REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekspertyza kryminalistyczna z zakresu pisma ręcznego

Adwokat Michał Jaszewski
Do wykonania ekspertyzy niezbędne jest przekazanie biegłemu oryginału dokumentu.
Do wykonania ekspertyzy niezbędne jest przekazanie biegłemu oryginału dokumentu.

REKLAMA

REKLAMA

Opinia biegłego z zakresu pisma ręcznego stanowi często w praktyce prokuratorskiej i sądowej podstawę rozstrzygnięcia o odpowiedzialności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, a także może mieć znaczenie kluczowe do oceny zaistnienia znamion przestępstwa oszustwa (art. 286 kodeksu karnego) zwłaszcza, jeśli przy zawieraniu np. umowy kredytowej przedłożono podrobione lub przerobione dokumenty.

Przedmiot ekspertyzy

REKLAMA

Przedmiotem ekspertyzy z zakresu pisma ręcznego jest dokument definiowany w ujęciu prawnym dla procesu karnego jako każdy przedmiot lub inny zapisany nośnik informacji, z którym związane jest określone prawo albo który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego albo okoliczności mającej znaczenie prawne (art. 115 par 14 kodeksu karnego).

Przy badaniu dokumentów ustala się w szczególności:

 • czy pismo ręczne jest autentyczne, czy zostało podrobione lub przerobione;
 • czy zakwestionowany podpis jest autentyczny, a jeśli nie czy nakreśliła je osoba, od której pobrano wzory pisma;
 • czy dany maszynopis jest autentyczny;
 • czy kwestionowany maszynopis został napisany na konkretnej maszynie do pisania, komputerze;
 • czy kwestionowany dokument został skopiowany, wydrukowany na konkretnym urządzeniu;
 • czy dokument przed rozerwaniem, rozcięciem stanowił jedną całość;
 • jaka była pierwotna treść dokumentu i w jaki sposób została usunięta;
 • jaki jest wiek dokumentu.

Podkreślić jednak należy, iż w praktyce opinii biegłego zasięga się najczęściej w celu ustalenia czy zapisy stanowiące treść wypełnienia dokumentów, podpisy np. na umowie, zaświadczeniu o zatrudnieniu, testamencie są autentyczne.

Zobacz: Na czym polega tymczasowy areszt?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Materiał niezbędny do wykonania ekspertyzy

REKLAMA

W celu przeprowadzenia ekspertyzy konieczne jest uzyskanie od osób, których pismo ma być przedmiotem badania wzorów pisma ręcznego. Materiał ten porównywany będzie przez biegłego z zapisami czy podpisami na dokumencie będącym przedmiotem ekspertyzy.

Z czynności pobrania prób pisma zawsze sporządza się protokół, w którym zamieścić należy nie tylko datę i miejsce wykonania czynności, dane personale osoby przeprowadzającej czynność, ale także masę ciała osoby, od której próby są pobierane, informacje w jakiej pozycji pobrano wzory pisma (na siedząco, na stojąco), którą ręką zostały sporządzone, za pomocą jakiego środka piszącego (długopis, pióro).

W języku fachowym pobrane wzory pisma to materiał porównawczy, zaś dokument będący przedmiotem ekspertyzy to materiał dowodowy.

REKLAMA

Do złożenia prób pisma ręcznego organ procesowy może wezwać osobę, która w procesie karnym występuje zarówno w charakterze świadka, jak i podejrzanego. Każda z tych osób może bez podania przyczyny odmówić złożenia prób pisma ręcznego, fakt ten należy odnotować w protokole. W takiej sytuacji organ procesowy musi posiłkować się materiałem uzyskany w inny sposób np. zwraca się do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca zamieszkania danej osoby o nadesłanie wypełnionych odręcznie wniosków o wydanie dowodu osobistego, wniosków o wydanie prawa jazdy, czy dokumentów z Urzędu Pracy w przypadku osób bezrobotnych.

Do wykonania ekspertyzy niezbędne jest przekazanie biegłemu oryginału dokumentu. Zasadniczo nie wykonuje się opinii na podstawie kserokopii bowiem opinia ta w znacznej większości przepadków nie ma charakteru kategorycznego, jednoznacznego i posiada niewielką wartość dowodową.

Zobacz również serwis: Prawo karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

REKLAMA

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA