reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie administracyjne > Kiedy fakultatywnie zawiesza się postępowanie administracyjne

Kiedy fakultatywnie zawiesza się postępowanie administracyjne

Zdarzają się sytuacje, kiedy rozpoczęte postępowanie administracyjne może (ale nie musi) być zawieszone. Warto wiedzieć w jakich sytuacjach nasza sprawa „stanie w miejscu”.

Kodeks postępowania administracyjnego wskazuje na jedną sytuację, kiedy wszczęte postępowanie może być zawieszone. Aby jednak takie zawieszenie było skuteczne, konieczne jest spełnienie łącznie następujących warunków:

  • postępowanie musi być wszczęte z wniosku strony (nie może być z urzędu),
  • z wnioskiem o zawieszenie wystąpiła strona,
  • inne strony postępowania (jeżeli takie są) nie sprzeciwiają się zawieszeniu,
  • nie jest zagrożony żaden interes społeczny.

 Pan Tomek wystąpił z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę domu. W trakcie trwania postępowania Pan Tomek w wyniku kilku nietrafnych inwestycji stracił wszystkie pieniądze i nie stać było go na kontynuowanie procesu budowlanego. W związku z tym, zwrócił się do organu administracji z prośbą o zawieszenie postępowania. Pan Tomek był jedyną stroną postępowania a zawieszenie postępowania miało skutki tylko dla niego i nie zagrażało innemu interesowi społecznemu, w związku z tym organ zawiesił postępowanie.

Kodeks ponadto podkreśla, że jeżeli w okresie trzech lat od daty zawieszenia postępowania żadna ze stron nie zwróci się o podjęcie postępowania, żądanie wszczęcia postępowania uważa się za wycofane. Inaczej mówiąc – przyjmuje się wtedy, że postępowanie w ogóle nie było wszczęte.

W czasie zawieszenia postępowania organ administracji publicznej może podejmować czynności niezbędne w celu zapobieżenia niebezpieczeństwu dla życia lub zdrowia ludzkiego albo poważnym szkodom dla interesu społecznego.

Podstawa prawna: Kodeks postępowania administracyjnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kodeks podkreśla, że jeżeli w okresie trzech lat od daty zawieszenia postępowania żadna ze stron nie zwróci się o podjęcie postępowania, żądanie wszczęcia postępowania uważa się za wycofane.
Kodeks podkreśla, że jeżeli w okresie trzech lat od daty zawieszenia postępowania żadna ze stron nie zwróci się o podjęcie postępowania, żądanie wszczęcia postępowania uważa się za wycofane.

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama