| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie administracyjne > Kiedy fakultatywnie zawiesza się postępowanie administracyjne

Kiedy fakultatywnie zawiesza się postępowanie administracyjne

Zdarzają się sytuacje, kiedy rozpoczęte postępowanie administracyjne może (ale nie musi) być zawieszone. Warto wiedzieć w jakich sytuacjach nasza sprawa „stanie w miejscu”.

Kodeks postępowania administracyjnego wskazuje na jedną sytuację, kiedy wszczęte postępowanie może być zawieszone. Aby jednak takie zawieszenie było skuteczne, konieczne jest spełnienie łącznie następujących warunków:

  • postępowanie musi być wszczęte z wniosku strony (nie może być z urzędu),
  • z wnioskiem o zawieszenie wystąpiła strona,
  • inne strony postępowania (jeżeli takie są) nie sprzeciwiają się zawieszeniu,
  • nie jest zagrożony żaden interes społeczny.

 Pan Tomek wystąpił z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę domu. W trakcie trwania postępowania Pan Tomek w wyniku kilku nietrafnych inwestycji stracił wszystkie pieniądze i nie stać było go na kontynuowanie procesu budowlanego. W związku z tym, zwrócił się do organu administracji z prośbą o zawieszenie postępowania. Pan Tomek był jedyną stroną postępowania a zawieszenie postępowania miało skutki tylko dla niego i nie zagrażało innemu interesowi społecznemu, w związku z tym organ zawiesił postępowanie.

Kodeks ponadto podkreśla, że jeżeli w okresie trzech lat od daty zawieszenia postępowania żadna ze stron nie zwróci się o podjęcie postępowania, żądanie wszczęcia postępowania uważa się za wycofane. Inaczej mówiąc – przyjmuje się wtedy, że postępowanie w ogóle nie było wszczęte.

W czasie zawieszenia postępowania organ administracji publicznej może podejmować czynności niezbędne w celu zapobieżenia niebezpieczeństwu dla życia lub zdrowia ludzkiego albo poważnym szkodom dla interesu społecznego.

Podstawa prawna: Kodeks postępowania administracyjnego

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kodeks podkreśla, że jeżeli w okresie trzech lat od daty zawieszenia postępowania żadna ze stron nie zwróci się o podjęcie postępowania, żądanie wszczęcia postępowania uważa się za wycofane.
Kodeks podkreśla, że jeżeli w okresie trzech lat od daty zawieszenia postępowania żadna ze stron nie zwróci się o podjęcie postępowania, żądanie wszczęcia postępowania uważa się za wycofane.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »