

Ekspertyza kryminalistyczna z zakresu pisma ręcznego

Opinia biegłego z zakresu pisma ręcznego stanowi często w praktyce prokuratorskiej i sądowej podstawę rozstrzygnięcia o odpowiedzialności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, a także może mieć znaczenie kluczowe do oceny zaistnienia znamion przestępstwa oszustwa (art. 286 kodeksu karnego) zwłaszcza, jeśli przy zawieraniu np. umowy kredytowej przedłożono podrobione lub przerobione dokumenty.

Zachowanie terminu przez stronę - stan prawny i potrzeba zmian

Terminy odgrywają w postępowaniu administracyjnym rolę gwarancyjną wobec strony. Czynność dokonana przez stronę (lub inne podmioty) w ustawowym terminie powinna wywoływać określone przez prawo skutki. Jednocześnie jednak niezachowanie terminu łączyć się może z różnymi konsekwencjami dla strony postępowania (lub innego podmiotu), w zależności od rodzaju tego terminu.

Zażalenie na bezczynność organu

Czytelnik czeka na decyzję w sprawie warunków zabudowy. Wniosek złożył w styczniu 2009 r., w lutym poinformowano go, że decyzja zostanie wydana prawdopodobnie w kwietniu. Nie ma jej do tej pory.

Pełnomocnik w postępowaniu administracyjnym

Prawem strony jest działanie za pośrednictwem pełnomocnika. Jednakże istnienia pełnomocnictwa nie można domniemywać. To na stronie lub pełnomocniku ciąży obowiązek dołączenia do postępowania administracyjnego w konkretnej sprawie dokumentu pełnomocnictwa.

Podstawy, tryby i formy wznowienia postępowania administracyjnego

Instytucja wznowienia postępowania administracyjnego uregulowana przez Kodeks postępowania administracyjnego, stanowi nadzwyczajną drogę usuwania decyzji prawnie wadliwych z obrotu prawnego.  W praktyce jest ona bardzo często stosowana.

Oznaczenie organu w decyzji administracyjnej

Zgodnie z dyspozycją art. 107 par. 1 kpa decyzja administracyjna powinna zawierać m.in. oznaczenie organu administracji publicznej, który ją wydał. Oznaczenie organu ma doniosłe znaczenie dla oceny, czy decyzję wydał właściwy organ administracji publicznej.

Składanie skarg w postępowaniu administracyjnym

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej daje każdemu obywatelowi prawo do wnoszenia skarg, wniosków i petycji do organów państwowych i instytucji społecznych.

Kiedy składa się zażalenie?

Organ administracji rozstrzyga nasze sprawy w drodze decyzji lub postanowienia. Jeżeli organ wydaje decyzję, my wnosimy od niej odwołanie, jeżeli jednak wydane zostało postanowienie, zamiast odwołania przysługuje zażalenie.

Kiedy może nastąpić wznowienie postępowania administracyjnego

Często zdarza się tak, że organ administracji orzeka w pewnej sprawie nie znając wszystkich okoliczności sprawy. Decyzja taka staje się ostateczna, czyli nie służy od niej odwołanie, a w rzeczywistości jest ona niesprawiedliwa lub nie odpowiada rzeczywistości.

Kiedy fakultatywnie zawiesza się postępowanie administracyjne

Zdarzają się sytuacje, kiedy rozpoczęte postępowanie administracyjne może (ale nie musi) być zawieszone. Warto wiedzieć w jakich sytuacjach nasza sprawa „stanie w miejscu”.

Osoba nieobecna jako strona w postępowaniu

Organy administracji publicznej po wszczęciu postępowania niejednokrotnie borykają się z problemem nieobecności strony. Oto jakie regulacje prawne sprzyjają skutecznemu prowadzeniu postępowania pomimo tego, iż stroną jest osoba której miejsce pobytu jest nieznane. 

Kiedy może być wszczęte postępowanie administracyjne?

Każdą sprawę załatwianą w urzędzie, od złożenia wniosku o dowód osobisty, po złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę może nazwać postępowaniem administracyjnym. Kiedy dokładnie jest ono wszczynane?

Kiedy i do kogo wnosimy skargi w postępowaniu administracyjnym?

Bardzo często zdarza się, że zostaniemy źle potraktowani w urzędzie, albo nasza sprawa nie zostanie załatwiona tak szybko, jak byśmy chcieli. Nie jesteśmy jednak bezradni, gdyż ustawodawca dał nam prawo do wnoszenia skarg.

Badania autentyczności dokumentów

Techniczno-kryminalistyczne badanie autentyczności dokumentów publicznych-konferencja naukowa pod takim hasłem odbędzie się w Poznaniu w dniach 10-11 września 2009 roku.

Szykują się zmiany w procedurze administracyjnej

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiada zmiany w kodeksie postępowania administracyjnego. Zmienią się zatem zasady na jakich załatwia się sprawy we wszystkich urzędach.

Odstąpienie od zasady pisemności w postępowaniu administracyjnym

Często załatwiając sprawę w urzędzie jesteśmy zdziwieni, jak wiele dokumentów jest powielanych i jak ważne jest każde pismo w danej sprawie. Często też denerwujemy się, że niczego nie można załatwić ustnie.

Kiedy obligatoryjnie zawiesza się postępowanie administracyjne

Zdarzają się sytuacje, kiedy rozpoczęte postępowanie administracyjne musi być zawieszone z przyczyn niezależnych od organu administracji. Warto wiedzieć w jakich sytuacjach nasza sprawa „stanie w miejscu”.

Kiedy obligatoryjne umarza się postępowanie administracyjne

Zdarzają się sytuacje, kiedy rozpoczęte postępowanie administracyjne musi być umorzone z przyczyn niezależnych od organu. Warto wiedzieć w jakich sytuacjach nasza sprawa nie zostanie przez urząd rozstrzygnięta.

Jakie podmioty mogą występować na prawach stron w postępowaniu administracyjnym?

Oczywiste jest, że stroną w postępowaniu jest przede wszystkim osoba, której dana sprawa dotyczy. Co się jednak dzieje w przypadku, kiedy dana osoba nie może, lub nie chce być stroną?

Czym jest zasada pisemności w postępowaniu administracyjnym?

Często załatwiając sprawę w urzędzie jesteśmy zdziwieni, jak wiele dokumentów jest powielanych i jak ważne jest każde pismo w danej sprawie. Często też denerwujemy się, że niczego nie można załatwić ustnie.

Umowa o ustanowienie prawa własnościowego – w formie pisemnej

Ustawodawca postanawia uregulować sytuację prawną praw spółdzielczych- które ustanowione były w oparciu o umowę w formie pisemnej – do tej pory były co do tego spore wątpliwości natury prawnej.

Czy w każdym stadium postępowania administracyjnego strona może przeglądać akta?

Dla osób załatwiających sprawę w urzędzie bardzo ważne jest przewidziane przez Kodeks postępowania administracyjnego uprawnienie, zgodnie z którym strona może zapoznawać się z aktami postępowania.

Kiedy organ Gminy powinien umorzyć postępowanie?

Kodeks postępowania administracyjnego wymienia sytuacje, w których organ może umorzyć postępowanie. Warto wiedzieć jakie to sytuacje.

Zwolnienie z kosztów sądowych z mocy prawa

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przewiduje możliwość zwolnienia strony od kosztów sądowych. Jednakże sama ustawa podaje grupę podmiotów, które nie muszą uiszczać kosztów postępowania. Ta ostatnia grupa to podmioty zwolnione z kosztów z mocy prawa.

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa i prokury

Na podstawie ustawy o opłacie skarbowej, opłacie tej podlega „złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury”. Czy wobec takiego unormowania należy rozumieć, że ustne udzielenie pełnomocnictwa do protokołu nie rodzi obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej?

Czy urzędnik powinien odpowiadać materialnie za błędne decyzje

W Sejmie znajduje się projekt ustawy wprowadzający finansową odpowiedzialność urzędników za podejmowane decyzje. Przewiduje on kary nawet do dwunastokrotności wynagrodzenia urzędnika za wydanie decyzji z rażącym naruszeniem prawa.

Jak uzyskać wypis z ewidencji gruntów i budynków

Wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków to bardzo potrzebny dokument. Potrzebny jest on przy wielu postępowaniach sadowych i administracyjnych. Ewidencję gruntów i budynków prowadzi starosta powiatowy.

Jak zmienić wpis w Ewidencji Działalności Gospodarczej

Prowadzimy już własną działalność gospodarczą. Rozwija się ona dobrze. W takim wypadku wypada pomyśleć o rozszerzeniu działalności o nowe usługi. W tym celu trzeba zmienić wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Doręczenia w postępowaniu cywilnym

Każde pismo w postępowaniu cywilnym musi być prawidłowo doręczone stronie. Pisma co do zasady doręcza sąd. Od daty doręczenia pisma biegnie wiele terminów, dlatego też doręczenie jest takie ważne.  

Odpowiedz na pozew

Dostałem właśnie pozew. Sprawa toczy się o 4,5 tyś. zł. Dodam, że chodzi o niezapłacone faktury, które wystawione były na zakup towaru z hurtowni do mojego sklepu. Co ja teraz muszę robić? Czy mam wysłać jakieś pismo do sądu?  

Co musi znaleźć się w pozwie

Pozew jest to pierwsze pismo w procesie. Aby dochodzić swoich praw w procesie cywilnym musimy najpierw wnieść pozew do właściwego sądu. Dobrze napisany, a więc nie zawierający braków formalnych, pozew wszczyna postępowanie przed sądem. 

Czy każdą umowę należy zawierać na piśmie

Nie. Nie każdą umowę trzeba zawierać na piśmie. Są jednak takie umowy, które muszą być koniecznie zawarte w formie pisemnej. W innym wypadku bowiem są nieważne i nie rodzą żadnych skutków prawnych. Są też takie, które muszą być zawarte w formie aktu notarialnego.  

Jakie obowiązki spoczywają na organie administracji, gdy niezałatwi sprawy w terminie

Ile czasu ma organ administracji na załatwienie sprawy? W jakich przypadkach mogą być zmienione terminy załatwienia sprawy, o których mowa w kodeksie postępowania administracyjnego? Czy zawiadomienie strony o zwłoce w załatwieniu sprawy ma charakter czynności procesowej?

REKLAMA